Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćma - jak walczyć z chorobą oczu?

Grażyna Woźniak
- Zabieg przeprowadza się rutynowo, na każdym oku z osobna. Ryzyko ewentualnych powikłań jest znacznie mniejsze.
- Zabieg przeprowadza się rutynowo, na każdym oku z osobna. Ryzyko ewentualnych powikłań jest znacznie mniejsze. Fot. Krystyna Baranowska
Odpowiada lek. med. Mariusz Spyra, ordynator Oddziału Okulistycznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie.

- Mam zaćmę na obu oczach. Czy można ją usunąć w trakcie jednego zabiegu?

- Tak. Robi się to jednak w wyjątkowych przypadkach.Praktykowane jest to niekiedy u ludzi obłożnie chorych, kiedy szansa na poddanie się drugiej operacji jest niewielka. W normalnym trybie, zabieg przeprowadza się rutynowo, na każdym oku z osobna. Ryzyko ewentualnych powikłań jest znacznie mniejsze.

- Na czym polega zabieg usuwania zaćmy, połączony z korekcją wzroku?

- Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawieniu odpowiednio dobranej, do danego pacjenta, soczewki, poprawiającej widzenie.

- Na czym polega dobór takiej soczewki?

- Mierzymy wybrane parametry oka. Na ich podstawie obliczamy wartość mocy soczewki. To jest bowiem podstawa do dobrego widzenia po zabiegu.

- Jestem dalekowidzem. Czy możliwe jest pozbycie się wady wzroku poprzez wszczepienie odpowiedniej soczewki?

- Tak, łącznie z usunięciem zaćmy, korygujemy wadę wzroku. Obojętnie czy jest to krótkowzroczność czy nadwzroczność.

- Kiedy po operacji zaćmy będę mógł czytać bez okularów?

- Najczęściej po zabiegu widzimy dobrze w dal. Do czytania natomiast należy dobrać nowe okulary.

- Czy jest możliwość, abym po operacji nie używał okularów?

- Jest taka szansa w przypadku soczewek tzw. wieloogniskowych, to znaczy takich, które pozwalają na dobre widzenie w dal i do tzw. bliży.

- Nie mogę mieć zbyt długiej przerwy w pracy. Niestety, czeka mnie zabieg usunięcia zaćmy. Jak długo będę zawodowo nieczynny?

- W przypadku zastosowania najnowszej metody, czyli ultradźwięków, jest możliwość powrotu do aktywności zawodowej już w ciągi paru pierwszych dni po zabiegu. Osobiście polecam by w tego rodzaju przypadkach, pacjent poddał się operacji w piątek. W poniedziałek już może iść do pracy.

- Coraz gorzej widzę. Lekarz stwierdził jednak, że mam lekką zaćmę, która nie nadaje się jeszcze do zabiegu. W którym momencie, według Pana, będę mogła poddać się operacji.

- Zabiegowi temu poddajemy się w czasie, gdy zaćma powoduje obniżenie widzenia, utrudniającego nam normalne funkcjonowanie. Do niedawna jeszcze funkcjonowała opinia, że zaćma musi dojrzeć do operacji. Aktualnie każdy czas na wykonanie zabiegu jest dobry. O terminie decyduje każdorazowo lekarz okulista.

- Mam prawie 89 lat i zaćmę na obu oczach. Z widzeniem też nie jest najlepiej. Czy kwalifikuje się jeszcze do zabiegu?

- Wiek nie jest przeciwwskazaniem. Jedynie zły stan zdrowia bywa przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zdarza się to bardzo rzadko.

- Czekam na operację usunięcie zaćmy. W między czasie wykryto u mnie jaskrę. Czy mogę poddać się operacji usunięcia "katarakty"?

- W takim przypadku rozpoczynamy leczenie od jaskry. Natomiast w odpowiednim momencie, poddanie się zabiegowi usunięcia zaćmy jest możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24