Bp Edward Białogłowski zrezygnował z funkcji biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej. Nuncjatura Apostolska wydała oficjalny komunikat

Konrad Karaś, Beata Terczyńska
Biskup senior Edward Białogłowski
Biskup senior Edward Białogłowski KEP
Udostępnij:
Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Białogłowskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej – poinformowała dzisiaj w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Polski duchowny osiągnął wiek emerytalny i od teraz będzie pełnił posługę jako biskup senior.

- Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego biskupi po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w ich przypadku wynosi 75 lat, składają na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu kościelnego - wyjaśnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik Diecezji Rzeszowskiej. - 26 stycznia abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, w specjalnym komunikacie ogłosił, że papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Białogłowskiego, tym samym hierarcha dołączył do grona biskupów emerytów i oficjalnie został biskupem pomocniczym seniorem diecezji rzeszowskiej.

Biskup senior Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1965 r., po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu, rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Jako kleryk odbył dwuletnią służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach.

17 czerwca 1972 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Następnie pracował jako wikariusz w Szebniach (1972-1974) i Krośnie-Polance (1974-1979).

W latach 1979-1983 odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Równocześnie, od 1981 r., z pracą naukową łączył obowiązki wikariusza w Chmielowie. W 1985 r. uzyskał doktorat na podstawie dysertacji „Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara teologia Eucharystii”. Po ukończeniu studiów był m.in. sekretarzem bp. I. Tokarczuka i notariuszem Kurii Biskupiej w Przemyślu (1983-1985), kapelanem sióstr służebniczek starowiejskich w Prałkowcach (1985-1986), wykładowcą teologii dogmatycznej (1985-1991) i ojcem duchownym alumnów w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym (1986-1988).

30 listopada 1987 r. Jan Paweł II mianował ks. Edwarda Białogłowskiego biskupem pomocniczym w Przemyślu ze stolica tytularną Pomaria. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1988 r. z rąk bp. Ignacego Tokarczuka w katedrze przemyskiej. Za hasło swej pasterskiej posługi obrał słowa: „In virtute Spiritus Sancti” („W mocy Ducha Świętego”). W diecezji przemyskiej był m.in. wikariuszem generalnym, przewodniczącym Wydziału Nauki Chrześcijańskiej oraz duszpasterzem i koordynatorem Ruchu Światło-Życie. Od 1989 r. rezydował w Rzeszowie, na terenie parafii farnej.

Po utworzeniu diecezji rzeszowskiej w 1992 r. został jej biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym.

- Był odpowiedzialny m.in. za pracę katechetyczną w diecezji, wykładał teologię w seminarium duchownym - mówi ks. Tomasz Nowak. - W ramach Konferencji Episkopatu Polski był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Charytatywnej oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Rolników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 stycznia, 21:22, Gość:

Jeszcze wczoraj był tu mój nieprzychylny ale kulturalny komentarz dot. tego Pana Biskupa. Widzę, że Pobolszewicka cenzura jest czujna! Brawo wy towarzysze!

27 stycznia, 21:48, Nie komuch:

Osobiście bardzo doceniam Nowiny, jeśli takowy komentarz został usunięty towarzyszu gościu.

Ja to oczywiście rozumiem. W każdej fasadowej demokracji, z pozorną wolnością słowa, o czołowych funkcjonariuszach reżimu można mówić wyłącznie dobrze. Tradycje bolszewickie zobowiązują! Czy to w Rosji, Turcji czy Polsce.

N
Nie komuch
27 stycznia, 21:22, Gość:

Jeszcze wczoraj był tu mój nieprzychylny ale kulturalny komentarz dot. tego Pana Biskupa. Widzę, że Pobolszewicka cenzura jest czujna! Brawo wy towarzysze!

Osobiście bardzo doceniam Nowiny, jeśli takowy komentarz został usunięty towarzyszu gościu.

G
Gość
Jeszcze wczoraj był tu mój nieprzychylny ale kulturalny komentarz dot. tego Pana Biskupa. Widzę, że Pobolszewicka cenzura jest czujna! Brawo wy towarzysze!
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie