Ateistyczne billboardy w Rzeszowie i Przemyślu

Karolina Jamróg
Billboardy o takiej treści pojawią się m.in. w Rzeszowie i Przemyślu. To część kampanii prowadzonej przez Fundację "Wolność od religii".
Billboardy o takiej treści pojawią się m.in. w Rzeszowie i Przemyślu. To część kampanii prowadzonej przez Fundację "Wolność od religii". wolnoscodreligii.pl
Billboardy z ateistycznymi hasłami, np. "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę" zawisną na Podkarpaciu w listopadzie. To część kampanii, którą prowadzi Fundacja "Wolność od religii".

Dlaczego wśród miast znalazł się Rzeszów i Przemyśl? Zażyczyli sobie tego sami mieszkańcy.

- Wygląda to tak, że otrzymujemy darowiznę na plakat w danym mieście. Znalazł się ktoś, kto wpłacił 1 000 zł na billboard w Rzeszowie i ktoś, kto dał 300 zł na plakat w Przemyślu - wyjaśnia Dorota Wójcik, prezes fundacji.

Nie wierzysz? Nie jesteś sam

- Prowadzicie ateistyczną kampanię w katolickim regionie. W jakim celu? - pytam. - Chcemy pokazać społeczeństwu, że ateista też jest dobrym człowiekiem. I że prawdy dekalogu są uniwersalne, może ich przestrzegać również osoba niewierząca - mówi Dorota Wójcik, prezes fundacji.

Zaraz potem dodaje.

- A jaki region w tym kraju nie jest katolicki. Kościół utrzymuje, że 90 procent to katolicy. Naszym zdaniem jest ich mniej. Ateistów są 2 mln. Tak wykazały ostatnie badania. Mam tylko nadzieję, że nie dojdzie do ataków. Mowa nienawiści jest niepotrzebna. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów - dodaje.

Temat billboardów podzielił radnych w Lublinie. Dwóch radnych PiS zapowiedziało manifestację pod hasłem "Nie wstydzę się swojej religii". Czy podobnej reakcji mamy się spodziewać w Rzeszowie i Przemyślu?

Radni w Rzeszowie są na nie

- Mamy wolność słowa, więc każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania i opinii. Jeśli hasła, które znajdą się na tych bilbordach nie będą obraźliwe dla innych, to nie widzę powodu, by z kampanią walczyć. A idea jest po prostu głupia. Wielokrotnie już próbowano stworzyć społeczeństwo bez religii i nikomu na dobre to nie wyszło - twierdzi rzeszowski radny Andrzej Dec (PO).

Prosi też, by autorom pomysłu złożyć wyrazy współczucia.

- Zastanawiam się, czemu ma służyć ta akcja - mówi Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS w RM Rzeszowa. - Mam wrażenie, że to temat zastępczy, który ma społeczeństwo prowokować i dzielić. Przecież nikt nikogo na siłę nie ciągnie do kościoła. Kampania tworzy fałszywy pogląd, że nasze społeczeństwo jest przymuszane do wiary. A to bzdura - uważa radny.

Inny radny PiS Marek Strączek akcję nazywa dziecinadą i żenadą.

- Do głowy przychodzi mi tylko jedno zdanie: Bełkot i żenujące widowisko. Myśl przewodnia tej akcji mnie nie przekonuje. Polska jest, według mnie, krajem tolerancyjnym - uważa.

Senator się modli, księża milczą

- Zobaczymy, co dokładnie zawieszą. Jakie hasła się tam pojawią. Jeśli będą godzić w uczucia religijne katolików, to będziemy reagować. Będę się modlił za nieszczęśników, którzy organizują tę akcję i przepraszać za nich Pana Boga - zapowiada senator Kazimierz Jaworski z Solidarnej Polski, działacz ruchu pod hasłem Stop Laicyzacji.

Modlić, przynajmniej w tej intencji, nie zamierzają się na razie podkarpaccy księża. Rzecznicy kurii rzeszowskiej i przemyskiej na temat akcji rozmawiać nie chcieli. Tłumaczyli, że nic o niej nie wiedzą.
Sprawę zna Dariusz Dziadzio, poseł Ruchu Palikota.

- O akcji dowiedziałem się z Facebook-a. Ruch Palikota nie ma za nią nic wspólnego, oprócz tego, że nasi sympatycy i członkowie działają w tej fundacji. RP w swoich postulatach podkreślał oddzielenie państwa od Kościoła oraz całkowite zniesienie wpływu Kościoła na politykę w naszym kraju. Nie jesteśmy przeciwko wierze i ludziom wierzącym, ale jesteśmy za zachowaniem świeckiego państwa - wyjaśnia polityk.

W Przemyślu tolerancja

- Ja patrzę zdroworozsądkowo na takie sprawy. Nie znam podłoża tej akcji. Hasła, które pojawią się na tych plakatach mogą razić. Nie powinno się ostentacyjnie epatować swoimi poglądami. Wiara jest indywidualną sprawą każdego z nas - mówi Jerzy Krużel, przewodniczący klubu PO w przemyskiej radzie miejskiej.

- Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Trochę się dziwię, bo czy Przemyśl nie jest tolerancyjny? Tu obok siebie żyją przecież ludzie o różnych wyznań. Jest judaizm, grekokatolicyzm, wyznanie rzymskokatolickie - zwraca uwagę Władysław Bukowski, przemyski radny PiS.

Nie oceniać, ale przywyknąć

- Powinniśmy się do takich akcji przyzwyczaić. Żyjemy w państwie demokratycznym, w którym mamy do czynienia w wieloma poglądami. Nie można takich akcji wartościować, ani oceniać. Ludzie mają do nich prawo - mówi Leszek Gajos, socjolog.

Akcja nie podoba się Marcinowi z Rzeszowa. Mimo że sam uważa się za ateistę.

- Skrajna głupota. Jeśli ktoś jest ateistą to nie musi tym epatować i naprawdę ma "gdzieś" podobne akcje. Nie mam potrzeby mówienia głośno, o tym, że nie wierzę. Nie będę też nikogo przekonywał, że ateizm jest lepszy od jakiejkolwiek wiary - mówi mężczyzna.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 176

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
adam
W dniu 07.09.2014 o 11:02, damian napisał:

Jesteś w błędzie,sandały zdejmował i zasuwał po wodzie na bosaka. To się nazywa lewitacja.  

A to zmienia stan rzeczy. Ostatnio właśnie miałem problem z przejściem z Polańczyka do Chrewtu po jeziorze solińskim. Ale to chyba, dlatego że byłem w adidasach. Następnym razem spróbuję bosoJJ

d
damian
W dniu 07.09.2014 o 07:30, adam napisał:

Jak można nie wierzyć w to, że jakiś koleś chodził w sandałach po tafli jeziora?? Albo, że jakaś dziewica urodziła syna, a sprawcą tego był duch świętyJJDlaczego w Państwie Polskim kobiety samo wychowujące dzieci, nie mogą wpisywać w rubryce ojciec „duch święty” i pobierać alimenty z parafii gdzie podlega dana niewiasta??

 

Jesteś w błędzie,sandały zdejmował i zasuwał po wodzie na bosaka. To się nazywa lewitacja.

 
 

r
rm4i5

Religia - niebezpieczny nonsens, który uczy wrogości wobec innych ludzi.

a
adam

Jak można nie wierzyć w to, że jakiś koleś chodził w sandałach po tafli jeziora?? Albo, że jakaś dziewica urodziła syna, a sprawcą tego był duch świętyJJ

Dlaczego w Państwie Polskim kobiety samo wychowujące dzieci, nie mogą wpisywać w rubryce ojciec „duch święty” i pobierać alimenty z parafii gdzie podlega dana niewiasta??

 

 

k
kapusta i kwas
W dniu 29.10.2012 o 01:45, jas napisał:

Tolerancja nie oznacza wyrażania zgody na cudze zachowanie. Jeśli ktoś czyni to, co dla mnie jest złem, mam obowiązek nazwać zło po imieniu.Zbadaj statystyki prześladowanych osób i zobaczysz, która grupa społeczności ziemskiej jest najbardziej prześladowana. W ciągu roku giną setki chrześcijan, świat jednak na ogol milczy. Wystarczy jednak, by pojawił się jakiś antyżydowski napis (czy nawet konkretne fakty negatywnie mówiące o tych ludziach), a od razu mówi się o antysemityzmie. Spróbuj publicznie powiedzieć coś o homosiach. Wtedy jest wielkie aj waj.

I jak widać po wpisach na forum prześladowani są także .... ateiści panie jas.

Oni istnieją, to fakt, nie da się zagłuszyć tych ludzi. Kto jest winien, że tylu ich jest? Niestety, temu przysłużyła się religia katolicka z kapłanami na czele.

Jeżeli na wyrażasz pan zgody na cudze zachowanie, panie jas, to jesteś pan nietolerancyjny. 

A jak pan zareagowałbyś, gdyby na bilbordach był napis "Piekło nie istnieje"? Też byś się pan oburzał? 

b
bloger
W dniu 14.09.2012 o 08:19, filozof napisał:

Tak całe życie ateista a jak przyjdzie trwoga to do Boga.Pytanie: Czy ciało ateist po śmierci powinno byc pochowane na katolickim cmentarzu czy wyrzucone do kontenera na smieci. przecież taki człowiek i tak nie wierzy w Zamartwychwstanie?

filozofie spod strzechy,pochówek TRUCHŁA jest regulowany przepisami sanitarnymi ,a nie światopoglądem.Takie rozważania mozesz prowadzić z wikarym podczas jego corocznejwizyty,a nie na forum

b
bloger

Dec oprócz ferenca był kiedyś tym który rwał się do odebrania placu zabaw i przekazania działki pod budowę kapliczki,mimo ,ze w pobliżu stoją dwa okazałe kościoły.PAnowie,idą wybory i te sprawy nie będą wam zapomniane

r
rm4i5

Po co wierzyć w coś co nie istnieje ?

A
ANDRZEJ

PAnie Decu i inNE i oszolomy w Rzeszowie .. Popatrzcie na Danie gdzie religia jest malutka jaki to piekny , rozwiniety kraj !! popatrzcie na Szwecje gdzie nie ma religi i teokracji !!! Wyscie najlepiej pokazali jak gospodarowac pieniazki daliscie 122 tys zl na dzieciaki W   szkolach ( SIERPIEN 2014 ) a na fontanne papiezowi 5,5 miliona zlotych !!!  TO JEST SKANDAL !! I KOMU TO DA PRACE ALBO WYKSZTALCENIE !!?? ODPOWIEDZCIE PUBLICZNIE JAK MACIE ODWAGE , CHOLOTO , AGENTURO WATYKANU , SPRZEDAWCZYKI POLSKI !!!!!! 

j
jas
... Tolerancję najczęściej i najbardziej podle zwalczają ludzie wierzący, wrzeszcząc przy okazji, jak bardzo są prześladowani. ...

Tolerancja nie oznacza wyrażania zgody na cudze zachowanie. Jeśli ktoś czyni to, co dla mnie jest złem, mam obowiązek nazwać zło po imieniu.
Zbadaj statystyki prześladowanych osób i zobaczysz, która grupa społeczności ziemskiej jest najbardziej prześladowana. W ciągu roku giną setki chrześcijan, świat jednak na ogol milczy. Wystarczy jednak, by pojawił się jakiś antyżydowski napis (czy nawet konkretne fakty negatywnie mówiące o tych ludziach), a od razu mówi się o antysemityzmie. Spróbuj publicznie powiedzieć coś o homosiach. Wtedy jest wielkie aj waj.
d
dmytru
Co to za fundacja, która zamiast działać na rzecz ludzi potrzebujących pomocy (a takich jest coraz więcej), to za cel swojej działalności wzięła sobie propagować świeckość, czy homoseksualizm. Większości katolickiej próbuje się odebrać głos w sprawach państwowych i społecznych. W Polsce mamy być tolerancyjni wobec homoseksualistów, Żydów, ateistów, itd, tylko nie wobec katolików? Niektórzy, po wyborach, chcieli się przenosić z "moherowego podkarpackiego ciemnogrodu" do innych światłych części Polski popierającej "nowoczesny" rząd PO. Teraz w milczeniu opuszczają Polskę, gdy ten nowoczesny rząd wystrychnął ich na dudka.

Prezentujesz religijne,czyli niesłychanie zacofane myślenie. Jeśli media,czy ktokolwiek inny, informują,że istnieje coś takiego jak świeckość, lub ,że pośród nas żyją homoseksualiści lub innowiercy, wcale nie oznacza to wspierania ruchu świeckiego, inaczej kochających, czy innych religii.
Tolerancję najczęściej i najbardziej podle zwalczają ludzie wierzący, wrzeszcząc przy okazji, jak bardzo są prześladowani.
Bieda i zacofanie są źródłem i ostoją wszelkich religii.
o
obserwator

Co to za fundacja, która zamiast działać na rzecz ludzi potrzebujących pomocy (a takich jest coraz więcej), to za cel swojej działalności wzięła sobie propagować świeckość, czy homoseksualizm. Większości katolickiej próbuje się odebrać głos w sprawach państwowych i społecznych. W Polsce mamy być tolerancyjni wobec homoseksualistów, Żydów, ateistów, itd, tylko nie wobec katolików? Niektórzy, po wyborach, chcieli się przenosić z "moherowego podkarpackiego ciemnogrodu" do innych światłych części Polski popierającej "nowoczesny" rząd PO. Teraz w milczeniu opuszczają Polskę, gdy ten nowoczesny rząd wystrychnął ich na dudka.

