Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewelina i Mirosław wystartują w zawodach biegowych

Ula Sobol
Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa i Mirosław Grabowski z Rzeszowa
Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa i Mirosław Grabowski z Rzeszowa Krystyna Baranowska
Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa i Mirosław Grabowski z Rzeszowa to czytelnicy Nowin, którzy dzięki nam po raz pierwszy wystartują w zawodach biegowych.

[obrazek1] Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa (fot. Krystyna Baranowska)Do akcji "Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami" zgłosiło się prawie sto osób. Na spotkanie z trenerami zaprosiliśmy 12 z nich. Z tej grupy wyłoniliśmy kobietę i mężczyznę. Przejdą oni profesjonalny program medyczno-treningowy, opracowany przez Centrum Rehabilitacji Medycznej REH-MEDIQ i sklep specjalistyczny Biegomaniak w Rzeszowie. Jego celem jest przygotowanie do biegu na dystansie prawie 22 km w Półmaratonie Rzeszowskim w kwietniu 2014 roku.

Pani Ewelina ma 29 lat i nigdy nie brała udziału w zawodach sportowych. Gra jednak siatkówkę, trochę biega i systematycznie gimnastykuje się.
[obrazek2] Mirosław Grabowski z Rzeszowa (fot. Krystyna Baranowska)Pan Mirosław ma 39 lat i też nigdy nie próbował startować w zawodach. Zaczął biegać dwa miesiące temu. W ankiecie zdradził: "Było ok. godz. 21, leżałem na kanapie rozmyślając, (...) po pewnej chwili doszedłem do wniosku, że dość leżenia!, wstaję!, ubrałem dresy, poinformowałem domowników, że idę biegać. I tak zaczęła się moja przygoda z bieganiem."
- Brak większego doświadczenia w bieganiu, obu uczestników jest dla nas prawdziwym wyzwaniem - mówią Michał Gąsiorski, trener biegów długodystansowych, specjalista ze sklepu Biegomaniak.

Treningi otwarte

Treningi otwarte

Zapraszamy na treningi otwarte. Pierwszy odbędzie się 26 stycznia (niedziela) o godz. 9.30 na Rzeszowskich Bulwarach. Spotykamy się przy fontannie.

Badania naszych przyszłych maratończyków nadzorował dr Rafał Sapuła, specjalista rehabilitacji medycznej, certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Zaczęliśmy od pobrania próbek krwi. Zajęła się tym Maria Hadała, pielęgniarka z Laboratorium Diagnostycznego Alab, z którym współpracuje REH-MEDIQ.

- Standardowo w przypadku sportowców i osób aktywnych zlecamy oprócz morfologii, oznaczanie cholesterolu, stężenia glukozy oraz, dla wykluczenia stanów zapalnych, oznaczenie CRP. - wyjaśnia Krzysztof Wróbel z CRM REH-MEDIQ.

Następnie zmierzono wzrost, ciężar ciała zawodników i wykonana została analiza składu ciała.

Kolejnym etapem była wizyta w gabinecie lekarskim: wywiad i badanie internistyczne z pomiarem ciśnienia oraz ocena ortopedyczna i neurologiczna. Potem przyszedł czas na ocenę funkcjonalną narządu ruchu za pomocą systemu FMS. Wyniki oceny funkcjonalnej pozwolą skorygować ewentualne zaburzenia ruchowe, dzięki czemu trening biegowy stanie się bezpieczniejszy i bardziej efektywny.

Ostatnim etapem było wykonanie EKG oraz testu ergospirometrycznego na bieżni z systemem Quark. Sprzęt ten umożliwia monitoring parametrów organizmu w czasie intensywnego wysiłku. Podczas badania zbierane są dane, dotyczące pracy serca, wentylacji płuc, wymiany gazowej w płucach, a także zużywanych rzeczywiście kalorii.

W końcu nasi zawodnicy trafili do sklepu specjalistycznego Biegomaniak, który dysponuje sprzętem i oprogramowaniem, dokonującym obrazowej oceny mechaniki biegu i ułożenia stóp podczas stawiania kroków. Dzięki takiej ocenie można wykryć i korygować niewłaściwe ułożenie kończyn dolnych, dobierać odpowiednie obuwie biegowe. Pracownicy sklepu pomogli w doborze sprzętu biegowego. Pani Ewelina i pan Mirosław otrzymali je od Biegomaniaka w prezencie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24