Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew na cmentarzu w Ustrzykach jest konieczna, bo zagrażają ludziom i grobowcom

Krzysztof Potaczała
Pracownik firmy wynajętej przez ustrzycką gminę tnie brzozę na cmentarzu w Ustrzykach Dolnych
Pracownik firmy wynajętej przez ustrzycką gminę tnie brzozę na cmentarzu w Ustrzykach Dolnych Fot. Krzysztof Potaczała
Na ustrzyckich cmentarzach komunalnych trwa wycinka starych drzew. Pod piły idą brzozy, lipy, topole i niektóre świerki. Nie wszystkim się to podoba, ale równie wielu jest tych, którzy sami prosili samorząd o wycinkę.

Do redakcji zadzwonił poirytowany czytelnik. - Przejeździe się na cmentarz i zobaczcie tę masakrę zieleni. Kto na to pozwolił?! Przecież te brzozy są takie piękne...

- Napłynęło do nas mnóstwo listów od osób, które bały się, że łamiące się coraz częściej konary drzew uszkodzą nagrobki ich bliskich - mówi Jacek Przybyła, wiceburmistrz Ustrzyk Dolnych.

Jego zdaniem, są starej części cmentarza w centrum miasta jest wiele chorych brzóz czy lip. Kiedy mocno wieje, aż trzeszczą. Zdarzało się, że grube gałęzie spadały wprost na groby.

- A w zeszłym roku potężna gałąź brzozy runęła obok modlącej się kobiety w ciąży. Miała dużo szczęścia...

Dzisiaj już rzadko można spotkać groby ziemne. Większość to nagrobki i grobowce z lastryka albo marmuru, wzniesione kosztem tysięcy złotych.

- W razie ich zniszczenia przez łamiące się drzewa rodziny do nas będą mieć pretensje i zażądają odszkodowań - tłumaczy Przybyła. - Dlatego lepiej w porę zapobiec takim sprawom.
Chodzi też o ochronę zabytkowych pomników, którymi społecznie opiekuje się samorząd i młodzież szkolna. W Ustrzykach i Ustrzykach-Jasieniu jest ich kilkanaście. Leżą pod nimi m.in. żołnierze oraz ludzie zasłużeni dla miasta jeszcze w czasach przedwojennych.
Cięcia zlecono specjalistycznej firmie. Koszt operacji - 18 tys. zł. Dużo? Może i tak, ale to praca ciężka i niebezpieczna. Robotnicy muszą wchodzić na drzewa przywiązani linami i po kawałku odcinać konary, a następnie ostrożnie opuszczać je na ziemię.
Część pozyskanego drewna gmina przekaże ubogim na opał. Zgłaszają się też rzeźbiarze, którzy chętnie wezmą drewno lipowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24