MKTG SR - pasek na kartach artykułów

354 tys. euro dotacji dla szpitala w Lesku

Dorota Mękarska
Dyr. Alicja Szczepańska (z prawej) pokazała nowy sprzęt gościom z całego województwa. Wśród nich była Małgorzata Chomycz, wicewojewoda podkarpacki.
Dyr. Alicja Szczepańska (z prawej) pokazała nowy sprzęt gościom z całego województwa. Wśród nich była Małgorzata Chomycz, wicewojewoda podkarpacki. Fot. Dorota Mękarska
W leskim szpitalu rozpoczęto program przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Mogą z niego skorzystać mieszkańcy powiatu leskiego, oraz ościennych gmin.

Jego efektem ma być obniżenie poziomu umieralności na choroby serca, płuc i raka piersi.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy skorzystają z tego programu, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć - podkreśla Zdzisława Kamińska, promotor programu.

Dzięki dotacji

SP ZOZ w Lesku otrzymał dotację 354 tys. euro. Pieniądze pochodzą z Mechanizmu Finansowego w ramach wsparcia Europejskiego Obszaru Gospodarczego udzielonego przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię, oraz z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ponad 62 tys. euro dołożył powiat leski.

Sprzęt pozostanie w szpitalu

Za te pieniądze został zakupiony sprzęt medyczny. Mają już aparat RTG, aparat mammograficzny, spirometr, przenośny aparat ultrasonograficzny - echokardiograf, zestaw EKG do prób wysiłkowych. Wartość sprzętu to 1,2 mln zł. Po zakończeniu programu, który potrwa do 31 marca 2011 r., sprzęt pozostanie własnością szpitala.
- Wcześniej nie dysponowaliśmy tak nowoczesnym sprzętem, a mammografu nie mieliśmy w ogóle. Od 6 lat przyjeżdżał do nas jedynie mammobus - mówi Alicja Szczepańska, dyr. SP ZOZ w Lesku.

Na 371 wniosków tylko 23 zostały zakwalifikowane do dofinansowania. A było się o co bić, gdyż projekt obejmuje wykonywanie badań przesiewowych pod kątem chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego i raka piersi. Badania zostaną wykonane u 11,2 tysiąca osób w wieku 35 - 45 lat. Badania mammograficzne obejmą kobiety w wieku 40 - 60 lat.

Bezpłatnie dla pacjentów i bez kosztów dla lekarzy

Szpital będzie promował program wśród lekarzy rodzinnych, którzy bez obawy mogą kierować pacjentów na te badania, gdyż nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Imienne zaproszenia do gabinetu badań profilaktycznych będą wysyłane pocztą.
Wszystkie badania są bezpłatne. Pacjent przechodzi przez ważenie i badanie krwi. Poddawany jest spirometrii i RTG płuc. U kobiet wykonuje się badanie mammograficzne.

- Przeszłam już takie badania. Jestem z takiej kompleksowej obsługi bardzo z zadowolona - podkreśla pani Renata z powiatu leskiego. - Dostałam wskazówki dotyczące diety i konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24