Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Stanisław Siwak
Jeśli kupujesz lokal na rynku wtórnym najpierw sprawdź jego status prawny i stan techniczny.
Jeśli kupujesz lokal na rynku wtórnym najpierw sprawdź jego status prawny i stan techniczny. Archiwum
Jeśli kupujesz lokal na rynku wtórnym najpierw sprawdź status prawny i stan techniczny. Zainteresuj się też, czy opłacone są i bieżące rachunki.

- Zanim zdecydujesz się podpisać umowę sprawdź akt własności. W przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego będzie to zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową i potwierdzające, że sprzedającemu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

- Zaświadczenie powinno zawierać datę nabycia mieszkania, informację czy stanowi ono odrębną własność sprzedającego czy jest współwłasnością. A także adnotacje o ewentualnym zadłużeniu.

Sprawdź księgę wieczystą

- Najbezpieczniej kupować mieszkanie, które posiada księgę wieczystą. W działach 3. i 4. tej księgi możesz sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Należy tez zajrzeć do działu 2, który zawiera informacje o właścicielu nieruchomości.

- Sprawdź rachunki za media, czyli prąd, gaz, wodę, śmieci. Dowiesz się, czy sprzedający lokal nie zalega z opłatami..

- Pamiętaj, aby umowa przedwstępna została sporządzona w formie aktu notarialnego. Wtedy łatwiej ci będzie w razie jej niedotrzymania dochodzić swoich praw przed sądem. W umowie przedwstępnej powinny się znaleźć: data ostatecznej transakcji, kwota, jaką masz zapłacić za mieszkanie, a także forma transakcji - np. przelew.

Umowa przedwstępna

Ekspert ma głos

RADOMIR STASICKI, prawnik z biura rzecznika praw konsumenta w Rzeszowie: - Jeśli kupujesz mieszkanie warto wcześniej sprawdzić akt własności lokalu, a także jego hipotekę, czy nie ma jakichś obciążeń. Jeśli jest to mieszkanie w bloku warto też wczesnej dowiedzieć się, kto jest zarządcą, spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa.

- Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej zwykle wpłacamy zadatek lub zaliczkę, najczęściej jest to 10 proc. wartości mieszkania. Jeśli zdecydujesz się na zaliczkę, a transakcja nie dojdzie do skutku, sprzedający zwróci ci pieniądze. Gdy wybierzesz zadatek, a do sprzedaży nie dojdzie z twojej winy, sprzedający nie zwraca pieniędzy. Kiedy zdarzy się, że nie sfinalizujecie umowy z jego winy, musi zwrócić zadatek w podwójnej wysokości.

- Pamiętaj, żeby po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność kupionego lokalu na ciebie sporządzić protokół zdawczo odbiorczy, w którym będą m. in. Informacje o tym, co w mieszkaniu jest, a czego brak. Spisz również stan liczników: prądu, wody ciepłej i zimnej, gazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24