MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakon Karmelitów Bosych w Przemyślu szuka pomysłu na zagospodarowanie części klasztoru [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Klasztor Karmelitów Bosych w Przemyślu. Zdjęcia umieszczone za zgodą o. Piotra Krupy, przeora klasztoru.
Klasztor Karmelitów Bosych w Przemyślu. Zdjęcia umieszczone za zgodą o. Piotra Krupy, przeora klasztoru. Archiwum Klasztoru Karmelitów Bosych w Przemyślu
Zakon Karmelitów Bosych z Przemyśla szuka sposobów na zagospodarowanie sporych, nieużytkowanych obecnie powierzchni klasztoru. Wśród pomysłów pojawia się m.in. miejsce spotkań rekolekcyjnych, połączone z ośrodkiem promującym zdrowe odżywianie się.

Zabytkowy klasztor ma sporą powierzchnię, ponad pięć tys. metrów kwadratowych. To dużo, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę, że obecnie jest tylko ośmiu zakonników. Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przemyślu liczy niewiele ponad czterysta osób.

- Szukamy sposobów, dzięki którym moglibyśmy zagospodarować część naszych pomieszczeń. Zastanawialiśmy się nad ośrodkiem, w którym rekolekcje połączone byłyby ze zdrowym żywieniem. Takie turnusy mogłyby się odbywać na górze, w lepiej wyremontowanej części. Mamy jeszcze do zagospodarowania pierwsze piętro i parter, są w gorszym stanie. Ponadto podziemia, piwnice w nich

- mówi ojciec Piotr Krupa, przeor Klasztoru Karmelitów Bosych w Przemyślu.

Poszukiwania inwestora trwają. Zakonnicy są już po pierwszych rozmowach. Jednak, jak podkreślają, są otwarci również na ludzi z innymi, ciekawymi pomysłami, które uwzględniałyby religijny oraz zabytkowy charakter obiektu.

Ze względu organizacyjnych, raczej nie wchodzi w rachubę utworzenie w klasztorze hostelu. Taki ma powstać w niewielkiej odległości od Karmelitów, w odremontowanej kamienicy należącej do Franciszkanów.

Klasztor Karmelitów i kościół św. Teresy to jedne z najciekawszych obiektów turystycznego Przemyśla. To także jedna z najwyżej położonych świątyń w tym pagórkowatym mieście.

Choć klasztor znajduje się w centrum Przemyśla, to położony jest w jego znacznie spokojniejszej części. Kościół pełni funkcję garnizonowego. Tutaj często odbywają się uroczystości patriotyczne.

Budowa klasztoru Karmelitów Bosych i kościoła rozpoczęła się w 1620 r. Fundatorem był Marcin Krasicki, starosta przemyski i właściciel Krasiczyna. Uwagę zwraca wystrój świątyni m.in. z oryginalną barokową amboną w kształcie Łodzi Piotrowej z figurami apostołów Piotra i Pawła.

Od roku u Karmelitów odbywają się, o godz. 10 w każdą trzecią niedzielę miesiąca, msze w intencji emigrantów, ich rodzin oraz zmarłych na obczyźnie. Do jednej, zbiorowej intencji mszalnej, można włączyć osobiste prośby za swoich bliskich przebywających za granicą.

ZOBACZ TEŻ:
Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24