Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymieniamy baterię w łazience. Jak się do tego zabrać?

Józef Lonczak
Fot. Grupa Armatura
Co pewien czas wymiana baterii łazienkowych staje się koniecznością. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to skomplikowana czynność.

Oto kilka podstawowych wskazówek, którymi warto się kierować podczas samodzielnej instalacji armatury.

Od czego zależy wybór baterii

- Przed zakupem baterii sprawdź, na jakiej wysokości w naszej łazience znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę. Dzięki temu będziesz mógł wybrać z szerokiego asortymentu odpowiadającą ci baterię ścienną lub stojącą - radzą przedstawiciele krakowskiej Grupy Armatura.

Jeśli rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki, montujemy baterie ścienne, gdy instalacja wodna biegnie poniżej tych akcesoriów, mocujemy baterie stojące lub wielootworowe.

Montaż baterii 1-uchwytowych. Teraz coraz większą popularnością cieszą się baterie jednouchwytowe. To dlatego, że jedną dźwignią regulujemy nie tylko wielkość strumienia wypływającej wody, ale także jej temperaturę.

Tylko z pozoru montaż baterii stojących jednootworowych wydaje się bardziej skomplikowany. Oczywiście, wcześniej należy przeczytać instrukcje montażu lub zapoznać się przynajmniej ze schematem urządzenia.

Potem sprawdź szczelność

- W przypadku baterii stojących jednootworowych w korpus armatury wkręcamy przyłącza elastyczne i wkręt mocujący. Baterię wsuwamy elementami przyłączeniowymi do otworu montażowego i na wystający od spodu wkręt nakładamy podkładkę gumową i metalową. Armaturę uda nam się trwale przykręcić, jeśli zastosujemy nakrętkę tulejkową. Na koniec wystarczy podłączyć przyłącza elastyczne do instalacji wodociągowej i sprawdzić szczelność połączeń - podpowiadają eksperci z dawnej Krakowskiej Fabryki Armatur.

A jak postępujemy w przypadku baterii dwuuchwytowych?

- Najlepiej podłączać je do wody ciepłej z lewej strony i zimnej z prawej. Sam montaż baterii ściennych rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej - schemat budowy produktu znajduje się w instrukcji dołączonej do opakowania. Połączenie gwintowe warto uszczelnić włóknem konopnym lub taśmą teflonową - odpowiadają fachowcy.

Baterie ścienne

W opinii ekspertów przyłącza powinny być ustawione poziomo i wystawać ze ściany pod kątem prostym. Na mimośrody należy nakręcić rozety i przymocować baterię nakrętkami przyłączeniowymi (uszczelki płaskie zabezpieczą połączenie). Armatura zamontowana w ten sposób będzie sprawna i szczelna.

Baterie dwuuchwytowe, jak modele z kolekcji Retro i Retro Classic Grupy Armatura powinno się instalować w sieci wodociągowej o temperaturze 90°C i ciśnieniu do 1 MPa, chociaż zalecane ciśnienie to 0,3 MPa.

Stojące dwuotworowe

Samodzielna instalacja baterii stojącej dwuotworowej również nie jest skomplikowana.

- Do otworów montażowych wkładamy przyłącza proste i mocujemy je nakrętkami. Armaturę powinniśmy zamontować za pomocą nakrętek przyłączeniowych i zabezpieczyć połączenie uszczelkami płaskimi. Musimy pamiętać także o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli instalujemy baterię wannową, wąż natrysku przykręcamy do łącznika i rączki natrysku - wyjaśniają fachowcy.

Na koniec przypominamy zasady. Czytamy instrukcję, zapoznajemy się ze schematem. Montując baterie, powinniśmy stosować odpowiednie narzędzia. Po skończonej pracy sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń, by bateria funkcjonowała bez zarzutu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24