Złota Setka Gmin 2010 - znamy zwycięzców rankingu

Stanislaw Siwak s.siwak@nowiny24.pl Fot. Krzysztof Łokaj
Red. Stanisław Sowa wręcza nagrodę Renacie Szczepańskiej, wójtowi Cisnej.
Red. Stanisław Sowa wręcza nagrodę Renacie Szczepańskiej, wójtowi Cisnej.
Podczas wielkiej gali ogłoszeni zostali zwycięzcy naszego rankingu. Wielkim wygranym okazała się gmina wiejska Jasło. Drugie miejsce zajęła Solina, a trzecie - Cisna. Pełny ranking złotej setki czytaj na strefie biznesu

Uroczystego otwarcia wielkiego finału „Złota Setka Gmin" dokonał Stanisław Sowa, redaktor naczelny Nowin. W towarzystwie dr. Krzysztofa Kaszuby, rektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, naszego partnera w przygotowaniu rankingu.

- Dzisiejsza Polska jest krajem coraz piękniejszym i lepiej zorganizowanym. Ale to nie wynik pracy ministrów i prezydentów, to rezultat i dorobek samorządów terytorialnych, rad, wójtów i burmistrzów - powiedział red. naczelny zaznaczając, że jest to cytat z wypowiedzi prof. Feliksa Kiryka, który został Honorowym Obywatelem Sanoka. Jednak cytat ten bardzo trafnie oddaje istotę i rolę samorządów w wolnej Polsce.

Frekwencja w trakcie gali dopisała. Sala wypełniła się samorządowcami z całego województwa. Wśród gości był Zygmunt Cholewiński,marszałek województwa

- To mieszkańcy wsi i miast są głównymi beneficjentami przemian, jakie dokonują się w naszym kraju i wielkich inwestycji w dziedzinie infrastruktury komunalnej. Tym samorządowców, którzy nie kandydują w nadchodzących wyborach dziękuję za współpraca. Zaś tym, którzy kandydują, życzę sprawiedliwej oceny przy urnach w dniu wyborów - powiedział Cholewiński.

Wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta nie mógł uczestniczyć w naszej gali. Przesłał natomiast specjalny adres na ręce red. Naczelnego Nowin. Czytamy w nim: Przyjęta przez gazeta Codzienną Nowiny idea pokazywania i wyróżniania samorządów gminnych, które wykazują się największa aktywnością, sprawnością i skutecznością jest ze wszech miar godna uznania. To dzięki takim inicjatywom, działalność ludzi wybranych do publicznej służby może zostać porównana i doceniona.

Ranking złota setka gmin przygotowała nam Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie. Dr Krzysztof Kaszuba, rektor WSZ przedstawił metodologię, zgodnie z która opracowano „Złota Setkę…”. Podkreślił, że analiza danych, które były podstawą budowy rankingu, potwierdza duże dysproporcje wśród 159 podkarpackich gmin. I tak, wartość wydatków inwestycyjnych na 1 mieszkańca, w najlepszych w tej kategorii gminach, wyniosła w gminie Osiek Jasielski 2470 zł, w gminie Baligród 2253 zł, a w gminie Krempna 2180 zł. Najbiedniejsze podkarpackie gminy zainwestowały w 2009 roku odpowiednio; gmina miejska Dynów 94 zł, gminy wiejskie Czermin 39 zł i Tyrawa Wołoska 32 zł.

Kategorią obrazującą zaangażowanie władz gminy w nowe przedsięwzięcia inwestycyjne jest udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem. W tej kategorii trzy pierwsze pozycje zajęły: Osiek Jasielski (53,12 proc.), Baligród (49,48 proc.) oraz gmina wiejska Jasło (45,64 proc.). Adamówka (3,81 proc.), Czermin (1,63 proc.) oraz Tyrawa Wołoska (0,93 proc.) zamykały listę w roku 2009.

Na sali, przed ogłoszeniem wyników wyczuwało się wśród samorządowców spore napięcie i emocje. Kiedy jednak ogłoszono, że zwycięzcą rankingu głównego okazała się wiejska gmina Jasło, wójt Stanisław Pankiewicz otrzymał rzęsiste brawa i serdeczne gratulacje od wszystkich samorządowców. Wielkie brawa otrzymał również Zbigniew Sawiński, wójt gminy Solina, która zajęła drugie miejsce w „Złotej setce…” oraz Renata Szczepańska, wójt Cisnej, zdobywca trzeciego miejsca w naszym rankingu.

 Złota Setka Gmin w załączniku

 

 

Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie