Przedsiębiorcy na Podkarpaciu będą mogli skorzystać z preferencyjnego finansowania zakupu m.in. maszyn i urządzeń, nieruchomości i innych środków trwałych na łączną kwotę 25 mln zł.

Pieniądze pozyskane w ramach współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego z urzędem marszałkowskim woj. podkarpackiego mają być przeznaczone na rozwój i realizację inwestycji przez przedsiębiorców działających na terenie Podkarpacia. Umowę w tej sprawie
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z instytucją finansującą - Lubelską Fundacją Rozwoju (LFR)w minioną środę.

- Częstą barierą w rozwoju firm jest brak wystarczającego kapitału na inwestycje, dlatego nowa pula środków doskonale wypełni lukę na rynku w zakresie finansowania inwestycji w naszym regionie w segmencie MŚP.

Zachęcam przedsiębiorców do sięgania po pożyczki tym bardziej, że są one nisko oprocentowane z pomocą de minimis, bez opłat i prowizji - mówi Marek Nowak, dyrektor regionalny Funduszu LFR w Rzeszowie.

Z pożyczek na zakup maszyn produkcyjnych, budowlanych lub środków transportu, lokali użytkowych, handlowych lub innych środków trwałych przeznaczonych na rozwój działalności produkcyjnej, usługowej lub handlowej mogą skorzystać firmy z sektora MŚP działające na terenie woj. podkarpackiego.

Maksymalna kwota pożyczki to 600 tys. zł przy zakupie nowych środków trwałych z okresem spłaty nawet do 7 lat. W przypadku używanych maszyn można skorzystać do 300 tys. ze spłatą do 5 lat. Oprocentowanie pożyczek wynosi tylko 1,85%, bez opłat i jakichkolwiek prowizji. Jeden przedsiębiorca może skorzystać z dwóch pożyczek, dzięki temu może uzyskać nawet 1,2 mln zł z wyjątkowo niskim oprocentowaniem wynoszącym tylko 1,85% w skali roku.

Jak podkreśla Marek Nowak, brak jakichkolwiek prowizji i opłat oraz korzystne oprocentowanie może być dla przedsiębiorców bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytów komercyjnych, tym bardziej, że część przedsiębiorców napotyka spore trudności w pozyskaniu finansowania na rynku komercyjnym.

Pulę 25 mln zł wśród zainteresowanych podmiotów rozdysponuje Rzeszowski Oddział Lubelskiej Fundacji Rozwoju, w którym Przedsiębiorcy z Podkarpacia w ostatnich miesiącach skorzystali już z 92 pożyczek udzielanych przez rzeszowski oddział LFR,
na kwotę ponad 14 mln zł.