Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci – jak wesprzeć swojego malucha?

Materiał informacyjny SENSIS
Twoje dziecko ma problem z rozróżnianiem stron prawa-lewa, wykazuje się wyjątkową ostrożnością, nie potrafi utrzymać równowagi, nieustannie zmienia pozycje w czasie stania lub siedzenia? To mogą być objawy zaburzenia integracji sensorycznej, których nie warto ignorować. O tym, co należy zrobić, radzą specjaliści z Centrum Terapii Dziecka SENSIS

Integracja sensoryczna polega na prawidłowym odbieraniu bodźców, które docierają do ciała ze wszystkich zmysłów. Mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów, rozpoznaje je, segreguje, interpretuje i integruje z wcześniejszymi doświadczeniami. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia.

Zaburzenia integracji sensorycznej – czym są?

Do zaburzenia dochodzi w momencie, gdy jeden ze zmysłów przestaje prawidłowo przetwarzać napływające bodźce. Wówczas może dojść do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci – jak wesprzeć swojego malucha?

Objawy z zakresu zaburzeń integracji sensorycznej mogą być związane ze wszystkimi zmysłami. Dzieci u których występują takie zaburzenia, często są wrażliwe na dotyk, nie lubią niespodziewanego dotyku, zwłaszcza łaskotania. Nie przepadają za czesaniem i myciem włosów, materiał ich ubrań często wydaje się im zbyt szorstki, unikają zabaw, w trakcie których mogłyby się pobrudzić.
Dziecko nadwrażliwe unika huśtania się, wspinania, może mieć chorobę lokomocyjną. Jest wrażliwe na bodźce słuchowe, nie przepada za miejscami, gdzie jest zbyt głośno.

Co ważne, pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą wystąpić już u niemowlaków. Największe nasilenie objawów następuje w wieku przedszkolnym i w czasie dorastania. Chcąc odpowiednio pomoc swojemu dziecku, należy być uważnym na sygnały, które ono wysyła.

Jak zaburzenia integracji sensorycznej wpływają na zachowanie dziecka?

Bardzo często zdarza się, że dziecko z podwrażliwością nie będzie szukało wrażeń zmysłowych. Będą się u niego pojawiały opóźnione reakcje na bodźce, obniżona aktywność oraz rozwój ruchowy, powolność działania. Mogą one nie dostrzegać sygnałów komunikacyjnych wysyłanych przez rodziców. Co jeszcze może się pojawić? Brak reakcji na głośne i gwałtowne dźwięki, brak reakcji bólowej podczas uderzenia się, są bierne. Jest tez grupa dzieci, która do osiągnięcia optymalnego poziomu pobudzenia będzie potrzebowała zwiększonej ilości bodźców. Takie poszukiwanie to przede wszystkim nadmierna ruchliwość, stymulacja dotykowa, słuchowa. Innymi słowy, dzieci te nieustannie biegają, skaczą, hałasują, uderzają całym ciałem w przedmioty, długo się huśtają. Co ważne, preferują przepychanki, mocne dociskanie np. w czasie przytulania, kopanie.

Ta grupa dzieci boryka się z wieloma trudnościami. Wśród nich są problemy z zasypaniem, jedzeniem, agresją wobec innych osób, mają trudność w uspokojeniu się i wyciszaniu. Odczuwają także kłopoty z koncentracją uwagi na zadaniach i nadmierną ruchliwością.

Zaburzenia integracji sensorycznej – diagnoza

W przypadku zaburzeń integracji sensorycznej kluczowy jest czas. Szybko i trafnie postawiona diagnoza może znacznie ułatwić funkcjonowanie dziecka w codziennym życiu i zahamować rozwój zaburzeń. Jak wygląda diagnoza zaburzeń SI? Dziecko przechodzi przez proces diagnostyczny. W czasie jego trwania, specjalista sprawdza poprawność funkcjonowania zmysłów. Diagnoza trwa zazwyczaj od 3 do 4 spotkań. Wszystko jest jednak uzależnione od stopnia współpracy i chęci dziecka. Ponadto, do pełnej diagnozy, potrzebny jest specjalistyczny wywiad przeprowadzony z rodzicami/opiekunami. Końcowym etapem jest przedstawienie diagnozy.

Terapia integracji sensorycznej

Terapia SI ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zaburzonych zmysłów. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez wykorzystywanie ćwiczeń charakteryzujących się różnym natężeniem doświadczeń sensorycznych. W prowadzeniu tego typu terapii, bardzo ważna jest przyjazna atmosfera. Mały pacjent powinien czuć, że jest współodpowiedzialny za przebieg terapii. Dzięki temu będzie jeszcze bardziej zaangażowany w proces terapeutyczny, a to przełoży się na efekty końcowe. Terapia odbywa się w specjalnie przygotowanym w tym celu pomieszczeniu.

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci – jak wesprzeć swojego malucha?

Centrum Terapii Dziecka SENSIS

Jeśli Ty lub osoby z najbliższego otoczenia Twojego dziecka zauważają niepokojące objawy w jego zachowaniu, warto umówić się na wizytę do specjalisty. W Rzeszowie, miejscem gdzie stawiana jest diagnoza i prowadzone są zajęcia z integracji sensorycznej jest Centrum Terapii Dziecka SENSIS, mieszczącym się przy ul. Hanasiewicza 10. W ofercie Centrum znajdują się również konsultacje wychowawcze dla rodziców, sala Doświadczania Świata, terapia mutyzmu, lęku, nieśmiałości czy terapia neurorozwojowa niemowląt i dzieci.

Więcej informacji na temat Centrum Terapii Dziecka SENSIS: https://www.sensis.rzeszow.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24