Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje już się skończyły. Czas wrócić do szkoły

Ewa Gorczyca
Wojewódzką inaugurację roku szkolnego  poprzedziła msza w sanktuarium w Miejscu Piastowym, której przewodniczył metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal.
Wojewódzką inaugurację roku szkolnego poprzedziła msza w sanktuarium w Miejscu Piastowym, której przewodniczył metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. Ewa Gorczyca
Dla ponad 281 tysięcy uczniów rozpoczął się wczoraj rok szkolny. Wojewódzka inauguracja odbyła się w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

Naukę we wszystkich typach szkół w regionie podejmie mniej uczniów niż w ub. roku. Według szacunkowych danych kuratorium oświaty liczba uczniów szkół podstawowych wyniesie 128 377, gimnazjów - 62 234, a szkół ponadgimnazjalnych - 90 740.

Wśród tych ostatnich jest Estera Pikor, która zaczyna edukację w I klasie LO o profilu mundurowo-administracyjnym i marzy o pracy w policji.

- Dla mnie to nowy etap i mam małą tremę. Trochę żal żegnać się z wakacjami, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie. Ale jest też ciekawość, jak to będzie - przyznaje.

Powrotu do szkoły nie mogła doczekać się Izabela Borzęcka. Jest z Polany z Bieszczadów i zamieszka w internacie. - Stęskniłam się za rówieśnikami. Ale wiem, że nie będzie łatwo przywyknąć do obowiązków.

- Pierwszy tydzień to czas na adaptację, bo młodzież jeszcze żyje wakacjami - przyznają anglistka Beata Nowak i polonistka Marta Guzik. - Ale potem już muszą się skupić na nauce. W tym roku jest trochę więcej dni wolnych, więc trzeba się spieszyć z realizacją programu.

- Mam nadzieję, że wszyscy są wypoczęci i pełni werwy i energii - mówi Marzenna Drab, podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji, która przyjechała do Miejsca Piastowego.

Zobacz też: Pracę na Podkarpaciu traci dziś ponad 900 nauczycieli

Gospodarzem wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego była szkoła prowadzona przez Zgromadzenie Michalitów.

- Wybór nie jest przypadkowy. To szkoła ponadgimnazjalna, która kształci w rożnych interesujących kierunkach - tłumaczy Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. - Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować, że szkolnictwu zawodowemu będziemy poświęcać w najbliższym czasie sporo uwagi. Wiele planów i zmian systemowych będzie służyć rozwojowi kształcenia tzw. dualnego.

Zdaniem wiceminister Marzenny Drab, ten rok będzie w oświacie spokojny.

- Choć planowana jest reforma, to chcę uspokoić wszystkich, że są to zmiany przemyślane, wprowadzane systematycznie - podkreśla.

Wiceminister zachęciła wszystkich zainteresowanych do rozmów na temat reformy.

- Chcemy słuchać co mają do powiedzenia nauczyciele, rodzice, uczniowie. Tak też traktuję to spotkanie - mówiła Marzena Drab. Dodała, że jakość edukacji musi być podnoszona. - Priorytetem dla MEN jest obecnie szkolnictwo zawodowe. Chcemy tworzyć dwustopniowe szkoły branżowe. Będzie można zakończyć je maturą, ale dajemy też ich absolwentom możliwości kontynuowania nauki na studiach.

Co nowego w szkołach w tym roku? Istotna zmiana dla uczniów to likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów. Nie będzie potrzebny, bo od przyszłego roku nie będzie już naboru do gimnazjów. Ważna wiadomość dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych to ta, że od tego roku maturzyści będą mieli możliwość odwołania się od wyników egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego. Zniesione zostają też tzw. godziny karciane dla nauczycieli.

Wolne dni w roku szkolnym 2016/2017:

Źródło: MMOnline/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24