Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Firm Podkarpacia. Rok kolejnych wyzwań dla polskiej i światowej gospodarki

ARTUR CHMAJ, Ekonomista, Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Po covidowych zawirowaniach rok 2022 przyniósł kolejne wyzwania gospodarce światowej, a polskiej w szczególności. Jak podaje GUS, w 2022 r., przychody przedsiębiorstw niefinansowych były wyższe o 27,4% od osiągniętych rok wcześniej. Wobec podobnej dynamiki sprzed roku (23,5%) znaczy to, że straty pandemiczne odrobiono z dużą nawiązką.

W tej beczce miodu jest łyżka dziegciu - znacznie szybciej niż przychody w 2022 r. rosły koszty ich uzyskania, a to jest recepta na pogorszenie rentowności przedsiębiorstw. Niestety, inflacja, bo to ona staje się tu praprzyczyną, jest czynnikiem spowalniającym dynamikę realnych stóp zysku. Rok temu, komentując rentowność, cieszyłem się z ponad 90- procentowego wzrostu zysków przedsiębiorstw rok do roku. Tym razem jest to 32,6%. Można mieć wrażenie, że to i tak bardzo dużo, ale trzeba pamiętać o korekcie tego rezultatu o realną inflację.

Lawinowy wzrost kosztów operacyjnych przedsiębiorstw oraz kosztów finansowych, spowodowany rażącymi błędami polityki banku centralnego oraz sprzecznymi wobec potrzeby zwalczania inflacji, działaniami rządu, ograniczył rentowność normalnych przedsiębiorstw. Warunki gospodarowania w Polsce w roku 2022 zrujnowało jeszcze coś, co rząd nazywał „nowym ładem”. Wyrażam głęboki szacunek dla Przedsiębiorców, że jakoś dali radę to przetrzymać.

Tegoroczna „Złota Setka” odzwierciedla wspomniane zjawiska. Widać wyraźną dominację wzrostów sprzedaży, ale nie popartą analogicznym trendem w zyskach. Zyskach, które - nie zapominajmy - należy korygować spadkiem wartości złotówki. Paradoksalnie, stopa zysku jest dość „odporna” na inflację, bo ta jest „zaszyta” zarówno w przychodach, jak i zyskach. Nie da się jednak ukryć pewnych tendencji. Średnia stopa rentowności sprzedaży dla tegorocznej Listy 100 wyniosła 5,46% (przed rokiem 6,87%, a przed dwoma laty 9,69%). Oczywiście, dramatyczne wydarzenia w 2022 r. za wschodnią granicą, stworzyły niektórym firmom dodatkowe możliwości, ale cała gospodarka cierpi wskutek zawirowań makroekonomicznych, w części zawinionych przez rząd.

Spektakularnym beneficjentem sytuacji jest Port Lotniczy Jasionka, który osiągnął niebotyczną - jak na branżę - stopę zysku. Zaskakująco mocno trzyma się reprezentacja tradycyjnej gospodarki - zwłaszcza przemysł materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Tradycyjnie już wśród liderów jest rzeszowska spółka Asseco, co tylko cieszy, potwierdzając duży wpływ na nasze i przedsiębiorstw życie branży IT. Serdeczne gratulacje dla wszystkich firm!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24