W WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej powstało Podkarpackie Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Pomoc prawna, urzędowa, pośrednictwo pracy, wsparcie humanitarne oraz personalne to główne cele powstałego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Podkarpackiego Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy. Uczelnia będzie współpracować z 6 urzędami i instytucjami z naszego województwa.

Tworząc Podkarpackie Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy WSPiA porozumiała się z 6 urzędami i instytucjami, z którymi będzie pomagać uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Do współpracy zaproszeni zostali:

  • Urząd Miasta Rzeszowa,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie,
  • Izba Przemysłowo-Handlowa w Rzeszowie,
  • Izba Adwokacka w Rzeszowie,
  • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie,
  • Podkarpacki Oddział PCK w Rzeszowie.

Centrum będzie działać w ramach wyznaczonych dyżurów w Kampusie WSPiA oraz wybranych punktach urzędowych uzgodnionych z instytucjami. W Podkarpackim Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy będą zaangażowani studenci WSPiA pod nadzorem koordynatorów z uczelni i opieką merytoryczną ze strony wszystkich instytucji współpracujących.

– Razem z sygnatariuszami rozpoczynamy ogromne przedsięwzięcie non profit - mówi prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. - Widzimy jednak duże zainteresowanie kolejnych instytucji nie tylko z Rzeszowa, ale całego województwa. Od miesiąca w różny sposób Polacy pomagają i pokazując ogromne serce dla uchodźców. Jednak przed nami kolejny etap, w którym musimy naszą pomoc sprofesjonalizować i zorganizować. Teraz musimy rozpocząć świadczenie systemowej pomocy. I Właśnie uporządkowaniu wszystkich spraw związanych z pomocą uchodźcom ma służyć utworzone Podkarpackie Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy.

W najbliższych dniach uczelnia zajmie się organizacją całego przedsięwzięcia m.in. przygotowaniem pomieszczeń i szkoleniem studentów do świadczenia konkretnej pomocy. W pracę zaangażowane będą konkretne jednostki WSPiA: Klinika Prawa, Klinika Administracji, Klinika Przedsiębiorczości i Klinika Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Akademickie Biuro Karier, Centrum Edukacji Dodatkowej.

– W ramach Podkarpackiego Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy wszystkie instytucje będą współpracować w zakresie adaptacji społecznej, administracyjnej i zawodowej obywateli Ukrainy migrujących w związku z wojną w Ukrainie. Pomoc będzie udzielana w ramach tematycznych sekcji wsparcia: prawnego, urzędowego, humanitarnego, personalnego oraz pośrednictwa pracy – wyjaśnia dr Przemysław Niemczuk, Prorektor WSPiA.

Sekcja wsparcia prawnego działać będzie pod opieką merytoryczną Okręgowej Izby Radców Prawnych i Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Obie instytucje zapewnią odpowiednie szkolenia dla studentów wolontariuszy. Punkt będzie przyjmował zgłoszenia, nadawał im bieg i archiwizował zakończone sprawy. Wszystko przy współpracy pro publico bono radców prawnych i adwokatów w wyznaczonych terminach.

Sekcja wsparcia urzędowego zajmie się pomocą w czynnościach administracyjnych związanych z pobytem np. uzyskanie numeru PESEL, świadczeń socjalnych, zrozumieniem i załatwieniem kwestii podatkowych. W ramach tej sekcji dyżury studenckie odbywać się będą w siedzibie Centrum, bądź w urzędach zgodnie z potrzebami partnerów.

W sekcji wsparcia pośrednictwa pracy Centrum będzie pomagać w poszukiwaniu miejsca pracy. Zajmie się także organizacją szkoleń i poradnictwa indywidualnego dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą oraz dla polskich przedsiębiorców i instytucji zatrudniających obywateli z Ukrainy. Studenci podczas dyżurów w PCWOU otrzymają wsparcie ze strony PUP w Rzeszowie i IPH w Rzeszowie.

Sekcja wsparcia humanitarnego oparta będzie na istniejącym Centrum Wolontariatu PCK działającym w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Zajmie się organizacją i zarządzaniem wolontariuszami pomagającymi uchodźcom z Ukrainy w punktach recepcyjnych na granicy polsko-ukraińskiej.

Ostatnie sekcja wsparcia personalnego zajmie się organizacją i prowadzeniem różnych kursów z zakresu m.in. wejścia w procesy socjalizacyjne w nowym otoczeniu, wsparcia dla polskich instytucji/przedsiębiorców w zakresie kontaktu z klientem w trudnej sytuacji. Będzie także organizować kursy językowe: polskiego dla Ukraińców oraz ukraińskiego dla instytucji zatrudniających/obsługujących Ukraińców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie