Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka: "Szlakiem Architektury Drewnianej"

Przemysław Markocki
Cerkiew w Chmielu
Cerkiew w Chmielu Zygmunt Rzeszutek
"Szlak Architektury Drewnianej - trasa ustrzycko-leska" - to kolejna propozycji wycieczki samochodowej po Podkarpaciu. Autorem jest Zygmunt Rzeszutek.

ZAGŁOSUJ

ZAGŁOSUJ

By zagłosować na wycieczkę "Szlak Architektury Drewnianej" wyślij SMS o treści nwycieczka.8 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 z VAT

Długość proponowanej trasy to 75 km.

Wycieczkę rozpoczynamy w Ustrzykach Dolnych. Podróżujemy przez Hoszów, Rabe, Żłobek, Czarną, Bystre, Michniowiec, Polanę, Lutowiska i Smolnik. Aż do Chmiela.

Cała wycieczka (autor: Zygmunt Rzeszutek)

Cerkiew w Smolniku
Cerkiew w Smolniku Zygmunt Rzeszutek

Cerkiew w Polanach (fot. Zygmunt Rzeszutek)Szlak Architektury Drewnianej - trasa ustrzycko-leska

Ustrzyki Dolne - Hoszów - Rabe - Żłobek - Czarna - Bystre - Michniowiec - Polana - Lutowiska - Smolnik - Chmiel

Wycieczkę rozpoczynamy w Ustrzykach Dolnych.

Tu warto zwrócić uwagę na budynek dawnej Synagogi, w której obecnie mieści się siedziba Biblioteki miejskiej.

Kolejną budowlą wartą zobaczenia jest murowana cerkiew w Strwiążyku, która została zbudowana i konsekrowana w roku 1847 oraz również murowana cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej z 1874 r. z ikonostasem i kamienną dzwonnicą z 1847 r. - przez 30 lat cerkiew służyła za magazyn, obecnie pełni funkcję kościoła grekokatolickiego.

W Ustrzykach Dolnych warto również zwrócić uwagę na kościół parafialny w Jasieniu wybudowany w stylu barokowym w 1743 a także na Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej o barokowym wystroju wnętrza, ze słynącą łaskami ikoną Matki Bożej z Rudek k. Lwowa z I poł. XVI w.
[obrazek3] Cerkiew w Smolniku (fot. Zygmunt Rzeszutek)Po wyjeździe z Ustrzyk obwodnicą udajemy się w kierunku Bandrowa, tu mniej więcej w centrum wsi, tuż przy drodze znajduje się Cerkiew greckokatolicka pełniąca obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli. Obiekt otacza rozległy cmentarz, który przez wieki był miejscem pochówku mieszkańców wszystkich żyjących tu wyznań katolickich. Część cmentarza bliżej świątyni to dawny cmentarz greckokatolicki, który powstał prawdopodobnie już w XVIw. Zachowało się na nim obecnie 19 nagrobków z pierwszej połowy XXw.

Kolejną wartą zobaczenia cerkwią jest drewniana Cerkiew parafialna w Jałowem z 1903 roku, pw. św. Mikołaja. Cerkiew jest połozona na wzgórzu, a nieopodal cerkwi znajduje się również ruina dworskiej kaplicy rzymskokatolickiej z kryptą. Legenda mówi, że jest to kaplica grobowa Anny Nowosielskiej, do której należał majątek Jałowe.

Trzecią cerkwią w tych okolicach jest Cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Moczarach 1903. Cerkiew położona jest w dolinie potoku Głuchy, po prawej stronie drogi na końcu wsi. Obok cerkwi znajduje się cmentarz, na którym zachowało się kilkanaście nagrobków z I połowy XX wieku oraz nagrobki współczesne. Pochowany jest tu m.in. jeden z tzw. zakapiorów bieszczadzkich - Pietrek "Francuz" (P. Adamski).
Następnie jadąc drogą 896 jedziemy do Hoszowa. Znajdująca się tu cerkiew jest jednym z ciekawszych i najładniej położonych tego typu obiektów na terenie Bieszczadów. Cerkiew greckokatolicka z 1925 r. pw. św. Mikołaja w Hoszowie, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Bł. Bronisławy. Na tyłach cerkwi znajdują się pozostałości dawnego przycerkiewnego cmentarza. Zachowały się tylko 4 nagrobki (z kilkudziesięciu).

Z Hoszowa udajemy się do wsi Rabe w której znajduje się cerkiew z 1858 roku, ze znakomicie zachowanym wyposażeniem wnętrza. Obok cerkwi jest murowana dzwonnica bramka z lat 40 XX wieku oraz cmentarz, na którym zachowało się kilka starych, przedwojennych nagrobków.

Jadąc dalej kilka kilometrów dalej natrafimy na niedużą drewnianą cerkiew z 1830 r. w Żłobku. Obok cerkwi znajduje się dzwonnica drewniana, a na przeciw cerkwi krzyż przydrożny z XIX.

Kolejną punktem wycieczki jest Czarna, wieś słynąca w Bieszczadach z szybów wiertniczych ropy naftowej. Znajduje się tu cerkiew greckokatolicka pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra, króra została zbudowana w roku 1834 r. z ikonostasem i zabytkowym wyposażeniem z XIX w.

Z Czarnej możemy pojechać w dwóch kierunkach:

- Pierwszy z nich wiedzie na Michniowiec. Tu możemy zobaczyć cerkiew z 1902 r. pw. św. Michała Archanioła. Obiekt znajduje się po prawej stronie drogi, otoczony jest starodrzewiem. Przed cerkwią znajduje się okazała - murowana dzwonnica z 1939 roku.

Drugim obiektem godnym uwagi jest położona jest na niewielkim wzgórzu cerkiew z 1863 r. pw. Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu. Warto zwrócić uwagę na dość nietypowy, półkolisty kształt ikonostanu oraz nietypową drewnianą dzwonnice z 1904.

- Drugi kierunek to droga na Lesko. Udajemy się do wsi Polana z zabytkową drewnianą cerkwią z 1712 pw. św. Mikołaja, określaną mianem najstarszej cerkwi w Bieszczadach. Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica z 1922, z dzwonem z 1974.

Po obejrzeniu ww. cerkwi wracamy do wsi Czarna i z niej udajemy się do miejscowości Lutowiska. Po drodze mamy okazje podziwiać widoki na wysokie Bieszczady. Lutowiska szczyciły się unikatową cerkwią z 1898 r. niestety cerkiew została zburzona w 1979 roku, zaś materiał wykorzystany do wzniesienia nowego kościoła w pobliskim Dwerniku.
Pozostało jedynie cerkwisko z zabytkowym cmentarzem. Warto wspomnieć także, że w rejonie Lutowisk pod koniec lat 60-tych XX wieku, robiono zdjęcia do filmu "Pan Wołodyjowski". Mieszkańcy brali czynny udział w tych zdjęciach jako statyści.

Przedostatnią cerkwią do zobaczenia podczas naszej wycieczki jest cerkiew greckokatolicka pw św Michała Archanioła z 1791 r. w stylu bojkowskim. w Smolniku.
Wewnątrz zachowała się polichromia z XVIII wieku oraz obraz Wniebowzięcia
Matki Boskiej. Od 1973 r. służy jako świątynia rzymsko-katolicka.

Ostatnim obiektem na naszej trasie jest drewniana cerkiew z 1906 r. pw. św. Mikołaja w Chmielu. W 1968 r. kręcono tutaj sceny do filmu Pan Wołodyjowski, było pozwolenie ówczesnych władz na spalenie cerkwi dla potrzeb filmu, jednak skuteczny protest konserwatorów uchronił cerkiew. Obecnie służy jako świątynia rzymsko-katolicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24