Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Docenili motyki

NORBERT ZIĘTAL
Janusz Motyka zbiera informacje o każdym eksponacie ze swojej kolekcji. Nz. motyka wykonana z blach niemieckiego Junkersa Ju - 84 zestrzelonego w 1944 r. pod Pruchnikiem.
Janusz Motyka zbiera informacje o każdym eksponacie ze swojej kolekcji. Nz. motyka wykonana z blach niemieckiego Junkersa Ju - 84 zestrzelonego w 1944 r. pod Pruchnikiem. NORBERT ZIĘTAL
LUBACZÓW. Dział etnograficzny miejscowego muzeum zwróci większą uwagę na motyki, które ma w swojej kolekcji. To efekt naszego tekstu o przemyskim kolekcjonerze tych rolniczych narzędzi Januszu Motyce.

- Na wystawie kowalstwa prezentujemy narzędzia rolnicze, pochodzące z naszych terenów. M.in. siekiery, toporki, widły a także motyki. Na te ostatnie zwrócimy teraz baczniejszą uwagę - mówi Zygmunt Kubrak, dyrektor Muzeum w Lubaczowie.
Obecnie wyeksponowanych jest 7 motyk. 30 leży w magazynie. Pracownicy muzeum skontaktowali się z przemyślaninem, który w swoich zbiorach posiada blisko 200 motyk, pochodzących z różnych terenów i wytworzonych w różnych okresach. W zbiorach ma również wszystko, co się wiąże z motykami - m.in. godła państw, banknoty i inne przedmioty, na których jest to narzędzie.
- Po artykule, który został zamieszczonych również w internetowych "Nowinach", dostałem mnóstwo e-maili z całego świata. Cieszy mnie to, bo może dzięki temu powiększę kolekcję i zdobędę więcej informacji o motykach - mówi Janusz Motyka. Marzeniem kolekcjonera jest uruchomienie muzeum poświęconego wyłącznie temu narzędziu. Pierwsze w Polsce, a być może również na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24