MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje na czterech kółkach

Rozmawiała IWONA BALICKA
Nim dotrzemy na miejsce wypoczynku musimy najczęściej pokonać długą drogę z kierownicą samochodu.
Nim dotrzemy na miejsce wypoczynku musimy najczęściej pokonać długą drogę z kierownicą samochodu. ARCHIWUM
Rozmowa z lek. med. Januszem Kaliszczakiem, specjalistą chorób zakaźnych, epidemiologiem i pediatrą: - Wakacyjnym podróżom towarzyszy wiele emocji....

- Wiadomo, że wyjazd na wakacje jest stresem, zarówno pozytywnym jak i negatywnym. Pozytywnym, bo cieszymy się , że będą wolne dni, że wreszcie możemy oderwać się od pracy, od problemów. Na stres negatywny składa się kilka czynników. Po pierwsze musimy uporządkować wiele spraw w pracy i w domu. Bardzo często różne problemy pojawiają się tuż przed samym wyjazdem. Jesteśmy podenerwowani, robimy wszystko w pośpiechu. Jest to tzw. gorączka podróżna: pakowanie, przygotowywanie paszportów i innych niezbędników.

- Jak zapobiegać stresowi przed podróżą i jednocześnie dobrze przygotować się do niej?

- Najlepiej spakować się dzień wcześniej według przygotowanej listy: dokumenty, paszporty, pieniądze, ubezpieczenie. Na koniec zostawiamy drobiazgi np. zabawkę dla dziecka. Kierowca wybierający się w trasę, a na wakacje jedziemy zwykle setki kilometrów, powinien być wypoczęty, rozluźniony, przede wszystkim zaś wyspany. Wiele osób zmęczonych pakowaniem siada za kierownicę i po godzinie jazdy, okazuje się, że nie są w stanie dojechać do celu.
Nie bez znaczenia jest pora wyjazdu. Jednym dobrze jeździ się w dzień, innym lepiej w nocy. Są osoby, które nie mogą jeździć w wielkie upały. Wysokie temperatury, hałas powodują dodatkowe zmęczenie. Najrozsądniejsza pora wyjazdu to wczesny ranek, w czerwcu, lipcu o godz. 4, 5 jest jasno, chłodno, panuje mały ruch.

- Wielu kierowców dzień przed wyjazdem "świętuje" początek urlopu, a następnego dnia na pewniaka wsiada za kierownicę....

Co powinna zawierać wakacyjna apteczka:

* środki opatrunkowe
* rękawiczki jednorazowego użytku
* zestaw do tamowanie krwi - specjalna guma i opaska
* maseczka jednorazowa do sztucznego oddychania (zapewnia sterylność między osobą reanimowaną a udzielająca pomocy)
* środki odkażające - woda utleniona, rivanol, spirytus
* leki krążeniowe - nitrogliceryna, krople nasercowe (sprawdzają się w przypadku omdleń)
* środki chroniące przy problemach pokarmowych - krople żołądkowe, leki rozkurczowe np.no-spa,scopolan; przeciwbiegunkowe np. smecta
* leki przeciwbólowe
* antybiotyki przepisane przez lekarza rodzinnego lub specjalistę
* kieliszek do podawania leków płynnych i płukania oka, w przypadku, gdy coś do niego wpadnie
* pęseta
* nożyczki małe, składane

- To fatalne zwyczaje. Wiadomo, że proces przetwarzania, rozkładania alkoholu trwa jakiś czas. 12 godzin to jest absolutne minimum przy wypiciu niedużej ilości alkoholu. W przypadku upicia się potrzeba przynajmniej 24 godzin, żeby organizm zdążył wytrzeźwieć. Pamiętajmy, że w czasie jazdy bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, za pasażerów, ale również za tych, których możemy na drodze spotkać.
Kolejna sprawa to lekarstwa. Prowadzenie pojazdu pod wpływem medykamentów, mogących upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów jest karane. Jeżeli bierzemy jakiekolwiek leki np. uspokajające, neuroleptyki czy nawet przeciwuczuleniowe, które powodują u nas opóźnienie reakcji, nie powinniśmy siadać za kierownicę. Należy rozważyć czy auta nie powinna prowadzić małżonka lub dorosłe dziecko. Podróż być może będzie trwała dłużej, ale będzie bezpieczniejsza. Tylko nieliczni kierowcy oswojeni są z pokonywaniem długich tras.

- Czy stan zdrowia osób, które wybierają się na wakacje powinien mieć wpływ na podjęcie decyzji o wypoczynku poza domem?

- Generalnie ciężkie choroby powinny wykluczać wypoczynek poza miejscem zamieszkania, ale to już jest indywidualna sprawa każdego z nas. Najlepiej poradzić się lekarza rodzinnego czy stan naszego zdrowia pozwala na wyjazd. Warto mieć przy sobie jego telefon lub telefon specjalisty, do którego mamy zaufanie. W każdej chwili będziemy mogli liczyć na poradę.

- Podróżowanie w czasie upałów ma niemały wpływ na stan zdrowia zarówno kierowcy ja i pasażerów...

- Tolerancja na upał jest różna. Przebywanie w samochodzie, który jest swego rodzaju szklarnią, potęguje uczucie zmęczenia. Ale to nie jedyne mankamenty podróży w upalne dni. Jeśli nie ma w aucie klimatyzacji otwieramy okna. To wywołuje przeciąg, który może nas przeziębić, może powodować nerwobóle. Przy otwartych oknach w czasie jazdy do auta mogą wpaść owady, a użądlenie w podróży może nieść wiele komplikacji.
Trzeba też pamiętać, że w upale upośledzone reakcje mają również inni uczestnicy ruchu drogowego: piesi, rowerzyści itd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24