Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka niskoemisyjna. Efektywna energia i transport

pmarkocki
To prawda, że Podkarpacie należy do najmniej zanieczyszczonych województw w Polsce. Ale nawet tu dopuszczalne stężenia niektórych szkodliwych dla zdrowia pyłów są przekraczane.

Zdarza się to w większych miastach, gdzie trzeba ogrzać całe osiedla, a na ulicach ciasno jest od samochodów. Tymczasem właśnie czyste środowisko i przyroda kusząca turystów ma pozostać jednym z najważniejszych atutów regionu. Decydują one o jakości życia, a właśnie ona, obok lotnictwa i technologii informacyjnych, jest naszą tzw. inteligentną specjalizacją.

Więcej energii z wiatru, słońca, wody

Sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń Europa dawno już znalazła i - jak przystało na Stary Kontynent - stała się liderem zmian - zobowiązując kraje członkowskie Unii Europejskiej do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i inwestowania w odnawialne źródła energii (tzw. OZE), inne niż węgiel, gaz i ropa.

Bogate Niemcy już w 2030 r. mają ponad 52 proc. energii pozyskiwać z energetyki słonecznej i wiatrowej. Podkarpacie, które jeszcze w 2011 r. miało ten udział na poziomie ok. 6 proc., dzięki Funduszom Europejskim zamierza ten wynik poprawić.

Na czystą energię przeznaczono 12 proc. pieniędzy z Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego, czyli prawie 254 mln euro.

W poprzednich latach największą popularnością cieszyły się inwestycje w energię słoneczną. Instalację tego typu zamontowały m.in. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, a także podkarpackie pływalnie. W tym rozdaniu Funduszy Europejskich m.in. samorządy, przedsiębiorstwa, uczelnie czy szpitale również będą mogły zdobyć dotację na instalacje wytwarzające energię z odnawialnych źródeł - wody, wiatru, słońca, biomasy, biogazu i geotermii.

Ponieważ za 40 proc. zużycia energii odpowiadają budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej, będzie można zdobyć również wsparcie na poprawę parametrów energetycznych budynków, czyli ocieplanie ścian, wprowadzenie oświetlenia energooszczędnego, wymianę pokrycia dachowego, okien i drzwi czy też instalacji grzewczej na bardziej wydajną.

O takie dofinansowanie nie będą jednak mogli się starać właściciele indywidualnych gospodarstw, ale samorządy, spółdzielnie, organizacje pozarządowe czy lecznice. Inwestycje te powinny wynikać z planów gospodarki niskoemisyjnej przygotowywanych przez gminy.

Miasta bez spalin

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w miastach, postanowiono także wesprzeć wymianę lub modernizację instalacji grzewczych, by emitowały one mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska związków.

Dbałość o środowisko towarzyszy wszystkim celom, jakie zawarło Podkarpacie w nowym programie regionalnym. Także w części mówiącej o inwestycjach w komunikację. Dzięki dotacjom na rozwój transportu publicznego jest szansa, że mieszkańcy naszego wybitnie zmotoryzowanego województwa przesiądą się do nowoczesnych autobusów z pożytkiem dla własnego zdrowia i kieszeni.

Kontakt

Główny Punkt Informacyjny: Rzeszów - tel. (17) 747 64 15, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24