Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wanna wolnostojąca, czy w zabudowie?

Materiał Partnera Serwisu
Odpowiednio dobrana wanna może być wspaniałą ozdobą łazienki. Aby tak było, należy jednak właściwie dopasować ją do stylu i wielkości pomieszczenia.

Na rynku dostępne są w tej chwili dwa rodzaje wanien: wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Okazuje się, że stylistyka pomieszczenia i potrzebne wymiary wanny to jednak zdecydowanie za mało, aby dokonać prawidłowego wyboru. Już na etapie projektowania wystroju pomieszczenia trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebujemy.

- Wybór to zawsze kompromis między stylistyką i układem łazienki, a gabarytami wanny i umiejscowieniem przyłączy. Nie wszędzie da się zamontować wannę wolnostojącą, nie zawsze dobrze będzie wyglądać zabudowana – tłumaczy Paweł Szczepański, kierownik działu wyposażenia łazienek w firmie BOZ.

Niezwykle istotnym przy wyborze wanny wolnostojącej jest jej odpowiednie wkomponowanie w łazienkę tak, aby poza walorami czysto praktycznymi, była również istotnym elementem dekoracyjnym w łazience. Należy pamiętać, że dzisiaj także wanny do zabudowy mogą stanowić ciekawy element wystroju łazienki. Na rynku jest szeroki wybór wanien prostokątnych, owalnych, symetrycznych oraz asymetrycznych. Wiele modeli umożliwia zabudowę inną niż tradycyjne posadowienie. Można je zamontować na przykład na równi z płytkami (wanny o prostych krawędziach), czy wpuścić w kamień (głównie wanny owalne).

- Coraz częściej klienci decydują się na zakup wanny wraz ze szklanym, najczęściej składanym parawanem, na stałe mocowanym do ściany. Uzyskujemy dzięki temu satysfakcjonujące rozwiązanie dla zwolenników wanny, jak i również dla użytkowników kabin prysznicowych – mówi Paweł Szczepański.

Najważniejsze różnice

Zasadniczo, wanny do zabudowy przylegają przynajmniej do jednej ściany, a pozostałe boki są obudowywane płytkami, mozaiką, itp. Często stosowane są obudowy akrylowe dedykowane do danego modelu wanny. W większości przypadków baterie wannowe montowane są na ścianie, rzadziej na rancie wanny, czy na półce z płytek, drewna, albo kamienia. System odpływowo-przelewowy jest schowany pod zabudową wanny.

Modele wolnostojące, w zależności od rodzaju użytego materiału, są zabudowane ze wszystkich stron (jednolite wanny konglomeratowe, czy też wanny akrylowe ze zintegrowanymi lub dołączanymi obudowami). Dzięki temu kształty wanien wolnostojących są bardzo wdzięcznym dla oka elementem wystroju łazienki. Montaż samej wanny sprowadza się do jej odpowiedniego umiejscowienia w łazience. Czasem używa się silikonu do montażu do posadzki.

- Niezwykle ważne, aby już na etapie projektu właściwie zaplanować umiejscowienie zarówno samej wanny jak i podejścia ciepłej oraz zimnej wody i kanalizacji – wyjaśnia Paweł Szczepański.
Napełnienie takiej wanny, w zdecydowanej większości przypadków odbywa się poprzez wolnostojącą baterię wannową. W przypadku wanien wolnostojących wybór rozmiarów nie jest tak różnorodny jak to ma miejsce w wannach do zabudowy.

Do zabudowy najtaniej

Ceny dobrych wanien prostokątnych zaczynają się już od kilkuset złotych. Podobnie kosztują wanny symetryczne i asymetryczne. Wolnostojące są znacznie droższe. - W ofercie promocyjnej mamy np. doskonałej jakości wannę Riva wykonaną z konglomeratu, która kosztuje teraz 2899 zł. To dobra cena – mówi Paweł Szczepański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24