Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa Szkoła w Huwnikach w pow. przemyskim

Norbert Ziętal
W powiecie przemyskim tylko dwie szkoły zostały zakwalifikowane do rządowego projektu "Cyfrowa Szkoła”. Oprócz SP w Huwnikach (na fot. uroczystość otwarcia pracowni), również SP w Birczy.
W powiecie przemyskim tylko dwie szkoły zostały zakwalifikowane do rządowego projektu "Cyfrowa Szkoła”. Oprócz SP w Huwnikach (na fot. uroczystość otwarcia pracowni), również SP w Birczy. Archiwum UG Fredropol
Czwartoklasiści z Huwnik uczestniczą w pilotażowym, rządowym programie "Cyfrowa Szkoła". W większym niż obecnie stopniu mają korzystać z komputerów.

Pilotaż ma dać odpowiedź na pytanie, czy możliwa jest nauka wyłącznie poprzez komputery i Internet.

Do szkoły właśnie dotarły przenośne komputery i masa innego sprzętu. 24 laptopy dostali uczniowie kl. IV podstawówki. Następnych sześć trafiło do ich nauczycieli. Ponadto Zespół Szkół w Huwnikach otrzymał drukarki, skaner, projektor, ekran projekcyjny, interaktywną tablicę i podobny sprzęt.

Podstawówka w Huwnikach jest jedną z 28 szkół w Podkarpackiem i 400 w Polsce, które uczestniczą w programie. Chętnych było blisko 4 tys. szkół.

- Wiedzieliśmy wcześniej o tym programie i gdy tylko ruszył nabór wniosków od razu przesłaliśmy nasz. Jakiś czas temu funkcjonowanie podobnego projektu mogliśmy podpatrzeć w zaprzyjaźnionej z nami gminie na Węgrzech. Marzyliśmy o czymś takim u nas - mówi Mariusz Śnieżek, wójt Fredropola.

Wyposażenie szkoły w Huwnikach kosztowało 90 tys. złotych. 68 tys. złotych to rządowa dotacja. Ponad 20 tys. złotych dołożyła gmina.

- Warto było ponieść ten wydatek. Podczas uruchomienia pracowni zaprezentowano nam jej możliwości. Byliśmy pod wrażeniem. To w edukacji ogromny skok cywilizacyjny. Nasi uczniowie, z małej miejscowości, mają takie same narzędzia do nauki, jak ich koledzy w dużych ośrodkach miejskich - mówi wójt.

"Cyfrowa Szkoła" to pilotażowy program rządu. Potrwa do końca obecnego roku szkolnego i da odpowiedź co dalej. Będą zbierane opinie nauczycieli. Docelowo ma pomóc w informatyzacji szkół. Uczniowie w o wiele większym stopniu niż obecnie będą korzystać z e-podręczników, czyli książek wydanych tylko w formie elektronicznej oraz Internetu.

- Uruchomienie tego programu nie oznacza, że od teraz uczniowie będą tylko siedzieć przed monitorem laptopa. Nadal będą korzystać również z tradycyjnych, czyli papierowych książek. Będą nadal otrzymywać zadania domowe - zaznacza wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24