Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolisz mieć zęby, nie protezę? Idź do dentysty

Ewa Kurzyńska
Lepiej mieć własne zdrowe zęby niż nawet najwspanialszą sztuczną szczękę.
Lepiej mieć własne zdrowe zęby niż nawet najwspanialszą sztuczną szczękę. sxc.hu
Jak wynika z badań, z próchnicą boryka się większość z nas. Tylko wśród 18-latków ponad 90 proc. ma zepsutych co najmniej 5 zębów!

Konsultacje odbywają się do niedzieli w hipermarkecie Real przy al. Witosa 21. W punktach konsultacyjnych każda zainteresowana osoba otrzyma nie tylko poradę, ale również materiały edukacyjne.

- Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym nie są mocną stroną pacjentów - przyznaje lek. med. Joanna Drozd, stomatolog z Rzeszowa. - Większość osób szuka pomocy dopiero, gdy próchnica jest zaawansowana i pojawia się ból w chorym zębie.

Zęby psują się nawet najmłodszym

Za jakie plomby płaci NFZ?

Marek Jakubowicz, rzecznik oddziału NFZ w Rzeszowie: - To kwestia, którą reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia. Osobom po 18. roku życia wypełnienia chemoutwardzalne (białe) należą się w zębach przednich: jedynkach, dwójkach i trójkach. Do pozostałych zębów refundowane są wypełnienia anmalgamatowe. Dzieciom należą się w zębach przednich wypełnienia światłoutwardzalne (białe), natomiast w pozostałych - amalgamatowe.

Efekt? Z próchnicą borykają się już nawet kilkulatki. A im jesteśmy starsi, tym mniej mamy w ustach zdrowych zębów. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w ramach programu "Monitoring zdrowia jamy ustnej", wśród 18-latków z naszego regionu ponad 90 proc. ma zepsutych co najmniej 5 zębów lub więcej!

- Obserwuję jednak, że dbaniu o zęby sprzyja ostatnio moda na wybielanie i noszenie aparatów ortodontycznych. Wówczas zęby udaje się wyleczyć niejako przy okazji - dodaje doktor Drozd.

Miesiąc w kolejce do dentysty

W naszym regionie jest 746 gabinetów, w których można leczyć zęby w ramach ubezpieczenia. Jednak, aby się dostać na fotel stomatologiczny trzeba średnio czekać 34 dni!

Nieco krócej, bo dwa tygodnie, czeka się do poradni specjalizującej się w leczeniu najmłodszych pacjentów. Ta sytuacja ma swoje konsekwencje. Połowa 18-latków z Podkarpacia, których objęły badania, przyznała, że zęby leczy w gabinetach prywatnych. Tyle, że jedna plomba to wówczas wydatek rzędu od 70 do nawet 140 zł.

- To nie mało. Ale na NFZ białe plomby można dostać tylko w niektórych zębach. Wolę zapłacić niż straszyć kolegów w szkole srebrnym wypełnieniem - mówi Alek, uczeń jednego z rzeszowskich liceów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24