Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cegły i dachówki w sam raz na dom

Józef Lonczak
Fot. Röben
Wyroby ceramiczne wciąż są najbardziej popularnym materiałem budowlanym, Znajdują one zastosowanie niemal na każdy etapie budowy domu.

Pomimo rozwoju widocznego postępu technologicznego i pojawienia się wielu nowoczesnych materiałów budowlanych tradycyjne cegły i dachówki mają się nadal dobrze. Ba w wielu miejscach są niezastąpione.

No może poza ławami fundamentowymi. Jednak już na ściany fundamentów tak, a potem już przez wszystkie ważne elementy Sciany, stropy, kominy, elewacje i dachy ceramika w połączeniu z nowymi materiałami znajduje nadal powszechne zastosowanie, które na kończy się na małej ogrodowej architekturze.

Cegła do każdego domu

Przeglądając oferty biur architektonicznych bez kłopotu możemy dostosować, każdy projekt budowlany do zrealizowania go z wykorzystaniem materiałów wypalanych z gliny.

Zresztą wielu inwestorów nie wyobraża sobie budowy domu bez czerwonych cegieł i pustaków, z czego zadowoleni są zwłaszcza producenci ceramiki budowlanej.

Nowoczesne ściany

- W przypadku coraz popularniejszej technologii wznoszenia ścian trójwarstwowych, dwie warstwy oparte są właśnie o materiały ceramiczne, zapewniające nie tylko wieloletnią trwałość, ale też pozwalające na stworzenie właściwego klimatu w pomieszczeniach. Trzecią warstwą, czyli izolację w tym przypadku stanowi najczęściej wełna mineralna - wyjaśniają specjaliści z firmy Röben Ceramika Budowlana.

Ściany konstrukcyjne budynku mogą być wznoszone np. z poryzowanych pustaków ceramicznych, gwarantujących doskonałe parametry w zakresie termoizolacyjności. Natomiast elewacja świetnie się będzie prezentować, jeśli zostanie wykonana z klinkieru lub cegieł licowych.
Taki system zapewnia całej konstrukcji wytrzymałość i odporność na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych.

Ściana jednowarstwowa

Oczywiście można budując bom wykonać ściany jednowarstwowe także z poryzowanych pustaków ceramicznych. W naszym klimacie koniecznie trzeba jeszcze wykonać elewację.

- Ściana jednowarstwowa jest wystarczającym rozwiązaniem w cieplejszym klimacie, np. nad Morzem Śródziemnym mówi Jan Głuszak, doświadczony inżynier budowlany z firmy BJS w Rzeszowie.

To się opłaci

Jednak wybierając ścianę wielowarstwową z ociepleniem zewnętrznym, możemy odnieść wiele korzyści - przekonują nawet przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej.

W ich opinii:
- instalacja grzewcza w lepiej izolowanym budynku jest tańsza,
- wykonując cieńszą ścianę na tym samym obrysie uzyskuje się większą powierzchnię wnętrza (w przypadku domu parterowego 9x12 m można uzyskać dodatkowo do 8 m kw. wnętrza, w przypadku budynków wielorodzinnych - 4 m.kw. na każdej kondygnacji),
- już na etapie budowy na grubości ścian fundamentowych można zaoszczędzić, co najmniej 5m sześc. betonu mniej, co wystarczy na wykonanie dodatkowych podłóg na zwiększonej powierzchni wewnętrznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24