Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z jasielskiego Gamratu mówią "nie" Lentexowi

Ewa Wawro
FOT. MAREK DYBAŚ
O przygotowaniach do prywatyzacji Gamratu wszyscy wiedzieli od dawna. Teraz, kiedy finał wydaje się bliski, pracownicy są przerażeni. Związkowcy sprzeciwiają się przejęciu firmy przez Lentex.

Po trwającym kilkanaście miesięcy procesie przygotowania do prywatyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat SA minister skarbu dopuścił do wyłącznych negocjacji w sprawie zakupu giełdową spółkę Lentex z Lublińca, producenta wykładzin podłogowych i włóknin. I to właśnie ta decyzja wywołała burze niepokojów w Gamracie.

- To kontrolowane przejęcie by zniszczyć markę - mówi pan Bogdan, pracownik Gamratu z 15 - letnim stażem pracy. - Albo założony z góry zamiar odsprzedania później niektórych wydziałów Gamratu z zyskiem.

- Nie mają kapitału, nie mają nowoczesnych technologii, takich jak u nas, nie mają też wyrobionych rynków zbytu, takich, jak my mamy, a przymierzają się do kupienia Gamratu - dodaje pan Jerzy, pracownik firmy.

Nie chcemy Lentex- u

Związkowcy z Gamrat - u zaprotestowali. Sprzeciwiają się przejęciu firmy przez Lentex. Zaapelowali do ministerstwa, do władz samorządowych, a także posłów i senatorów z Podkarpacia. Proszą by włączali się w proces prywatyzacji i nadzorowali aby przebiegał on w sposób prawidłowy.

- Lentex jest za słaby kapitałowo, aby sprostać oczekiwaniom związanym z prywatyzacją Gamrat - u, nie daje gwarancji istnienia i rozwoju naszej firmy - piszą w liście otwartym związkowcy.

- Skoro minister skarbu dał nam wyłączność to oznacza, że jesteśmy idealnym partnerem do negocjacji - komentuje Eryk Karski, prezes Lenteksu.

Karski zapewnia też, że nie ma mowy o likwidacji Gamratu. - Bardzo cenimy sobie markę Gamratu i będziemy starali się ją podtrzymać.

Nowa strategia na bazie Gamratu

Na przejęciu Gamratu Lentex opiera nową strategię firmy. Szykują emisję akcji, która powinna przynieść Lenteksowi 100-120 mln zł.

- Myślimy też o zaciągnięciu kredytu inwestycyjnego w wysokości 60-80 mln zł - mówi Karski. - Część z uzyskanego kapitału przeznaczymy na przejęcie Gamratu, a około 18 mln na podwyższenie kapitału inwestycyjnego w Gamracie, głównie w segmencie systemów rurowych.

Ale na Gamracie Lentex nie zamierza poprzestać. Chcą przejąć także inną firmę produkującą folie i po uporządkowaniu poszczególnych segmentów działalności przekształcić Lentex w holding złożony z wielu spółek produkcyjnych o profilu chemicznym.

Prywatyzacja, ale nie taka

- Związkowcy w Gamracie boją się nie nas, ale każdego inwestora strategicznego, który by się pojawił - twierdzi Karski.

Związkowcy nie są jednak przeciwni prywatyzacji, chcieliby wprowadzenia Gamratu na giełdę.

- Jeśli w Lenteksie chcą nas i są tacy mocni, to niech normalnie wykupią nasze akcje - mówią zgodnie pracownicy Gamratu.

Ludzie obawiają się też zwolnień i obniżenia płac. Na potwierdzenie mówią o trwającym właśnie w Lenteksie sporze zbiorowym z pracownikami, spowodowanym niskimi stawkami wynagrodzenia.

- Są niższe niż w Gamracie - podkreślają związkowcy. - Obawiamy się, że ministerstwo Skarbu chcąc zapewnić dochody do budżetu państwa podpisze umowę prywatyzacyjną z tą firmą, pomimo braku uzgodnień ze związkami zawodowymi "pakietu socjalnego", gwarantującego pracownikom dalsze zatrudnienie w firmie i godziwe wynagrodzenie - argumentują związkowcy.

- Rozmawialiśmy już ze związkowcami z Gamratu, zapewniają, że nie ma przerostu zatrudnienia, a jeśli tak, to nie ma podstaw do myślenia o zwolnieniach - uspokaja Karski.

Kiedy zapdanie ostateczna decyzja resortu skarbu w sprawie prywatyzacji Gamratu?

- Jesteśy w trakcie negocjacji i za wcześnie na mówienie o konkretnych terminach - usłyszeliśmy w biurze prasowym ministerstwa skarbu pańtwa.

Do 29 czerwca Lentex ma wyłączność na prowadzenie negocjacji. Na liście rezerwowej są jeszcze dwie spólki: Lerg oraz Gerflor St.A.S.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24