MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Bieszczady w PRL-u" nominowane do nagrody roku

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Książka Krzysztofa Potaczały Bieszczady w PRL-u (tom I i II), została nominowana do nagrody "Książka historyczna roku".

Konkurs o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz szósty. Chodzi w nim o popularyzowanie najnowszych dziejów Polski i czytelnictwa książek historycznych. Organizują go Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" głos można oddać na dwutomową publikację poświęconą właśnie Bieszczadom. Znalazła się ona wśród dziesięciu nominowanych pozycji.

"Takiej Polski już nie ma. I takich Bieszczadów już nie ma. Nie ma też wielu spośród tych, dla których stały się one miejscem pracy, przygody, pojedynkiem z samym sobą i dziką naturą. Zjeżdżali tu za pieniędzmi, ale też za wolnością - żeby się sprawdzić i odnaleźć sens życia. Niezliczona rzesza nazwana bieszczadzkimi pionierami. Ta książka jest o nich - przedzierających się przez wąwozy, potoki i błoto, moknących w deszczu na rozgrzebanych budowach, marznących zimą w "podszytych wiatrem" barakach. Jest dokumentem o ludzkiej przyjaźni, rywalizacji, marzeniach, sile i słabości" - czytamy we wstępie autora do pierwszego tomu Bieszczadów w PRL-u.
To również opowieść o dygnitarzach polujących na żubry i chronione niedźwiedzie, o wymazywaniu z publicznej przestrzeni rdzennych nazw miejscowości, czy też o bieszczadzkich chłopach, którzy podnieśli bunt przeciw ludowej władzy.

W drugiej części książki Krzysztofa Potaczały znalazło się kilkanaście równie frapujących reportaży historycznych. Wystarczy wymienić choćby niezwykłą opowieść o powstaniu pomnika i domu pamięci generała Karola Świerczewskiego w Jabłonkach, tekst o pierwszej w Polsce komunie hipisowskiej ulokowanej w Caryńskiem, czy też rozdział o zakrojonej na szeroką skalę operacji MO i SB, skierowanej przeciw ludziom ratującym substancję materialną w opuszczonych w latach czterdziestych wsiach.

Łącznie w obydwu tomach wydanych przez wydawnictwo Bosz znalazły się 33 reportaże opisujące rzeczywistość Polski Ludowej na przykładzie Bieszczadów.

Na książkę można głosować na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24