- Przeskakują przez ogrodzenia, straszą psy - skarżą się mieszkańcy Brzezówki.

Wilki widziane były też w Dylągówce. Gmina Hyżne przypomina, co robić w przypadku, gdy wilk przychodzi w pobliże domostw:
- Zabezpiecz śmietniki i kompostowniki – to łatwo dostępna baza pokarmowa dla wilków, która je wabi.
- Koniecznie zgłoś do Urzędu Gminy informację o zauważeniu wilka na adres e-mail: [email protected] lub telefonicznie (17) 23 045 74, możesz dołączyć zdjęcie lub nagranie.
- Powtarzające się przypadki pojawienia się wilka w pobliżu domostw są podstawą do ubiegania się przez gminę o zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na płoszenie zwierzęcia.
- Jeżeli płoszenie nie przyniesie zamierzonych efektów gmina może ubiegać się o zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie wilka.
W ostatnich miesiącach najwięcej zgłoszeń o zagryzionych psach przez wilki dotyczyło gmin Nozdrzec i Dydnia w pow. brzozowskim.
Zdaniem ekspertów, coraz częstsze pojawianie się wilków w regionie, blisko zabudowań, jest naturalne i nieuniknione. Ma to związek m.in. z rosnącą populacją wilka w ostatnich latach.
Wilk jest jednym z pięciu gatunków zwierząt objętych ochroną prawną, za szkody którego odpowiada Skarb Państwa. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone poprzez regularne dokarmianie. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka. W przypadku zauważenia drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw, należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczyć pastwiska specjalnymi siatkami.
Oto kilka wskazówek, co należy zrobić, gdy zobaczysz wilka:
- Zachowaj spokój i nie panikuj. Nie krzycz i nie rzucaj przedmiotami, które mogą zwrócić uwagę wilka.
- Nie próbuj zbliżać się do wilka. Wyskakiwanie z aparatem fotograficznym lub telefonem, aby zrobić zdjęcie lub nagranie, może zirytować wilka i spowodować jego agresywne zachowanie.
- Znajdź bezpieczną odległość. Jeśli wilk jest w pobliżu, powoli się oddalaj. Zwracaj uwagę na to, czy wilk zmienia kierunek swojego ruchu.
- Nie odwracaj się i nie uciekaj. To może skłonić wilka do pościgu, co może skończyć się niebezpiecznie.
- Nie rzucaj jedzeniem wilkowi. To może nauczyć wilka, że ludzie to źródło pożywienia, co zwiększa ryzyko ataku.
- Jeśli wilk zbliża się do ciebie, stój spokojnie. Unieś ręce, aby wydawać się większym i mów delikatnym, spokojnym głosem, aby wilk miał pewność, że nie stanowisz dla niego zagrożenia.
- Powiadom służby leśne lub straż miejską o tym, co się stało. Obejmując zagrożone wilkami obszary, poinformuj innych ludzi, którzy tam pracują lub się tam wędrują, aby byli ostrożni.
Pamiętaj, że wilki są dzikimi zwierzętami i należy ich unikać, jeśli to możliwe. Niebezpieczne sytuacje mogą się zdarzyć, ale jeśli zachowasz spokój i stosujesz się do tych wskazówek, ryzyko ataku wilka zostanie zminimalizowane.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?