Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w szkole od 1 września. Pojawi się m.in. stanowisko pedagoga specjalnego

Urszula Sobol
Urszula Sobol
- Jestem jeszcze w trakcie kompletowania kadry, spotykam się i rozmawiam z kandydatami - mówi Dorota Rząsa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie
- Jestem jeszcze w trakcie kompletowania kadry, spotykam się i rozmawiam z kandydatami - mówi Dorota Rząsa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie Krzysztof Kapica
Rok szkolny 2022/2023 już za rogiem. Okazuje się, że po wakacjach, w edukacji można spodziewać się wielu reform. Pojawi się m.in. stanowisko pedagoga specjalnego.

W niektórych szkołach i przedszkolach wciąż brakuje kadry. Problem wynika m.in. z nowelizacji Karty Nauczyciela, która zakłada, że jeśli w szkole lub przedszkolu jest ponad 50 dzieci, to od 1 września konieczne będzie zatrudnienie pedagoga specjalnego lub psychologa, a tych specjalistów niestety brakuje.

Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie jest ciągle około 790 ofert pracy dla nauczycieli. Jest ich więcej niż w ubiegłych latach. Dla porównania w lipcu 2022 roku było ich 664, w 2021 - 463, a w 2020- 236 ofert. Obecnie wciąż poszukiwani są m.in. psychologowie, pedagodzy, logopedzi, nauczyciele informatyki, historii, matematyki, biologii, chemii, fizyki, j. angielskiego, j. hiszpańskiego, techniki, muzyki, biologii, wychowania przedszkolnego.

- Oferty pracy dotyczą najczęściej określonej liczby godzin- wyjaśniała już „Nowinom” Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

I zaznaczała, że około jedna trzecia wszystkich ofert w bieżącym roku dotyczy ofert pracy dla psychologów i pedagogów.

- Przepisy oświatowe przewidują możliwość zatrudnienia osoby nie będącej nauczycielem np. psychologa bez kwalifikacji pedagogicznych - dopowiada Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz.

Pedagodzy i psycholodzy są potrzebni

Dyrektorzy szkól jednogłośnie zgadzają się z tym, że pomoc psychologa i pedagoga specjalnego są bardzo potrzebne.

- O zdrowie psychiczne trzeba dbać już od najmłodszych lat. Wtedy właśnie uczymy dzieci, w jaki sposób budować relacje, komunikować się z ludźmi, radzić sobie z trudnościami - tłumaczy Dorota Rząsa, dyrektor SP nr 16 w Rzeszowie. - Ponadto stan psychiczny i emocjonalny dzieci w okresie pandemii uległ pogorszeniu. Dwa lata doświadczeń z pandemią wywołało bardzo poważne skutki, m.in. wzrost liczby depresji wśród dzieci i młodzieży, uzależnienia od technologii oraz wzrost zaburzeń lękowych.

Edyta Cupryś, która od 1 września będzie psychologiem w SP nr 25 w Rzeszowie zaznacza, że pomoc specjalistów w szkołach jest bardzo ważna.

- Psycholog w szkole to nie tylko osoba, która stoi na posterunku w sytuacjach kryzysowych, które przydarzają się dzieciom w grupie rówieśniczej, w środowisku domowym, sąsiedzkim - to także ktoś kto daje wsparcie w sytuacjach trudnych, w lękach , adaptacji - długoterminowo, wespół z nauczycielami reaguje na pierwsze niepokojące symptomy wskazujące na trudności w nauce, w zachowaniu, w relacjach - wyjaśnia Edyta Cupryś. - Psycholog to także wsparcie dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów.

Wioletta Bajda, pedagog ze SP nr 25 w Rzeszowie dostrzega liczne problemy związane z funkcjonowaniem dzieci, ich zachowaniem czy sferą emocjonalną.

- Wymaga to dużego wsparcia, a często także podejmowania oddziaływań nie tylko wychowawczych ale również terapeutycznych. W tych kwestiach potrzebne są stałe działania specjalistów skoordynowane z działaniami zarówno nauczycieli w szkole jak i rodziców w domu. Często wsparcia wymaga również szersze środowisko - dopowiada Wioletta Bajda.

Dodaje również, że coraz więcej dostrzega się również wad związanych z wymową dzieci.

- Specjalistą zajmującym się tymi trudnościami jest logopeda. Trzeba zaznaczyć, że w wypadku dostrzegania takich problemów u dzieci warto rozpocząć terapię jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Ze względu na ograniczenia godzinowe i obecność w ramach jednych zajęć dzieci z różnymi trudnościami najbardziej korzystną jest jednak terapia indywidualna. Wspieranie rozwoju mowy poprzez chociażby ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, prawidłowego toru oddechowego czy rozwijanie zasobu słownika mogą znacznie pomóc dzieciom w ich trudnościach w szkole.

