Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie: Uchwała Rady Gminy Niebylec anty LGBT jest nieważna [ZDJECIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wtorkowa rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyła się m.in. z udziałem pełnomocnika Rzecznika Praw Obywatelskich Aleksandry Szczerby (na pierwszym planie).
Wtorkowa rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyła się m.in. z udziałem pełnomocnika Rzecznika Praw Obywatelskich Aleksandry Szczerby (na pierwszym planie). Krzysztof Kapica
Uchwała Rady Gminy Niebylec w sprawie powstrzymania ideologii LGBT jest nieważna w całości – stwierdził we wtorek 29 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Tym samym uznał skargę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na tę uchwałę.

- Po pierwsze uchwała została podjęta bez podstawy prawnej, jeżeli chodzi o wydanie aktu prawnego o charakterze władczym, bo tak sąd zakwalifikował tę uchwałę, po drugie uchwała wykracza poza zakres zadań właściwych dla rady gminy, po trzecie uchwała ingeruje w sposób bezprawny w prawa i wolności jednostek, po czwarte posiada charakter dyskryminujący z uwagi na wykluczenie ze wspólnoty samorządowej grupy osób określanej jako LGBT, a ściślej ideologia LGBT, oraz naruszenie godności i wolności do wypowiedzi ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, po piąte ograniczenia prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnego z własnymi przekonaniami, prawa do nauki i prawa do nauczania – brzmi uzasadnienie wyroku odczytane przez sędziego Macieja Kobaka.

Ważnym punktem wyroku jest uznanie uchwały Rady Gminy Niebylec z dnia 25 września 2019 roku za uchwałę o charakterze władczym, gdyż zdaniem sądu dokument ten zawiera wytyczne wiążące o charakterze ustrojowym dla organów wykonawczych samorządu terytorialnego i podległe gminie jednostki organizacyjne, szczególnie szkoły i inne placówki oświatowe. Dla wydania przez radę gminy takiego aktu o charakterze władczym sąd nie znalazł wyraźnej podstawy prawnej.

O charakterze władczym uchwały decydują także zawarte w niej wyraźne sformułowania o charakterze dyrektywalnym, np. brak zgody „na instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności politycznej w szkołach (tzw. latarników)”.

Ponadto sąd uznał, że uchwała wyklucza ze wspólnoty samorządowej jej członków identyfikujących się jako osoby LGBT, a nie ma czegoś takiego, jak ideologia osób LGBT, tak jak nie ma ideologii osób heteroseksualnych. Ponadto uchwała stanowi dyskryminującą ingerencję m.in. w poszanowanie godności jednostki oraz prawo do poszanowania życia prywatnego.

Sędzia Maciej Kobak powołał się na orzeczenie NSA mówiące, że sądy administracyjne są właściwe do rozpatrywania skargi RPO na uchwałę rady gminy i skarga powinna być zamknięta przez sąd administracyjny.

Do NSA skargę kasacyjną złożył Adam Bodnar po tym, jak WSA w Rzeszowie odrzucił jego skargę na uchwałę Rady Gminy Niebylec, stwierdzając że nie ma uprawnień do stwierdzenia zgodności uchwały z prawem. Były już rzecznik praw obywatelskich zarzucił Radzie Gminy, że przyjmując uchwałę anty- LGBT wykroczyła poza swój zakres kompetencji i właściwości i że uchwała ma charakter dyskryminacyjny osoby LGBT.

Na posiedzeniu sądu administracyjnego 29 marca strony podtrzymały swoje stanowiska. Pełnomocnik RPO Aleksandra Szczerba zwróciła uwagę na kształtującą się linię orzeczniczą w sprawach uchwał przeciw ideologii LGBT. Przypomniała, że wojewódzkie sądy administracyjne wydały sześć wyroków uwzględniających skargi RPO unieważniające podobne uchwały jak niebylecka. Podkreśliła też reperkusje prawno-międzynarodowe podjętych uchwał, wstrzymanie środków unijnych oraz to, że ich dyskryminacyjny charakter nie jest czysto hipotetyczny i ma oparcie w faktach.

Reprezentujący gminę mecenas Jerzy Koczot wniósł o oddalenie skargi RPO, podtrzymał, że uchwała ma tylko charakter apelu i jest wyrazem troski o dzieci i młodzież. Spór o uchwałę ma charakter ideologiczny, a nie prawny, a sama uchwała nie ma charakteru normatywnego i prawnokształtującego. Mecenas stwierdził też, że RPO nie przedstawił przesłanki legitymizacyjnej naruszenia czyjegokolwiek interesu prawnego.

Wyrok nie jest prawomocny, stronom przysługuje odwołanie do 30 dni od daty otrzymania wyroku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24