Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 stycznia 2022 ruszy nowy odcinek kolei aglomeracyjnej Rzeszów - Kolbuszowa - Rzeszów

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Przystanek PKP w Zaczerniu na linii Rzeszów-Kolbszowa.
Przystanek PKP w Zaczerniu na linii Rzeszów-Kolbszowa. Paweł Dubiel
1 stycznia 2022 roku zacznie działać linia 71 Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej Rzeszów – Kolbuszowa - Rzeszów. Pociągi w godzinach szczytu będą jeździć co 30 minut.

Dokończenie modernizacji infrastruktury na linii 71 była jednym z tematów poniedziałkowego (4 października) spotkania, którego gospodarzem był burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. Wśród gości znaleźli się m.in:

  • poseł Zbigniew Chmielowiec,
  • wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus,
  • dyrektorzy z PKP PLK Mateusz Wanat i Mieczysław Borowiec,
  • przedstawiciele gmin i powiatów położonych wzdłuż linii 71.

Na linii 71 Rzeszów - Kolbuszowa - Rzeszów pociągi w godzinach szczytu będą jeździć co 30 minut dzięki budowanej nowej mijance w Widełce. W Kolbuszowej Górnej powstaje nowy przystanek. W Widełce gmina Kolbuszowa rozbuduje istniejący parking przy przystanku kolejowym, w Kolbuszowej Górnej wybuduje nowy.

W Kolbuszowej rozmawiano także o możliwości przedłużenia za środki unijne w nowej perspektywie linii 71 z Kolbuszowej do powstającego czwórmiasta, czyli Tarnobrzega, Sandomierza, Stalowej Woli i Niska.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA) działa od stycznia 2021 roku

W pierwszym kwartale bieżącego roku z połączeń PKA skorzystało ponad 70 tys. pasażerów. Pociągi kursują w relacjach Rzeszów-Dębica-Rzeszów, Rzeszów-Przeworsk-Rzeszów oraz Rzeszów-Strzyżów-Rzeszów.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest cały czas rozbudowywana. PKP Polskie Linie Kolejowe ma za zadanie dostosować infrastrukturę kolejową i przystankową do potrzeb PKA. Prace obejmą budowę nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Portu Lotniczego w Jasionce, oraz modernizację istniejących linii kolejowych nr 71 (Kolbuszowa – Rzeszów Główny), 91 (Dębica – Przeworsk) i 106 (Rzeszów Główny – Strzyżów).

Zakończenie prac budowlanych, w tym oddanie do użytku nowej linii do lotniska w Jasionce, planowane jest w II połowie 2023 roku. Do lotniska ma powstać 14 nowych przystanków (m.in. nowa stacja Port Lotniczy Rzeszów oraz przystanek Park Technologiczny). Podróż ze stacji Rzeszów Główny do portu lotniczego w Jasionce zajmie niecały kwadrans.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki

W mieście będą: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a na trasie: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa.[/cyt]

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny Baranówka, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Młp. zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

Możliwości częstszych podróży na jednotorowych trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i z Rzeszowa do Strzyżowa zwiększy budowa 4 mijanek. Zapewni to lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch na jednotorowych liniach. W godzinach szczytu pociągi na wszystkich trasach mają jeździć co 30 minut.

W rejonie stacji Rzeszów - Staroniwa powstanie hala technologiczna wraz układem torowym, stacją paliw i myjnią taboru kolejowego. Obiekt o długości około 140 metrów będzie wyposażony w niezbędne stanowiska do należytego utrzymania stanu technicznego i czystości pojazdów szynowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24