Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie kontrolowane

WACŁAW BURZMIŃSKI
Każda wcześniej wykryta choroba może być uleczalna.
Każda wcześniej wykryta choroba może być uleczalna. JAN JAROSZ
PRZEWORSK. Trzema programami profilaktycznymi i edukacją w zakresie zdrowia ZOZ objął ponad 2 i pół tysiąca osób. - Były to programy do tyczące profilaktyki raka piersi, choroby wieńcowej oraz wad postawy u dzieci - informuje lek. med. Bogusława Bielówka, zastępca dyr. ds. lecznictwa. - Czas ich realizacji był od dwóch miesięcy do dziewięciu. Sfinalizowała je Podkarpacka Kasa Chorych, a dotyczący wad postawy u dzieci wsparło finansowo starostwo.

Program profilaktyki raka piersi objął kobiety powyżej 35 lat. Na 1900 zaproszeń odpowiedziało 1600 pań. Wszystkim wykonano bezpłatne badania mammograficzne. Ponadto 122 skorzystały z USG, co pozwoliło wykluczyć bądź potwierdzić chorobę. W 123 przypadkach badający stwierdzili zmiany łagodne piersi - mikrozwapnienia (21), torbiel (59), włókniakogruczolak (21), nieprawidlowe zagęszczenie (14) oraz mikrozwapnienie o charakterze złośliwym (3). Warto dodać, że aż 1320 kobiet miało wykonaną mammografię po raz pierwszy.
- Niestety, część pań wciąż nie chce przyjąć do wiadomości, że wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny - twierdzi dr. Bielówka. - 25 kobiet skierowaliśmy na biopsję. Do onkologicznej poradni w Rzeszowie 24 kobiety.

Ryzyko wieńcówki

Program profilaktyki choroby wieńcowej dotyczył mężczyzn od 40 do 60 roku oraz kobiety od 45 do 60. Z badań w Przeworsku, Zarzeczu, Kańczudze i Sieniawie, skorzystało 676 osób. - Polegały na pomiarze ciśnienia tętniczego krwi, oznaczeniu poziomu cholesterolu, w tym frakcji LDL, poziomu glukozy we krwi, wykonaniu EKG - mówi Agnieszka Kozak z SP ZOZ. - Każdy pacjent wypełnił ankietę na temat czynników ryzyka choroby wieńcowej.
U 379 osób stwierdzono przynajmniej dwa czynniki ryzyka wieńcówki. 225 skierowano do dalszej diagnostyki i leczenia w poradni kardiologicznej, 130 do lekarza rodzinnego, 16 do poradni cukrzycowej. Program profilatyki choroby wieńcowej był realizowany w przeworskim SP ZOZ po raz drugi. Poprzednio skorzystało z niego 500 pacjentów.

Ćwiczenia i zabiegi

W zakresie wad postawy programem profilaktycznym w Przeworsku objęto 394 dzieci od 6 do 14 lat z Manasterza, Huciska Jawornickiego i Łopuszki Wielkiej. U ponad 200 stwierdzono wady postawy, u 49 więcej, niż jedną. Najwięcej ujawniono koślawości kolan (58), skolioz (43), płaskostopia (39) i wad klatki piersiowej (29). Skierowanie na ćwiczenia korekcyjne w szkole 124 uczniów, do poradni wad postawy w Przeworsku - 91, do kontroli za rok - 106, na zabiegi fizykoterapeutyczne - 14. Ćwiczenia indywidualne według zestawów zalecono 53 dzieciom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24