V
Voland
Voland

Ad 1. Nikt nie wymagał ode Ciebie ścisłego języka i dlatego piszesz sobie, co chcesz, bez jakiegokolwiek wysilku porownania. Nic wiec dziwnego, ze nie mozna dojsc do porozumienia. Jeszcze raz Ci radze: Przejrzyj forum "Nowin", gdzie poruszane sa kwestie zwiazane z religia. Zobacz, kto je czesto inicjuje, policz glosy, ktora opcja przewaza. Kto chce byc uczciwy, to nie ma szans na obrone Twego twierdzenia o zawlaszczaniu forum przez opcje religijna. Jest raczej na odwrot, nawet na tym obecnym forum mimo mocnego wejscia "kopio-tworczosci" ostatnich stron.
Ad 2. Idac Twoim tropem tez bym sobie zyczyl, by bylo mniej tekstow antyreligijnych. Niestety, doswiadczenie jest takie, ze zlo krzyczy, jest klamliwe i agresywne. Nie potrafi dlatego zniesc pozytywnych informacji o religii, bo one zadaja klam jego twierdzeniom.
Ad 3. To, co wyprawia ten gość powyżej, nie mam zamiaru czytac. Zapewniam Cie jednak, ze przypadkow klinicznych nie brak i po stronie, ktora Ty reprezentujesz.
Ad 4. Skad sie bierze haslo neutralności światopoglądowej napisalem wyzej. Nie zaprzeczyles temu.
Po pierwsze: nie mam czasu na zabawę w statystykę. Może masz i rację, że wpisy o treściach "anty" są większością, lecz nie masz podstaw, by twierdzić, że biorą się znikąd. Każda akcja rodzi reakcję, więc gdyby ktoś nie dawał powodów - nie byłoby i skutków. Tutaj mógłbyś uczciwie przyznać mi rację. Po drugie: dobro i zło to pojęcia względne i Ty, ani nikt inny nie ma monopolu na ich wartościowanie. To, co dla jednych jest dobrem, dla innych może być złem i odwrotnie. Jeśli ktoś odradza grę w kasynie z powodów wiadomych, czyni coś złego i dobrego zarazem - zależy kto na tym straci. Identycznie jest w temacie religii - jeśli mówi się głośno, że szkoda na to czasu i pieniędzy, gdyż nikt nic z tego mieć nie będzie - dla jednych robi się coś dobrego, złego zarazem dla innych. Po trzecie: również nie mam takiego zamiaru i - choć pewnie z różnych powodów - przynajmniej w tym jesteśmy zgodni. Natomiast popełniłeś błąd merytoryczny: ja nie reprezentuję żadnej strony, nikogo prócz siebie samego. Jeśli z moimi poglądami ktoś się zgadza, to cieszę się, lecz reprezentuję tylko i wyłącznie siebie. I wreszcie po czwarte: neutralność światopoglądowa nie jest utopią. Brak tejże jest wymysłem kręgów kościelnych, gdyż nie dopuszczają myśli, że mogą być ludzie, media, instytucje, dla których obojętne jest to, czy bliźni, bohater, petent jest katolikiem, żydem, ateistą, czy muzułmaninem. A wszystko po to, by po oznakowaniu - w myśl zasady: kto nie z nami, ten przeciw nam - wciąż grać rolę męczennika, gdyż zewsząd otaczają ich wrogowie wiary, Kościoła, Narodu i kraju.
v
voljas

Czy wyczyn biskupa nadaje się na bilboardy?
"Jak to możliwe, że duszpasterz, który w homilii przestrzega gimnazjalistów przed pijaństwem, świeci potem złym przykładem? – Módlcie się, by życie wasze i waszych bliskich było zawsze trzeźwe, gdyż tylko wtedy będziecie ludźmi prawdziwie wolnymi - tak biskup mówił do nastolatków, uczestników pieszej pielgrzymki.
Jego Ekscelencja Piotr Jarecki jest biskupem pomocniczym w diecezji warszawskiej.

j
jas

Voland

Ad 1. Nikt nie wymagał ode Ciebie ścisłego języka i dlatego piszesz sobie, co chcesz, bez jakiegokolwiek wysilku porownania. Nic wiec dziwnego, ze nie mozna dojsc do porozumienia. Jeszcze raz Ci radze: Przejrzyj forum "Nowin", gdzie poruszane sa kwestie zwiazane z religia. Zobacz, kto je czesto inicjuje, policz glosy, ktora opcja przewaza. Kto chce byc uczciwy, to nie ma szans na obrone Twego twierdzenia o zawlaszczaniu forum przez opcje religijna. Jest raczej na odwrot, nawet na tym obecnym forum mimo mocnego wejscia "kopio-tworczosci" ostatnich stron.
Ad 2. Idac Twoim tropem tez bym sobie zyczyl, by bylo mniej tekstow antyreligijnych. Niestety, doswiadczenie jest takie, ze zlo krzyczy, jest klamliwe i agresywne. Nie potrafi dlatego zniesc pozytywnych informacji o religii, bo one zadaja klam jego twierdzeniom.
Ad 3. To, co wyprawia ten gość powyżej, nie mam zamiaru czytac. Zapewniam Cie jednak, ze przypadkow klinicznych nie brak i po stronie, ktora Ty reprezentujesz.
Ad 4. Skad sie bierze haslo neutralności światopoglądowej napisalem wyzej. Nie zaprzeczyles temu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3