Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na debiut rad gminnych, miejskich i powiatowych. W Rzeszowie radni wybiorą nowego marszałka podkarpackiego

Norbert Ziętal
Marszałkiem podkarpackim ma zostać Władysław Ortyl. Jego kandydaturę zarekomendował Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości.
Marszałkiem podkarpackim ma zostać Władysław Ortyl. Jego kandydaturę zarekomendował Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Norbert Ziętal
W przyszłym tygodniu mają się odbyć pierwsze sesje rad gminnych, miejskich, powiatowych oraz Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Zapadną pierwsze decyzje personalne. Szykuje się sporo zmian w funkcjonowaniu samorządów, które przede wszystkim mają przybliżyć je mieszkańcom.

Jedne z najważniejszych decyzji personalnych będą dotyczyć wyborów członków zarządu województwa podkarpackiego oraz przewodniczącego Sejmiku.

W 33-osobowym podkarpackim Sejmiku 25 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 5 mandatów Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna), 3 mandaty Polskie Stronnictwo Ludowe. To do PiS, jako zdecydowanego zwycięzcy, będzie należał ruch w sprawie powołania nowych władz.

Komitet Polityczny PiS wydał rekomendacje na marszałków i członków zarządów województw w kilku regionach. Informacje te na Twitterze opublikowała Beata Mazurek, rzecznik PiS.

W Podkarpackiem na marszałka KP PiS wskazał obecnego gospodarza regionu Władysława Ortyla. Na wicemarszałków Piotra Pilcha i Ewę Draus. Pilch w poprzednim zarządzie był jego członkiem. Draus w latach 2005 - 2007 była wojewodą podkarpackim.

Na członków zarządu województwa podkarpackiego władze PiS zarekomendowały Stanisława Kruczka i Marię Kurowską. Kruczek był członkiem poprzedniego zarządu, Kurowska była wicemarszałkiem.

Na przewodniczącego Sejmiku komitet polityczny PiS rekomenduje natomiast Jerzego Borcza.

Chudsza kasa drogowców

W piątek formalnie wygasły kadencje poprzednich władz samorządowych. W tym tygodniu mają się odbyć pierwsze sesje we wszystkich gminach, miastach i powiatach. Każdą zwołuje komisarz wyborczy.

Po wręczeniu nowym radnym oraz gospodarzom gmin (prezydentom, burmistrzom i wójtom) zaświadczeń o wyborze i przyjęciu od nich ślubowania, radni wybiorą przewodniczących rad. Do tego momentu obrady prowadzi najstarszy wiekiem radny lub radna.

Nowe samorządy czeka sporo zmian. Pierwsza to wydłużona z czterech do pięciu lat kadencja, obecnie wybrane władze będą rządzić do 2023 r.

Parlament wprowadził wiele zmian, które mają „zwiększyć udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”. Pierwsze były widoczne już podczas wyborów, to m.in. przezroczyste urny, dwie komisje wyborcze.

Również nowe władze mają być bardziej przejrzyste dla mieszkańców. Obrady sesji będą „na żywo” transmitowane w Internecie. Zostaną zarchiwizowane i będą w każdej chwili dostępne dla mieszkańców. Dzięki głosowaniu przez systemy komputerowe wyborca będzie mógł się dowiedzieć, jak głosował konkretny radny w jakiejś sprawie. Takie rozwiązania od dawna funkcjonuje np. w parlamencie. Radny zyska możliwość wglądu do dokumentów urzędu i podległych jednostek. Umożliwi mu to kontrolę tych instytucji.

ZOBACZ TEŻ: Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego komentuje wybory do sejmiku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24