Grzegorz Schetyna odwiedził pielęgniarki głodujące w...

  Grzegorz Schetyna odwiedził pielęgniarki głodujące w szpitalu w Przemyślu [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, odwiedził dzisiaj pielęgniarki i położne, które od 25 dni prowadzą protest głodowy w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Spotkał się również z dyrektorem szpitala Piotrem Ciompą.
  Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, spotkał się z pielęgniarkami protestującymi w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.
  1/15
  przejdź do galerii

  Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, spotkał się z pielęgniarkami protestującymi w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. ©Norbert Ziętal

  - Będę rozmawiał z szefem sejmowej komisji zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, aby do przemyskiego szpitala przyjechali posłowie, członkowie tej komisji. Musimy stworzyć skuteczny nacisk na zarząd województwa podkarpackiego, bo tam jest problem - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. W czwartek spotkał się z pielęgniarkami protestującymi w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.

  Po fiasku rozmów z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, protestujące pielęgniarki oświadczyły, że przez wiele lat odżegnywały się od polityki, jednak w obecnej, trudnej sytuacji zmuszone są prosić o wsparcie z każdej strony. Także polityczne.

  - To już 25. dzień tego protestu i to pomimo osiągniętego porozumienia z dyrekcją szpitala. Wszystko dlatego, że pisowski zarząd województwa nie chce dopuścić do jego realizacji. PiS jest przeciwko kobietom i mamy tego kolejny przykład. To skandaliczne - twierdzi Grzegorz Schetyna.

  W czwartek rozmawiał z protestującymi pielęgniarkami, później spotkał się z dyrektorem szpitala Piotrem Ciompą. Po tym spotkaniu oznajmił pielęgniarkom, że zwróci się do posła Bartosza Arłukowicza, szefa sejmowej komisji zdrowia, o zorganizowanie spotkania jej członków w przemyskim szpitalu.

  CZYTAJ TEŻ: Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu: Nikt nie chce z nami poważnie rozmawiać. W środę odwiedził je Adrian Zandberg

  - To jest skandaliczna sytuacja. W Przemyślu mieszka marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), on powinien tu być i będę o nim o tym rozmawiał. To jest niezbędne, aby przekazać, że ten problem nie jest tylko lokalny. Musicie pokazać, że ten protest jest dramatycznym wołaniem o przyzwoitość i sprawiedliwość - radził pielęgniarkom Schetyna.

  „Wobec rozpowszechniania nieprawdziwych faktów stanowczo zaprzeczam, że zostało wynegocjowane i spisane porozumienie” - twierdzi w wydanym wczoraj oświadczeniu dyr. szpitala Piotr Ciompa.

  Zobacz galerię

  Wyjaśniał, że 14 września toczyły się jego rozmowy z protestującymi, w trybie pozaustawowym, bez udziału mediatora. Miały one charakter przygotowawczy do rozmów z udziałem mediatora i przedstawiciela zarządu województwa podkarpackiego.

  W przemyskim szpitalu od 3 września trwa rotacyjny protest głodowy pielęgniarek i położonych. Głodówkę prowadzi kilkanaście pielęgniarek. Gdy któraś z głodujących kobiet poczuje się źle, jest zastępowana przez kolejną. Protest zorganizowany jest systemem „głoduję-pracuję”, panie normalnie wykonują swoje służbowe obowiązki. Od kilku dni znaczna część pielęgniarek jest na zwolnieniach lekarskich, wczoraj 174. Z tego powodu w ubiegłym tygodniu szpital w Przemyślu wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów.

  Podstawowym postulatem protestujących jest podwyżka płac. Chcą podwyżek w wysokości 1200 złotych brutto, zarząd województwa oferuje 850 złotych brutto.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (38)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (38) forum.nowiny24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »