NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Wnuk Romana Potockiego na spotkaniu w łańcuckim Zamku

  Wnuk Romana Potockiego na spotkaniu w łańcuckim Zamku

  Beata Terczyńska/ Muzeum Zamek w Łańcucie

  Nowiny

  Nowiny

  Muzeum - Zamek w Łańcucie zaprasza w sobotę 15 grudnia na XIV spotkanie Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci, zatytułowane „Łańcut i niepodległość Polski oczami Romana Potockiego i Hugh S. Gibsona”. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną pamiętniki Romana hr. Potockiego i Ambasadora USA w Polsce Hugh S. Gibsona.
  Wnuk Romana Potockiego na spotkaniu w łańcuckim Zamku

  ©plakat

  Gośćmi resursy będą Piotr Jegliński, właściciel wydawnictwa Editions Spotkania i Jan-Roman Potocki, wnuk Romana Potockiego. Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej dawnej rezydencji magnackiej. Początek o godz. 17.

  Program:
  • Uroczyste otwarcie spotkania
  • Prezentacja zagadnienia Łańcut i niepodległość Polski oczami Romana Potockiego i Hugh S. Gibsona
  Piotr Jegliński, właściciel wydawnictwa Editions Spotkania – wydawca książki „W trzech wojnach. Wspomnienia”, autorstwa Romana hr. Potockiego
  Jan-Roman Potocki – współedytor książki Hugh S. Gibsona „Amerykanin w Warszawie” oraz wnuk Romana Potockiego.
  • Zakończenie spotkania
  Moderacja: Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie

  „W trzech wojnach. Wspomnienia”
  Wspomnienia Romana hr. Potockiego urodzonego w 1893 roku, starszego syna Józefa Potockiego oraz Heleny z Radziwiłłów (z linii nieświeskiej).
  Dzieje Romana Potockiego stanowią nie tylko świadectwo dziejów polskiej arystokracji w zaborze rosyjskim, ale przede wszystkim są historią odzyskania przez Polskę Niepodległości. Autor barwnie opowiada przejście całego szlaku bojowego od pierwszej wojny światowej do wojny bolszewickiej, z Kresów do Warszawy.
  W 1919 roku Roman Potocki był adiutantem Generała Antoniego Listowskiego, dowodzącego drugą armią na froncie wołyńskim. Opisuje wiele nieznanych faktów z wojny polsko-bolszewickiej, jako uczestnik negocjacji i bezpośredni aktor teatru wojennego.
  W dalszej części Potocki wspomina lata małżeńskie, spędzone na nowo zakupionym majątku na Wołyniu aż do wybuchu II wojny.
  Wspomnienia Romana Potockiego mają też walory dydaktyzmu patriotycznego. Skierowane są do szerokiej rzeszy czytelników i w zamiarze wydawnictwa Editions Spotkania mają podnosić świadomość historyczną dotyczącą dziejów Polski i propagować wartości patriotyczne.

  „Amerykanin w Warszawie”
  Hugh S. Gibson, młody amerykański dyplomata, w kwietniu 1919 r. został mianowany przez Prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona pierwszym posłem Stanów Zjednoczonych w Polsce (1919-1924). Szybko zorientował się w towarzyskich oraz politycznych układach, komentując je w dowcipny sposób i z wnikliwą spostrzegawczością.
  Nakreślone przez H. S. Gibsona wyraziste portrety głównych polskich przywódców politycznych, a także opisy odradzającego się kraju do dziś zachwycają trafnością i świeżością spojrzenia. Starannie wybrane teksty dają Czytelnikowi możliwość przyjrzenia się zza kulis dramatycznym wydarzeniom pierwszych lat II RP. Rzeczowe, służbowe analizy i nieocenzurowane prywatne treści są ze sobą ściśle powiązane.
  Podczas pobytu w Polsce, Hugh i Ynes Gibson byli częstymi gośćmi Alfreda i Elżbiety Potockich w Łańcucie i pozostali ich przyjaciółmi do końca życia. H. S. Gibson przyjechał do Warszawy ponownie z misją Hoover’a w 1946 r.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo