Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu biegunki niemowlę może trafić do szpitala

Alina Bosak
Dr n. med. Maria Kotowska
Dr n. med. Maria Kotowska Fot. Archiwum
Rozmowa z dr n. med. Marią Kotowską, specjalistą chorób dzieci w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

- Pediatra namawiał ostatnio znajomą, by zaszczepiła dziecko przeciw rotawirusom. Czy rotawirusy, które wywołują biegunkę rzeczywiście są tak niebezpieczne?

- Biegunka rotawirusowa to ostra choroba przewodu pokarmowego, którą wywołuje wirus rota. Jej objawy są bardzo gwałtowne i burzliwe. Wystarczą zaledwie 2-3 dni, aby na skutek silnych wymiotów, gorączki i oddawania wielu wodnistych stolców, doszło do poważnego odwodnienia dziecka.

Ponieważ nawadnianie doustne jest często niemożliwe ze względu na wymioty, pozostaje hospitalizacja i dożylne podawanie płynów i niezbędnych elektrolitów. Niestety, corocznie na świecie odnotowuje się blisko pół miliona zgonów dzieci z powodu biegunek rotawirusowych.

- Podobno większość małych dzieci choruje z powodu rotawirusów?

Ile kosztuje szczepionka

Szczepionka przeciw rotawirusom nie jest refundowana i kosztuje ok. 300 zł. W przypadku szczepionki dwudawkowej (jedna dawka kosztuje 300 zł), szczepienie można rozpocząć już w 6. tygodniu życia dziecka, a cały cykl szczepienia trzeba zakończyć przed upływem 24. tygodnia życia. Jest podawana doustnie.

- W Polsce szacuje się, że co roku na zakażenia rotawirusami cierpi ponad 200 tys. dzieci poniżej 5 roku życia, z czego ok. 6,5 tys. trafia do szpitala. Statystyki podają, że prawie wszystkie dzieci przed ukończeniem 5. roku życia ulegają zakażeniu.

Najcięższą postać zakażenie rotawirusowe przybiera u niemowlęcia poniżej 6 miesiąca życia - przebieg choroby jest wówczas bardzo gwałtowny i często nieprzewidywalny. Małe dziecko, łatwiej niż starsze, ulega odwodnieniu w wyniku gwałtownej biegunki i wymiotów.

- Jak ustrzec się zakażenia?

- Najskuteczniejszy sposób to szczepienia ochronne. Najlepiej w 6. tygodniu życia, bo połowa dzieci hospitalizowanych z powodu zakażeń rotawirusowych jest w wieku do 6 miesięcy.

- Ale półroczne niemowlę często ma kontakt tylko z najbliższą rodziną. Mimo to może się zarazić?

- Zakażenia rotawirusowe szerzą się niezwykle szybko. Dzieje się tak dlatego, że ten typ wirusa jest bardzo zakaźny i trudny do eliminacji przy użyciu zwykłych środków.

Do zakażenia może dojść zarówno poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak również przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami. Do rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych bardzo często dochodzi wśród dzieci leczonych w szpitalu z innego powodu.

- Po czym poznać, że maluch zachorował na biegunkę rotawirusową?

- Przebieg choroby może być bardzo różny. Jednak typowe zakażenia jest bardzo charakterystyczne i obejmuje triadę objawów: wymioty, gorączkę i biegunkę. U niektórych dzieci pierwsze objawy pojawiają się już po 24 godzinach od zakażenia, u innych rozwój choroby jest wydłużony do 2-3 dni.

Gorączkę obserwuje się z reguły u 3/4 zakażonych. Z reguły jej nasilenie jest niewielkie, aczkolwiek w niektórych przypadkach gorączka sięga 40°C i wymaga intensywnego leczenia przeciwgorączkowego. Do wymiotów dochodzi prawie zawsze, zaś biegunka może mieć zróżnicowane nasilenie.

U części dzieci jest ona szczególnie obfita i gwałtowna, szybko prowadząc do odwodnienia. U części dzieci przebieg choroby jest mniej nasilony, samoograniczający, tak że choroba ustępuje samoistnie w ciągu 3 - 9 dni.

- Dziecko zaszczepione nie zachoruje?

- W przypadku dzieci, które były szczepione lub miały już kontakt z rotawirusem, przebieg choroby może być łagodny i objawiać się jedynie jednorazowymi wymiotami i pojedynczym lub kilkoma wolnymi stolcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24