Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdaj maturę z Nowinami! Rozwiąż próbne arkusze maturalne z historii i wiedzy o społeczeństwie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Maturzyści! Zachęcamy was do sięgnięcia po próbne arkusze maturalne z historii oraz wiedzy o społeczeństwie, na poziomie rozszerzonym.

Kończymy dziś wspólną akcję maturalną z nauczycielami z I LO w Dębicy - „Zdaj maturę z Nowinami”. Zachęcamy maturzystów, by weszli na portal nowiny24 i spróbowali rozwiązać zadania z historii i wos. Próbne arkusze przygotowały: Aneta Kwolek, nauczyciel historii i Anna Wilczyńska, pomysłodawczyni akcji, nauczyciel wos.

- Historię na egzaminie maturalnym zdaje się wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W arkuszu egzaminacyjnym znajdują się zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte (wielokrotnego wyboru, prawda - fałsz, dobieranie) - mówi Aneta Kwolek. - Zadania otwarte to zadania z luką, krótkiej odpowiedzi, sprawdzające umiejętność tworzenia krótkiego tekstu na podstawie analizy i interpretacji źródeł, oraz zadanie wymagające napisania wypowiedzi argumentacyjnej. Szczególny nacisk będzie położony na sprawdzenie umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem, formułowaniem opinii.

Dodaje, że zadania zamknięte w arkuszu będą stanowić około 20 procent (6 – 9 zadań), otwarte krótkiej odpowiedzi to około 80 proc. zadań. W sumie za tą część egzaminu można uzyskać 45 punktów, czyli 75 proc. (zmiana, do tej pory 38 punktów). Ostatnim zadaniem, za które można otrzymać 15 punktów jest zadanie rozszerzonej odpowiedzi (zmiana, do tej pory 12 punktów). W sumie za około 30 zadań zdający może uzyskać 60 punktów – do tej pory było to 50 punktów.

W arkuszu więcej będzie wiązek zadań (zestaw kilku zadań w odniesieniu do wspólnego materiału źródłowego).

Wśród zadań otwartych krótkiej odpowiedzi wykorzystujących źródła ikonograficzne pojawia się zadanie oceniane za 3 punkty, sprawdzające umiejętność wyjaśniania przesłania wraz z interpretacją elementów graficznych źródła w kontekście historycznym. Zadania typu prawda – fałsz są oceniane w skali 0-2 punkty (do tej pory 0-1).

- Nowością jest forma drugiej części arkusza maturalnego – zadanie otwarte rozszerzonej odpowiedzi (wypowiedź argumentacyjna) - mówi nauczycielka historii. - Zdający ma za zadanie napisanie wypowiedzi na jeden z trzech (do tej pory z pięciu) zaproponowanych tematów. Tematy będą zróżnicowane co do epok i problemów. Zadaniem zdającego będzie zajęcie stanowiska wobec zaproponowanej tezy i odpowiednie uargumentowanie tego stanowiska w odniesieniu do trzech wskazanych w temacie aspektów. Umiejętnością sprawdzaną w tym zadaniu będzie tworzenie narracji historycznej oraz funkcjonalne wykorzystanie wiedzy. Wypowiedź argumentacyjna musi liczyć minimum 300 słów. W przypadku niespełnienia tego warunku zdający nie otrzyma punktów za część formalną (3 punkty), ale praca zostanie oceniona pod względem merytorycznym ( maksymalnie 12 punktów).

ARKUSZE Z HISTORII:

Zdaj maturę z Nowinami! Dziś próbne arkusze maturalne z historii

A co się zmienia się na maturze z wos-u od 2023 r.?

- Zmienia się nieco formuła egzaminu poprzez rezygnację z dużego wypracowania na rzecz dwóch mniejszych form pisemnych - mówi Anna Wilczyńska. - Nowością jest konieczność napisania pisma formalnego lub jego fragmentu, np. pozwu czy odwołania od decyzji administracyjnej. Krótsza forma pisemna będzie oceniana na maksymalnie 5 punktów. Druga forma będzie przypominała dotychczasowe wypracowanie. Będzie to wypowiedź, stanowisko, rozstrzygnięcie lub wystąpienie, gdzie konieczne będzie podanie argumentów i kontrargumentów, wskazanie cech, charakterystyka zjawisk. Ta dłuższa forma będzie oceniana na maksymalnie 7 punktów. Jak łatwo zauważyć za prace pisemne nadal będzie więc 12 punktów – tak jak w poprzednich wersjach arkusza za realizację w pełni wypracowania pisemnego.

Kolejna zmiana to prawdopodobnie zwiększenie liczby zadań przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby materiałów źródłowych. Ponieważ nadal będzie można za cały egzamin zdobyć 60 punktów, więc zadania będą punktowane od 1 do 2 punktów, a redukcja materiału źródłowego będzie polegała na grupowaniu zadań w tzw. wiązki, czyli zadania, dla wykonania których konieczne jest skorzystanie z tego samego źródła lub źródeł.

- Żeby przekonać uczniów, że nie taki diabeł straszny do opracowania tegorocznego arkusza wykorzystałam głównie zadania, które były w moich arkuszach w 3 ostatnich latach. Pokazuję w ten sposób, że nie zmieniają się wymagania – tutaj dodaję, że w tym roku także obowiązuje aneks do informatora z nieco okrojonymi wymaganiami w stosunku do podstawy programowej – a zmienia się i to w niewielkim stopniu forma zadań. Uczeń łatwo dostrzeże że tak naprawdę zmienia się niekiedy sposób zapisu zadań, niekiedy dzieli się zadania na mniejsze części, natomiast nie zmieniają się treści i wymagane umiejętności.

Dodaje, że niestety tym, co jest zupełną nowością jest projekt pisma formalnego i tutaj uczniowie muszą nabyć umiejętności bardziej konkretnego pisania tekstów urzędowych pamiętając o zasadzie pisania o faktach, posiadanych dowodach, unikaniu przymiotników, a więc o tym jak powinno wyglądać pismo przyszłego prawnika.

ARKUSZE Z WOS-U:

Zdaj maturę z Nowinami! Dziś próbne arkusze maturalne z wied...

Przypomnijmy. Na portalu maturzyści znajdą w sumie 7 próbnych arkuszy: z języka polskiego, matematyki, chemii, biologii, geografii, historii i wos. Do tego klucze rozwiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24