Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w Urzędzie Miasta Rzeszowa. W najbliższym tygodniu poznamy też nazwiska trzech nowych wiceprezydentów

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Konrad Fijołek przyznał, że kontynuuje przyzwyczajenia Tadeusza Ferenca biegania, jeżdżenia po terenie, dotykania, oglądania, sprawdzania wszystkiego na własne oczy.
Konrad Fijołek przyznał, że kontynuuje przyzwyczajenia Tadeusza Ferenca biegania, jeżdżenia po terenie, dotykania, oglądania, sprawdzania wszystkiego na własne oczy. Krzysztof Kapica
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, w najbliższym tygodniu przedstawi nazwiska nowych wiceprezydentów miasta. Jak słyszymy, będą też zmiany dotyczące wydziałów Urzędu Miasta.

Na pytanie, czy urząd czeka prawdziwa rewolucja organizacyjna, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, na spotkaniu z dziennikarzami mówił, że rewolucja może nie, ale będą zmiany chociażby dotyczące kompetencji poszczególnych wiceprezydentów.

- Będą one związane z rozwojem technologii, sprawami klimatu, wizerunku - wyliczał.

Powołanych może być maksymalnie trzech wiceprezydentów. Czy pozostanie funkcja pełnomocnika prezydenta ds. edukacji?

- Nie wiem. Na razie nie widzę potrzeby powoływania specjalnego pełnomocnika ds. edukacji. Wiceprezydent będzie miał to w swoim zakresie. Natomiast pełnomocnicy będą w obszarach wymagających specjalnej koordynacji. W moim modelu zarządzania ważne rzeczy trzeba będzie koordynować poziomo. Dotyczy to np. kwestii dotyczących osób niepełnosprawnych. Taki libero, rzecznik osób z niepełnosprawnościami na pewno zostanie powołany

- mówi Konrad Fijołek.

Dopytujemy jeszcze, czy będą zmiany kadrowe na stanowiskach dyrektorów poszczególnych wydziałów albo czy któryś z wydziałów zostanie rozdzielony np. na dwie części?

- Na pewno takie rzeczy będą - na razie jeszcze tajemniczo, nie rozwijając wątku odpowiada prezydent.

Rzeszów szuka miejsc na parki kieszonkowe

Konrad Fijołek przyznał, że kontynuuje przyzwyczajenia Tadeusza Ferenca biegania, jeżdżenia po terenie, dotykania, oglądania, sprawdzania wszystkiego na własne oczy.

- Jestem z tej właśnie szkoły prezydenckiej - śmieje się. - To jest jednak najlepsza praktyka.

Dodaje, że teraz są na etapie poszukiwania miejsc na parki kieszonkowe, zielone skwery i terenów na wysokie nasadzenia.
Czy miasto będzie dysponować przesadzarką do drzew?

- Rozmawialiśmy i doszliśmy do przekonania, że nie jest ona rzeczą niezbędną. Ważniejsze jest, by mieć firmę, która jest w tym wyspecjalizowana. I będziemy zlecać to przesadzanie, jeśli zaistnieje taka konieczność. Generalnie podjąłem decyzję, żeby na wszystkich terenach, które są miejskie, wszystkie wnioski o wycinkę drzew mają trafiać bezpośrednio do mnie na biurko. Wszystko będę dokładnie analizował, informował na bieżąco dziennikarzy i ludzi.

Plany zakupowe zakładają urządzenie, które pomoże w badaniu drzew. W wydziale zieleni pracuje specjalista dendrolog.

- Z kolei do przyszłorocznego budżetu wprowadzimy kwotę niezbędną do tego, aby przeprowadzić cyfrową inwentaryzację zieleni w mieście. To będzie dotyczyć wszystkich terenów. Publicznych i prywatnych.

Więcej kultury, sportu i rekreacji

Będą nowe wydarzenia kulturalne i rekreacyjne w mieście, w różnych punktach. Na okres wakacji oferta zostanie szczególnie rozszerzona. Także o wydarzenia sportowe, jak np. coniedzielny spacer z trenerem nordic walking. Więcej ma być atrakcji na osiedlach. RDK wyjedzie na zewnątrz.

- Jeśli robimy koncert smyczkowy w danym parku, to umawiamy się, że ma ich być 10 w różnych innych miejscach i terminach.

Prezydent chce przywrócić Festiwal Przestrzeni Miejskiej.

Pojawią się nowe atrakcje nad Wisłokiem? - Na pewno tak, będzie dużo wydarzeń na Bulwarach, koncertów, pikników.

Do przemyślenia pozostaje kwestia, by w przyszłym letnim sezonie na nieco dłużej zatrzymać w Rzeszowie firmę, która rozstawiła karuzelę widokową ochrzczoną Rzeszów Eye.

Prezydent mówił też m.in. o tym, że chce wprowadzić przy szkołach strefy spowolnionego ruchu, budować infrastrukturę sportowo-rekreacyjną – np. rozbudować ścieżkę biegową na Bulwarach.

A co z zagospodarowaniem brzegów Wisłoka?

– Trwa konkurs na projekt parku na prawym brzegu rzeki. Niewykluczone jednak, że może on zostać unieważniony, ale tylko po to, by ogłosić nowy, który swoim zasięgiem obejmie także drugi brzeg rzeki - tłumaczył Konrad Fijołek. - Rozmawiam już na ten temat z miejskimi służbami.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24