Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na porodówkach - nowe przywileje dla młodych matek

Ewa Kurzyńska
- Narodziny dziecka to wyjątkowa chwila w życiu kobiety. Uważam, że przyszłej mamie należy się w takiej sytuacji pomoc i szacunek – mówi Agnieszka Najda z Rzeszowa, która w  Szpitalu Miejskim w Rzeszowie urodziła synka Karola.
- Narodziny dziecka to wyjątkowa chwila w życiu kobiety. Uważam, że przyszłej mamie należy się w takiej sytuacji pomoc i szacunek – mówi Agnieszka Najda z Rzeszowa, która w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie urodziła synka Karola. FOT. DARIUSZ DANEK
Tuż po porodzie dziecko ma być kładzione na brzuchu matki. Kontakt "skóra do skóry" ma trwać nawet dwie godziny.

Co jeszcze zalecają nowe sztandary porodu? (wybrane przykłady)
- Personel szpitala ma traktować kobietę z szacunkiem, prezentować spokojnĄ i wzbudzającą zaufanie postawę.
- Kobieta ma prawo wybrać szpital, w którym chce rodzić
- Po 40. tygodniu ciąży kontrola ginekologiczna jest zalecana co 2-3 dni.
- Po 41 tygodniu ciąży ciężarna powinna trafić pod opiekę szpitala.
- Po powrocie ze szpitala kobieta ma prawo do nie mniej niż 4 wizyt położnej środowiskowej.

To tylko niektóre przywileje, jakie zapewniają tzw. standardy porodu. Za miesiąc mają ich przestrzegać wszystkie szpitale.

- Większość zaleceń jest już z powodzeniem stosowana na oddziałach położniczych. Wprowadzenie jednolitych zasad może zmobilizować szpitale, które zwlekały z wprowadzeniem rozwiązań przyjaznych dla rodzących - ocenia dr Krzysztof Botiuk, ordynator oddziału ginekologiczno- położniczego w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Przywileje przyszłych mam

Na liście zaleceń, do których mają stosować się lecznice, jest sporo udogodnień dla kobiet. Jeżeli rozwiązanie przebiega bez powikłań, rodząca ma m.in. prawo wyboru dogodnej dla siebie pozycji.

Lewatywa czy golenie owłosienia łonowego będzie mogło odbyć się tylko wówczas, gdy kobieta wyrazi na to zgodę. Z kolei nacięcie krocza, często wykonywane rutynowo "na zapas", ma być robione tylko wówczas, gdy będzie to faktycznie konieczne. Podczas rozwiązania kobiecie będzie mogła towarzyszyć bliska osoba. Oznacza to, że personel szpitala nie będzie już mógł odmówić np. ojcu dziecka wstępu na salę porodową.

- Uważam, że to niezwykle ważna sprawa. Podczas porodu towarzyszył mi mąż,, co sprawiało, że czułam się spokojna i jeszcze bardziej bezpieczna - mówi Urszula Ciołek z Niedźwiady k. Ropczyc, która kilka dni temu urodziła synka Karola w jednym z rzeszowskich szpitali.

Pierwsze chwile z dzieckiem

Świeżo upieczona mama ma mieć tuż po porodzie zapewniony z dzieckiem dwugodzinny kontakt - "skóra do skóry". Personel oddziału ma pomóc kobiecie także w rozpoczęciu karmienia piersią. Z powodzeniem udaje się to od lat w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

- Staramy się jak możemy, by zachęcić mamy do karmienia naturalnego. Pomagamy przystawiać dziecko do piersi, podpowiadamy, jak poradzić sobie np. z nadmiarem pokarmu. To niezwykle ważne, by pomóc kobietom na starcie. Tak, by nie zraziły się ewentualnymi niepowodzeniami i nie zrezygnowały z karmienia piersią - mówi Filomena Poniewozik ze SW nr 2 w Rzeszowie, międzynarodowy konsultant laktacyjny.

Zmiany za miesiąc

Nowe zasady opieki nad matką i noworodkiem wprowadza rozporządzenie Ministra Zdrowia. Dokument wejdzie w życie 7 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24