Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia pozaszkolne doskonale rozwijają dziecko

Agnieszka I. Skowron
Nauka języka w szkołach nie zawsze wystarcza do osiągnięcia wysokiego poziomu jego znajomości. Warto więc zastanowić się nad dodatkowymi kursami w szkole językowej.
Nauka języka w szkołach nie zawsze wystarcza do osiągnięcia wysokiego poziomu jego znajomości. Warto więc zastanowić się nad dodatkowymi kursami w szkole językowej. Krystyna Baranowska
Początek roku szkolnego to koniec wakacyjnego wypoczynku i rozpoczęcie nauki w szkołach. Żeby ją uprzyjemnić warto zapewnić swojemu dziecku dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.

Jak podkreślają psychologowie, najmłodsi zamiast spędzać cały wolny czas przed monitorem komputera, powinni nauczyć się interakcji międzyludzkich chociażby podczas zajęć sportowych czy innych w grupie rówieśniczej.

Na sportowo

Każdy rodzaj sportu uprawianego z rówieśnikami może rozbudzić zainteresowanie nim na całe lata i tym samym pozwoli zachować dobre samopoczucie i wyrobić kondycję fizyczną. Sport to zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Gra zespołowa pomaga nam wzmacniać także odporność psychiczną, co przekłada się na radzenie sobie przez dzieci i młodzież z obowiązkami szkolnymi, a także w wielu trudnych sytuacjach napotykanych przez nie na co dzień.

Jak wskazują badania przeprowadzane co dziesięć lat m.in. przez warszawski AWF, kondycja fizyczna dzieci i młodzieży gwałtownie się pogarsza. Dzieci i młodzież mają coraz mniej siły, jednak charakteryzuje je dużo lepszy refleks i szybka reakcja na bodźce zewnętrzne. Ponad połowa przebadanych dzieci w roku szkolnym 2009/2010 nie podjęła żadnej pozaszkolnej aktywności fizycznej. Dla nich jedyną okazją do kontaktu ze sportem są zajęcia wychowania fizycznego.

Według amerykańskich badań z ubiegłego roku, dzieci i młodzież przejawiające dużą ilość pozytywnych emocji na co dzień, okazywały się o wiele zdrowsze i co ciekawe bardziej wysportowane niż te o tendencjach do depresji i widzenia świata w negatywnych barwach.
Potwierdzone jest, że mała aktywność fizyczna dzieci i młodzieży powoduje wiele chorób metabolicznych, w tym otyłość, a także cukrzycę.

Nie tylko dla wirtuoza

Muzyka zawsze była i będzie doskonałą formą spędzania wolnego czasu. I nie chodzi tutaj o bycie słuchaczem koncertów. Warto każde dziecko przejawiające poczucie rytmu zachęcić do gry na jakimś instrumencie. Dzieci i młodzież mogą uczęszczać nie tylko do szkoły muzycznej ogólnokształcącej, ale także do tzw. popołudniowej.

Okres nauki w stopniu I, czyli równolegle ze szkołą podstawową trwa 6 lat. Inny etap obejmuje 4 lata nauki, jednak na to mogą się zdecydować już rodzice dzieci w klasach 3 lub 4 szkoły podstawowej. Drugi z wymienionych cyklów daje już możliwość nauki gry na instrumentach dętych. Pozwala na to odpowiednia postura i siła dzieci w tym wieku. Szkoły muzyczne popołudniowe II stopnia oferują naukę młodzieży w wieku gimnazjalnych i licealnym. Po ich zakończeniu można uzyskać tytuł muzyka instrumentalisty.

Warunkiem przyjęcia do szkoły muzycznej I stopnia jest posiadanie poczucia rytmu oraz dobrego słuchu przez dziecko. Podczas rekrutacji do szkoły II stopnia trzeba już wykazać się posiadanymi wiadomościami i umiejętnościami muzycznymi.

W osiedlowych domach kultury

Ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży mają także domy kultury. Można zaproponować dziecku uczestniczenie w zajęciach tanecznych, począwszy od tych współczesnych po tańce ludowe. W takich instytucjach swoje miejsce znajdą także młodzi szachiści, plastycy, miłośnicy komiksów, teatru czy fotografii i wielu innych.

Obowiązkowo język obcy

Rodzice nie powinni zapomnieć także o nauce języków obcych przez dzieci. Ich znajomość jest czymś niezbędnym w dzisiejszym świecie. Nauka języka w szkołach, mimo że na coraz lepszym poziomie, nie zawsze wystarcza do osiągnięcia wysokiego poziomu znajomości języka. Warto więc zastanowić się nad dodatkowymi kursami bądź w szkole językowej bądź w towarzystwie osobistego korepetytora. Jak podkreślają specjaliści ważne jest, żeby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dziecku chęć nauki języków obcych i to nie tylko angielskiego. Najlepiej nauczyć się dobrze języka obcego w okresie przed dojrzewaniem. Wtedy nasza wymowa jest bardzo zbliżona do obcej, którą przyswajamy i to bez większego wysiłku. Później jest nam znacznie trudniej to osiągnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24