MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groby krewnych w Przemyślu znajdziesz w internecie

Norbert Ziętal
W Przemyślu rozległe cmentarze znajdują się na wzgórzach, niekiedy przy krętych ścieżkach. Znalezienie grobu, bez wcześniejszej znajomości drogi dojścia, jest praktycznie niemożliwe.
W Przemyślu rozległe cmentarze znajdują się na wzgórzach, niekiedy przy krętych ścieżkach. Znalezienie grobu, bez wcześniejszej znajomości drogi dojścia, jest praktycznie niemożliwe. Norbert Ziętal
Od wtorku rusza strona internetowa umożliwiająca wyszukiwanie grobów w Przemyślu. Na początek na Cmentarzu Głównym, później obejmie inne nekropolie.

Położone na wzgórzach przemyskie cmentarze są prawdziwym labiryntem. Łatwo się pogubić. Bez dokładnej znajomości drogi dojścia, praktycznie nie mamy szans na odnalezienie grobowca. Ma w tym pomóc internetowa wyszukiwarka. Rusza we wtorek pod adresem www.cmentarzeprzemysl.pl.

- Po wpisaniu nazwiska system wyszuka nagrobek, wskaże miejsce na mapie cmentarza, kwaterę, rząd i drogę dojścia. Będzie również data śmierci, co ułatwi identyfikację w razie powtarzających się nazwisk i imion - mówi Zbigniew Storek, członek zarządu Przemyskiej Gospodarki Komunalnej.

Cmentarze Przemyśla

Cmentarze Przemyśla

Oprócz cywilnych w Przemyślu znajdują się cmentarze wojskowe i wojenne. Z I i II wojny światowej. Nie tylko polskie, ale również żołnierzy węgierskich, rosyjskich, niemieckich czy największa w Podkarpackiem mogiła żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu.

W opisie zawarte będą również inne informacje, np. o tym, czy dane miejsce jest opłacone. Opisy są zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.

Obecnie zinwentaryzowanych jest 13 220 grobów, głównie w najstarszych, w tym zabytkowych, oraz najnowszych kwaterach. To ok. 60 proc. wszystkich grobów na Cmentarzu Głównym.

- To była mrówcza praca. Wszystkie te informacje są zapisane w formie papierowej,
w różnych księgach, ale często w różnych miejscach - twierdzą w PGK.

Być może jeszcze przed świętem Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, uda się uzupełnić bazę danych o pozostałe 40 proc. mogił głównego cmentarza. Ponadto dojdą mniejsze nekropolie przy ul. Przekopanej i na Kruhelu Małym. W dalszej perspektywie są Cmentarz Zasański, wielkością porównywalny do głównego oraz nekropolie wojskowe.

To jedna z pierwszych wyszukiwarek grobów w Podkarpackiem. W październiku ub. roku podobna ruszyła w Krośnie i objęła ok. 22 tys. mogił na cmentarzu komunalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24