Projekt edukacyjny ,,Akademia Pszczoły Bohatera” był realizowany przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Fundacją ,,Pszczoła Bohater”, Niezależnym Związkiem Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” oraz Podkarpacką Pasiekę Ekologiczną w Dębnie, reprezentującą Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. Przeznaczony dla uczniów klas 1-3 wybranych szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie Podkarpacia.
- Jego celem było zapoznanie uczniów z ogromnym znaczeniem pszczół w ekosystemie jako naturalnych zapylaczy oraz ich miejsca w całym procesie zapylania drzew owocowych, w wyniku którego możemy cieszyć się zdrowymi owocami i przetworami - podkreślał Robert Pieszczoch, dyrektor PODR w Boguchwale.
Dzieci czerpały radość z projektu
Katarzyna Nastaszyc, dyrektor SP w Lubeni zaznacza, że nie tylko uczniowie z wielką przyjemnością zaangażowali się w projekt, ale również rodzice i nauczyciele.
- Żyliśmy przez parę miesięcy kwietną łąką i mieliśmy pod szkołą poletka, które obserwowaliśmy i robiliśmy zdjęcia. Akcję zakończyliśmy konkursem i teraz czekamy na wyniki - opowiadała dyrektor szkoły. - Uczniowie w domach rozsiewali kwiaty, obserwowali je i indywidualnie podchodzili do konkursu. Myślę, że wiadomości związane z pszczołami i ich znaczeniem w środowisku na długo pozostaną w ich głowach.
Podczas inauguracji projektu (12 maja) każdy z uczniów otrzymał pakiet, w którym znajdą się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy i sok, słoik miodu oraz instrukcje dalszego postępowania i wysiania nasion. Zgodnie z założeniami projektu przeprowadzone były również 45-minutowe prelekcji na temat pszczół i ich roli w ekosystemie.
Lekcja pokazowa i woskowe świece
Podczas rozmowy z Natalią Jakubus, specjalistką ds. produkcji zwierzęcej, z PODR w Boguchwale dzieci ze SP w Lubeni miały szansę dowiedzieć się więcej o różnych aspektach życia pszczół.
- Celem projektu jest przede wszystkim edukacja młodych osób - zaznaczała Natalia Jakubus.
Prowadząca opowiadała młodym słuchaczom m. in. o hierarchii w ulu oraz możliwościach użycia pszczelego wosku. Ponadto, pani Natalia pokazała, jak wygląda i do czego służy ramka pszczela. Poza zagadnieniami teoretycznymi zaprezentowano, jak powstają woskowe świece, po czym dzieci miały szansę stworzenia ich własnoręcznie.
- Serce się raduje patrząc na te dzieci. Może wśród nich są przyszli pszczelarze i pszczelarki - uśmiechał się Jerzy Bednarz, przewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, która również włączyła się w projekt ,,Akademia Pszczoły Bohatera”. - Pszczelarstwo to także część rolnictwa. Podkreślam, że pszczelarze to elita rolników. Są to ludzie szanujący przyrodę.
Projekt z Podkarpacia pójdzie w świat
Andrzej Obszański, prezes Fundacji ,,Pszczoła Bohater”, zapewnia, że projekt edukacyjny ,,Akademia Pszczoły Bohatera”, który był realizowany na Podkarpaciu przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, przeniesie się do innych szkół na terenie całej Polski.
- Akcja odbiła się szerokim echem w całym kraju i zakończyła się wielkim sukcesem - dopowiada prezes. - Dzieci są nie tylko szczęśliwe, ale także wyedukowane. Wiedzą, jak ważną rolę w ekosystemie pełni pszczoła. Nie boją się też tych pożytecznych owadów.
1600 uczniów z Podkarpacia w „Akademii Pszczoły Bohatera” [W...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Żona Stefana Huli wie, jak zarobić! Ma pieniądze dzięki innym skoczkom
- Projektant Cichopek pochwalił Roksanę Węgiel. Ostro oberwała Joanna Przetakiewicz
- Przyjaciółka Seweryna oskarża: to przez NIEGO stoczył się na samo dno! Wstrząsające!
- Irena Santor została oskarżona o współudział w morderstwie. Sprawę skierowano do sądu