MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci szybciej spłacają swoje zadłużenie. Pomagają w tym trzynaste emerytury, mniejsze roszczenia wnuków i... pandemia

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mniej seniorów ma problemów z długami, wynika z danych KRD BIG.
Mniej seniorów ma problemów z długami, wynika z danych KRD BIG. Pixabay
Z 6,4 mld złotych w styczniu obecnego roku do 5,9 mld złotych obecnie spadło łączne zadłużenie polskich emerytów - wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów. Liczba dłużników w tej grupie wiekowej spadła o 23 tys. osób. Stało się tak dzięki dodatkowym pieniądzom wypłacanym emerytom z budżetu i mniej roszczeniowej postawie wnuków. W zmniejszeniu zadłużenia paradoksalnie pomogła również pandemia koronawirusa.

- 17 900 złotych wynosi średnie zadłużenie emeryta w Polsce. To nieco więcej niż na początku roku, gdy było ono o 32 złotych niższe - podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Dane dotyczą zadłużonych osób, które figurują w bazach KRD BIG.

Jednak w tym roku wśród seniorów ubyło osób z problemami finansowymi. Jest ich w Polsce 331,5 tysiąca. Na początku roku było 354,8 tysiąca, czyli o 23 300 osób więcej. Obecnie do oddania mają łącznie 5,9 mld złotych. Najwięcej winni są starsi mieszkańcy Śląska, ich zaległości wynoszą 996 mln złotych. Rekordzista w Polsce ma do oddania 9,1 mln zł. To 74-letni mieszkaniec województwa łódzkiego.

Jak na tym tle wypada Podkarpackie?

Seniorzy z naszego regionu muszą oddać prawie 131,6 mln złotych. Na liście dłużników znajduje się 7848 mieszkańców w starszym wieku, ze średnim zadłużeniem 16 766 złotych, a więc o prawie 1200 złotych niższym niż średnia w kraju. Podkarpacki senior-rekordzista musi zwrócić aż 819 tys. złotych.

Starsze osoby najwięcej są winni firmom windykacyjnym, które odkupiły ich długi. Ponadto bankom i przedsiębiorstwom pożyczkowym.

Dlaczego zmalała liczba seniorów z długami? Wpływ na to miało kilka czynników. W dużym stopniu przyczyniła się do tego trzynasta emerytura, która wyniosła 1250,88 złotych brutto i została wypłacona w pierwszej połowie roku. Obecnie trwają przygotowania do wypłaty czternastego świadczenia. Ma je otrzymać 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości.

Korzystne dla finansów seniorów były również inne działania rządu. Chodzi o wypłatę świadczeń 500 plus, dofinansowanie z programu Dobry Start czy bonów turystycznych dla osób z młodszego pokolenia. Dzięki temu w mniejszym stopniu korzystali oni ze wsparcia starszych osób ze swoich rodzin.

- Młodzi Polacy, dofinansowani różnymi świadczeniami, coraz rzadziej kupują sprzęt RTV i AGD na raty, zawierając umowę na dziadków, których potem obarczają spłatą. W najbliższym czasie należy spodziewać się dalszej poprawy sytuacji finansowej starszych osób, nie tylko z powodu zmian w portfelach i mentalności ich młodszych członków rodziny, ale dlatego, że seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia, jak 500 plus (dodatek do emerytury) czy 200 złotych dopłaty za szczególną pracę wykonywaną w okresie aktywności zawodowej. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w naszej bazie danych i zadłużenie starszych osób będzie się nadal zmniejszać - przewiduje Adam Łącki, prezes KRD Biura Informacji Gospodarczej.

Na zmniejszenie zadłużenia wpływ miała również pandemia. Ze względu na lockdowny Polacy, także ci ze starszego pokolenia, nie tylko ograniczyli wydatki, ale zaczęli odkładać pieniądze w obawie przed nieznanym.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24