Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Pomagamy zdobywać pieniądze

pmarkocki
Jakie nowości czekają tych, którzy będą się starać o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-2020?

Fundusze Europejskie są ukierunkowane na efekty. Mają pomóc rozwiązać problemy, które nakreślono w strategii Europa 2020. Wszystkie one są wyraźnie zaznaczone w programach unijnych, z których można pozyskać dofinansowanie.

Pieniądze nie będą tak łatwe do zdobycia. Tym samym wzrasta rola sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich koordynowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jej pracownicy podpowiedzą, w jakim kierunku powinien rozwijać swój projekt przedsiębiorca czy inny beneficjent, aby otrzymać wsparcie. Pomożemy zdiagnozować problem i potrzeby, będziemy służyć doradztwem w trakcie pisania wniosku, a także podczas jego realizacji i rozliczania. Na razie zostało ogłoszonych jeszcze niewiele konkursów, więc skupiamy się głównie na informacji i szkoleniach.

Jak wyglądają szkolenia?

Są skierowane do różnych grup odbiorców, i tak np. Akademia Samorządowa Funduszy Europejskich dedykowana jest osobom zajmującym się pisaniem wniosków w jednostkach samorządu terytorialnego.

Chcemy, aby w momencie ogłoszenia konkursów już byli przygotowani do całkiem innego charakteru Funduszy Europejskich. Do szkoleń w Akademii zgłosiło się ponad 400 osób z całego województwa. Spotykamy się z nimi co miesiąc. Dzięki temu będą popełniać mniej błędów przy pisaniu wniosków, więcej projektów zrealizują, a to jest przecież w interesie całego Podkarpacia.

W Akademii Samorządowej mówimy nie tylko o możliwości finansowania z RPO, ale również innych programów unijnych. W poprzednich latach w niewystarczający sposób korzystaliśmy z możliwości, jakie dają krajowe programy operacyjne. Oprócz Akademii prowadzimy wiele szkoleń związanych z pozyskaniem środków na otworzenie nowej działalności gospodarczej. Ważną częścią naszej pracy są szkolenia dla określonych grup odbiorców: instytucji kultury, organizacji pozarządowych.

Nie będzie już pieniędzy na zwykłe remonty?

Ważny jest cel. Dobrym przykładem są pieniądze na rewitalizację. W poprzednich latach przyznawano je na odnowienie budynków, które nie spełniały jakichś standardów, generowały problemy społeczne. Teraz rewitalizacja to działanie bardziej kompleksowe.

Celem musi być rozwiązanie problemów gospodarczych i społecznych - temu ma służyć odnowienie jakiegoś obiektu czy terenu. Nie chodzi przecież o to, żeby mieć piękne fasady, za którymi kryją się dramaty i żyją wykluczeni ludzie.

Kto nie wykonał kanalizacji, będzie miał kłopot z nadrobieniem takiego cywilizacyjnego opóźnienia z pomocą FE?

Będzie mu o nią trudniej. Ale po to jesteśmy, by mu pomóc znaleźć rozwiązanie. I zrobimy to bezpłatnie. Nie trzeba szukać firm doradczych, które miewają gorsze rozeznanie w najnowszych unijnych wymogach niż nasze punkty informacyjne. Nie napiszemy za kogoś wniosku, ale na pewno pomożemy znaleźć odpowiednie źródło finansowania na określony pomysł.

Są już podane terminy naboru pierwszych wniosków.

Harmonogram zatwierdzony przez zarząd województwa jest wstępnym. Aby większość tych naborów ruszyła, muszą być wydane dokumenty na poziomie krajowym - wytyczne, które precyzują, jakie załączniki, dokumenty są konieczne, w przypadku określonych działań. Tak jest w przypadku pieniędzy na infrastrukturę zdrowotną.

Wojewoda musi najpierw zrobić mapę zdrowia Podkarpacia, by określić, w jakich obszarach są jeszcze potrzebne inwestycje. Ta mapa ma powstać w przyszłym roku. Jak będzie, ruszą konkursy.

Z jakiego programu możesz uzyskać wsparcie na realizację swojego pomysłu i jak napisać oraz rozliczyć wniosek, dowiesz się w sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Informacji szukaj na stronie WWW: funduszeeuropejskie.gov.pl lub fundusze.podkarpackie.pl.

Jakie błędy wnioskodawcy najczęściej popełniali w poprzednim okresie?

Dotyczące prawa zamówień publicznych i dyrektyw unijnych, które wpływają na zamówienia poniżej i powyżej 30 tys. euro. Dużo o tym mówimy na szkoleniach, by błędy z tym związane eliminować.

Kontakt

Główny Punkt Informacyjny: Rzeszów - tel. (17) 747 64 15, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24