Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boisz się, że masz HIV? Zamiast się bać, zbadaj się

Beata Terczyńska
Waldemar Burzyński
Waldemar Burzyński Fot. Wojciech Zatwarnicki
Rozmowa z Waldemarem Burzyńskim ze Stowarzyszenia Pomost.

- Jak dużo osób na Podkarpaciu ma AIDS?

- Mamy 208 chorych, choć szacujemy, że łącznie z nieprzebadanymi jest ich ok. 500. Ostatni przypadek dotyczy 24-latka. Wyjechał za granicę, aby zarobić, bo zamierzał założyć rodzinę. W tym czasie jego partnerka zdradziła go. I to ona zaraziła go HIV. Wśród tej grupy jest 100 osób, które brały narkotyki dożylnie. Wiemy o nich jeszcze z okresu, kiedy monitorowaliśmy całe grupy narkomańskie, np. łańcucką i przeworską, bo chciały się badać. Potem zaczęli odmawiać. Zakażeniu ulegają też ludzie z tzw. dobrych sfer. Wśród zarażonych 80 procent stanowią młodzi - do 39 roku życia. Często, mimo, że są zakażeni, myślą o związkach, a nawet rodzeniu dzieci. Bywają szczęśliwe porody, np. zarażona matka urodziła zdrowe bliźniaki.

- Zdarzył się komuś ryzykowny skok w bok i meczą go myśli, czy nie jest zakażony. Gdzie ma się zbadać?

- To prosta sprawa. Wystarczy przyjść np. do przychodni akademickiej przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie i zapukać do gabinetu nr 16. Możemy porozmawiać z konsultantem centrum krajowego biura ds. AIDS i następnie oddać krew do badań. Wyniki są na drugi dzień. Badania są anonimowe. Można je też zrobić w 20 innych punktach regionu. Najtrudniejszą sprawą jest przełamanie strachu. Polacy niechętnie się badają. Uważają, że nie warto, bo zawsze się coś "wyjdzie". Niektórym przełamanie oporu zabiera nawet kilka lat. HIV nadal jest zjawiskiem stygmatyzującym, choć z wirusem mamy do czynienia prawie 30 lat.

- Ile musi minąć czasu od seksu bez zabezpieczeń, aby dostać wiarygodny wynik badań, czy zaraziliśmy się, czy nie?

1 grudnia kończy się dwuletnia kampania społeczna "Wróć bez HIV". W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby w wieku od 18 do 29 lat i od 29 do 39 lat. Dlatego kampania skierowana była do młodych i aktywnych seksualnie - żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera.

HIV można się zakazić: podczas kontaktów seksualnych z osobą zakażoną, kontakt z krwią zakażonej; zakażona matka może zarazić dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią. HIV nie przenosi się poprzez pot, ślinę, łzy, mocz i kał.

- Światowa organizacja zdrowia twardo stoi na stanowisku: 3 miesiące.

- Patrząc na liczbę zachorowań, na którym miejscu plasuje się Podkarpacie?

- Jesteśmy na dobrej, bo drugiej od końca pozycji. Mniej przypadków ma tylko świętokrzyskie. Ma na to przełożenie charakter ludzi. U nas jest dużo wierzących i praktykujących. Niestety, za naszą wschodnią granicą dzieją się dramatyczne rzeczy. Przyśpieszenie szerzenia się zakażeń HIV zaczyna przypominać warunki Afryki Śródsaharyjskiej. A dzieli nas tylko sztuczny twór: granica. Na szczęście jest wizowanie, które trochę ogranicza ruch. W Polsce najwięcej chorych mają: dolnośląskie, zachodniopomorskie i mazowieckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24