Brakuje nauczycieli

W wielu szkołach na Podkarpaciu wciąż brakuje kadry i z takim problemem boryka się m.in. Dorota Rząsa, dyrektor SP nr 16 w Rzeszowie.

- Jestem jeszcze w trakcie kompletowania kadry, spotykam się i rozmawiam z kandydatami - opowiada Dorota Rząsa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie. - Myślę, ze wynika to z faktu, iż obecnie brakuje nauczycieli języków obcych, szczególnie języka hiszpańskiego, jak też z przedmiotów ścisłych: matematyki, geografii, chemii, fizyki, informatyki.

I wyjaśnia, że wielu nauczycieli znalazło pracę w szkołach ponadpodstawowych, gdzie jest większa liczba godzin.

- Mogą mieć etat w jednej placówce, a nie w kilku, co jest uciążliwe, gdyż wiąże się z dojazdami i poświęceniem większej ilości czasu - dopowiada Dorota Rząsa. - Poszukiwaliśmy matematyka, informatyka, a także nauczyciela j. polskiego, który mógłby uczyć dzieci z Ukrainy, psychologa i pedagoga specjalnego. Tych ostatnich było najtrudniej znaleźć. W tym roku szkolnym miałam to szczęście i zatrudniłam nauczyciela języka polskiego, który uczył w Ukrainie języka polskiego jako obcego. Niestety przeniósł się do Warszawy, tłumacząc zmianę większymi zarobkami.

Dyrektor SP nr 16 cieszy się, że udało się jej zatrudnić większość kadry. - Psychologa, pedagoga specjalnego, matematyka, informatyka, pomoc nauczyciela, można powiedzieć kulturową, czyli osobę, która będzie tłumaczem w klasie VII przygotowawczej ukraińskiej i spotykam się z nauczycielem z języka hiszpańskiego - mówi Dorota Rząsa.

Niektórzy dyrektorzy są już spokojni.

- Z radością mogę powiedzieć, że mamy skompletowanych już wszystkich nauczycieli zatrudnionych zgodnie z kwalifikacjami - mówi Bożena Zięba, dyrektor SP nr 25 w Rzeszowie.

Zmiany w Edukacji dla Bezpieczeństwa

W szkole podstawowej nie ma zmian, jeśli chodzi o przedmioty. Zmianie ulegnie jedynie podstawa programowa Edukacji dla Bezpieczeństwa.

- Tutaj w treściach kształcenia wyznaczone są moduły, m.in. o kształtowaniu postaw obronnych, które obejmują wiedzę z zakresu niebezpieczeństw czyhających w internecie, terenoznawstwa, czyli czytanie mapy, a także naukę strzelania w teorii, a nie w praktyce - wyjaśnia Dorota Rząsa.

Tomasz Samagalski, nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa podkreśla, że zgodnie z proponowaną zmianą podstawy programowej dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, zajęcia powinny podkreślić specyfikę działania w sytuacji zagrożenia wojennego.

- W przypadku szkoły podstawowej zajęcia z tego zakresu powinny być przeprowadzane w większej części w formie teoretycznej, ze stopniowym wprowadzaniem elementów praktycznych - wyjaśnia Tomasz Samagalski, nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa.

Dyrektorzy szkół zaznaczają, że uczniowie nadal będą uczyć się w tym samym systemie jak dotychczas, nie zmienią się też nauczane w szkole przedmioty. Jeśli chodzi o podstawówkę to większe zmiany dotyczą pracy nauczycieli.

- Zmieniono ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli - w miejsce nauczyciela stażysty i kontraktowego wprowadzono stopień nauczyciela początkującego. Zmieniono też sposób oceny pracy nauczyciela - mówi Bożena Zięba, dyrektor SP nr 25 w Rzeszowie. - Ponadto, w ramach 40-to godzinnego tygodnia pracy nauczyciela, wprowadzono tzw. „godzinę dostępności” nauczyciela dla uczniów czyli konsultacje.

Ponad 270 tys. uczniów rozpocznie nowy rok szkolny

Stanisław Fundakowski, wicekurator Oświaty w Rzeszowie informuje, że nowy rok szkolny w regionie rozpocznie 271 060 uczniów. Chociaż tak naprawdę rzeczywistą liczbę będzie można poznać po 1 września br. Wśród uczniów będą też osoby z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24