Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winiety w paliwie

ALINA PUDŁO
PODKARPACKIE. Droższe bilety autobusowe i towary, w których cenę wkalkulowne są koszty transportu - to nas czeka, jeśli Sejm przyjmie przedstawiony w ubiegłym tygodniu projekt rządu dotyczący tzw. opłaty paliwowej, która ma tworzyć fundusz na budowę autostrad. Cena paliwa może wzrosnąć o 9-12 gr. - Jesteśmy temu przeciwni, bo ta opłata tylko wzmocni szarą strefę - mówi Maciej Powroźnik z Polskiej Izby Paliw Płynnych.

zużycie paliwa małego samochodu - 6 l na 100 km
miesięczne zużycie paliwa przeciętnego użytkownika - 70 l
opłata paliwowa [miesięcznie] = 70 l x 12 grosz (razem z podatkiem Vat) = 8,40 zł
opłata paliwowa [rocznie] = 8,40 zł x 12 miesięcy = 100,80 zł

O pomyśle ministerstwa infrastruktury, aby zamiast winiet wprowadzić opłatę do paliwa, pisaliśmy już miesiąc temu. Teraz pomysł staje się faktem, ponieważ rząd przyjął już projekt takiej ustawy. Pewnie jeszcze w czerwcu projekt ten trafi do Sejmu. Zgodnie z nim, producenci i importerzy paliw będą płacić 95 zł za tonę produktu wprowadzanego na rynek. Ostatecznie jednak to nie oni poniosą ciężar nowego podatku, który w całości ma być przeznaczony na budowę autostrad. To przysłowiowy Kowalski będzie musiał lać do baku droższy towar.
- To nieprawda, że benzyna czy gaz podrożeją o 9 groszy - mówi Maciej Powroźnik, dyrektor biura w PIPP. - To będzie 12 groszy więcej, bo doliczyć trzeba jeszcze 22-procentowy Vat. Przy obecnych obciążeniach podatkowych narzuconych na paliwo, dodawać jeszcze jeden podatek, to nieuczciwe wobec konsumenta.
To, że droższe paliwo przełoży się na wzrost cen biletów, nie ukrywają w rzeszowskim PKS. - Z szacunku dla naszych klientów nie podnosiliśmy ceny biletów w czasie wojny z Irakiem, chociaż wtedy ceny benzyny szalały - mówi Czesław Piela, dyrektor PKS. - Ale przy dodatkowej opłacie w paliwie, wzrost ceny przejazdu dla pasażera musi wzrosnąć. Jak wszystkie usługi, w których transport odgrywa istotną rolę.
Jak zauważają w PIPP, nadzieje ministerstwa infrastruktury na zdobycie dzięki opłacie paliwowej pieniędzy na autostrady, mogą być złudne. Już w tej chwili istnieje szara strefa w tej branży. Głośno mówi się o paliwie przemycanym ze Wschodu. Może się stać tak jak z alkoholem - przy większej akcyzie towaru legalnego sprzedawało się mniej i budżet państwa nie miał z tego żadnej korzyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24