Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe, stalowe drzwi bramy fortu I Twierdzy Przemyśl zostaną zakonserwowane. Później wrócą do fortecznej bramy

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nz. widoczny górny fragment stalowego skrzydła drzwi. Prace prowadzone są ręcznie.
Nz. widoczny górny fragment stalowego skrzydła drzwi. Prace prowadzone są ręcznie. Norbert Ziętal
Dwa stalowe skrzydła głównej bramy Fortu I Salis Soglio znaleziono podczas prac konserwatorsko - remontowych. Znajdowały się tuż przed bramą, ok. 2 metrów pod ziemią. Prace wydobycia wykonywane były ręcznie.

- To sensacyjne odkrycie. Przez wiele lat sądziliśmy, że te metalowe drzwi już dawno zostały stąd wywiezione — mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Od piątku w forcie trwają prace wydobywcze. Posuwają się powoli, gdyż wykonywane są ręcznie. Ciężki sprzęt mógłby uszkodzić zabytkowe elementy. Robotnicy muszą wydobyć setki kilogramów ziemi i gruzu.

Drzwi, austriacka konserwa i ślady po Sowietach

- Przy okazji znaleźli wiele innych przedmiotów. Choćby austriacką puszkę po konserwie, z charakterystycznymi śladami otwierania bagnetem. Ponadto elementy nosidełek amunicji, ale to już z okresu II wojny światowej. Zaskoczyły nas elementy sowieckiego samochodu terenowego GAZ, które również tutaj znaleźliśmy. Wiemy, że w okresie II wojny światowej, przez krótki okres, stacjonował tutaj radziecki sztab ówczesnego gen. Iwana Koniewa. Być może to pozostałości z tamtego okresu — mówi Majkowski.

Dwa skrzydła stalowych drzwi bramy fortu I Salis Soglio w Siedliskach w gminie Medyka, niedaleko Przemyśla, odkryto podczas prac remontowo-koserwatorskich. Drzwi znajdowały się w ziemi, na głębokości ok. dwóch metrów, tuż przy ceglanej bramie. Nz. robotnicy wykopują jedno skrzydło stalowych drzwi bramy fortecznej Fortu I Salis Soglio. Prace realizuje Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Przy okazji prac wykopywane są różne historyczne przedmioty. M.in. austriacka puszka po konserwie z okresu I wojny, ale również elementy z II wojny światowej, m.in. części radzieckiego samochodu gaz.WIDEO: Zobacz Forty Twierdzy Przemyśl

Sensacyjne odkrycie na forcie I Salis Soglio w Siedliskach k...

Salis Soglio to jeden z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Przemyśl z okresu I wojny światowej. Znajdująca się na jego na przodzie ceglana brama, częściowo zniszczona, należy do najczęściej pojawiających się elementów na zdjęciach z przemyskiej twierdzy.

Stalowe drzwi miały około trzech metrów wysokości

Fort I Salis Soglio, jako jeden z wielu elementów Twierdzy Przemyśl, został zbudowany w latach 1882 - 1886 przez Monarchię Austro-Węgierską. Przemyśl i nasz region znajdowały się wtedy w zaborze austriackim. W 1915 r. fort został częściowo wysadzony podczas kapitulacji twierdzy. Po 1945 r. był rozbierany przez ludzi, a materiał z niego wykorzystywano do prywatnych celów.

WIDEO: Zobacz Forty Twierdzy Przemyśl

W bliższych nam czasach forty były szabrowane przez złomiarzy i poszukiwaczy militariów. Fort I miał o tyle szczęścia, że znajduje się tuż przy granicy państwowej, obecnie polsko-ukraińskiej. Z tego względu jest niejako przy okazji „pod okiem” służb granicznych.

Stalowe drzwi o wysokości ok. 3 metrów, nie zostały wyrwane ani poważnie zniszczone podczas wysadzania fortu w 1915 r. Wiemy to z archiwalnej fotografii z tego właśnie roku, wykonanej już po operacji wysadzania fortów. Na zdjęciu brama ma obie pary drzwi. Są wygięte, być może na skutek wybuchu. Dopiero później musiały zostać przez kogoś zdjęte i wrzucone do dołu przed bramą. Następnie przesypane ziemią i gruzem. W ceglanej bramie do dzisiaj zachowały się dwa elementy metalowych zawiasów, na których była zawieszona brama.

- Najpierw cieszyliśmy, gdy spod ziemi wykopaliśmy część jednego skrzydła bramy. Planowaliśmy, że na jego podstawie zrekonstruujemy drugie. Jednak po całym dniu kopania „pokazało się” drugie skrzydło. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Wszystkie znaleziska zostaną opisane w dokumentacji. Drzwi trafią do konserwacji, a po niej powrócą na swoje pierwotne miejsce w bramie fortecznej

— zapewnia Majkowski.

Prowadzona ręcznie akcja wydobycia drzwi prawdopodobnie potrwa jeszcze kilka dni. Od kilku tygodni trwa akcja zabezpieczania niektórych elementów Fortu I. M.in. głównej bramy.

Twierdza Przemyśl była „nie do zdobycia”

Pochodząca sprzed I wojny światowej Twierdza Przemyśl, była jedną z 200 podobnych fortyfikacji ówczesnej Europy. Przemyska zaliczała się do największych i wtedy uchodziła za twierdzę nie do zdobycia. Tym, co ją wyróżnia , to najdłużej trwające oblężenie, w warunkach całkowitego otoczenia, w oderwaniu od stałego, rodzimego frontu. Wojska rosyjskie oblegały twierdzę, bronioną przez wojska austro-węgierskie, aż 173 dni, od 5 listopada 1914 r. do 23 marca 1915 r. Odcięci od dostaw obrońcy, skapitulowali.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24