MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Rekordowe sumy dla polskich emerytów. Sprawdź wyliczenia dla swojej emerytury

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Emerytura po waloryzacji - marzec 2023. Tyle otrzymasz na kontoTaką emeryturę otrzymasz w 2023 roku. Ile dostaną seniorzy? Waloryzacja emerytur odbywa się zawsze w marcu. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Co oznacza poziom waloryzacji 113,8 procent dla poszczególnych emerytur? I kiedy emeryci oraz renciści dostaną swoje wyższe świadczenia?  ▶▶▶▶▶
Emerytura po waloryzacji - marzec 2023. Tyle otrzymasz na kontoTaką emeryturę otrzymasz w 2023 roku. Ile dostaną seniorzy? Waloryzacja emerytur odbywa się zawsze w marcu. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Co oznacza poziom waloryzacji 113,8 procent dla poszczególnych emerytur? I kiedy emeryci oraz renciści dostaną swoje wyższe świadczenia? ▶▶▶▶▶ TOMASZ GOLA
W 2023 r. minimalna emerytura ma wynieść 1588,44 zł. To wzrost świadczeń emerytalnych o ok. 250 zł. Jakie będą podwyżki emerytur w 2023 roku? Wiemy, jak duża będzie waloryzacja emerytur i od kiedy emeryci dostaną wypłaty. Są też informacje o przyznaniu 13. i 14. emerytury w 2023 roku. Jakie roczniki obejmie nowa ustawa emerytalna?

Spis treści

Takie emerytury brutto i netto mają dostać seniorzy od marca 2023

Wyższe emerytury to efekt nowelizacji ustawy dotyczącej waloryzacji rent i emerytur, którą przyjął Sejm. Według wyliczeń świadczenia emerytalne wzrosną o ok. 14 procent. W 2023 roku seniorzy otrzymają świadczenia wyższe co najmniej o 250 zł (czyli 227,50 zł na rękę).

Zapewnienie odpowiednich warunków życia najstarszym Polakom to nasza powinność, z której każdego dnia się wywiązujemy. Dowodem na to jest nie tylko przyjęta przez Sejm historycznie wysoka waloryzacja świadczeń, ale także pozostałe – trwale już wpisane w politykę senioralną – elementy, chociażby wypłata trzynastych i czternastych emerytur. Tylko na te trzy narzędzia w latach 2019-2022 przeznaczyliśmy ponad 116 mld zł – komentowała wprowadzenie zmian Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Najniższa emerytura i trzynastka w 2023 roku będą na poziomie (to minimum):

  • 1588,44 zł (1445 zł na rękę) w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
  • 1191,33 zł (1020 zł zł na rękę) w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Kiedy wypłacą trzynastą emeryturę w 2023 roku?

Jak informuje ZUS, dodatkowe roczne świadczenie (1.250,88 zł brutto) zostanie wypłacone w kwietniowych terminach płatności emerytur i rent.

Jeśli pobierasz świadczenia przedemerytalne, to 13. emerytura w roku zostanie wypłacona w maju 2023.

Wzrost świadczeń. Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Kto i ile dostanie?

W 2023 roku najniższa emerytura, renta wzrosną z kwoty 1338,44 zł do 1588,44 zł. Gwarancja wzrostu o 250 zł (to minimum) emerytury w wysokości najniższej, gwarantowanej przez państwo dotyczy emerytów ze stażem pracy od 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni), uprawniający do wypłaty.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zwiększy się z 1003,83 zł do 1191,33 zł.

ZOBACZ TEŻ: 4944,79 zł brutto wypłacane co miesiąc do emerytury. Dla kogo to świadczenie?

Renta inwalidzka 3 grupy, częściowa emerytura i emerytura rolników

Kwota waloryzacji w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy wyniesie nie mniej niż 187,50 zł, a dla osób, które pobierają częściową emeryturę, waloryzacja nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.

Waloryzacja ma objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych, służb mundurowych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Kiedy będzie 14. emerytura?

Emeryci mogą się spodziewać nawet tak zwanej czternastki. Tu jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż zanim zostaną wypłacone świadczenia z tego tytułu, wcześniej musi zostać uchwalona ustawa gwarantująca takie właśnie dodatkowe świadczenie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Zobacz wyliczenia emerytur od marca 2023 roku. Sprawdź, ile wyniesie twoja emerytura w 2023 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24