Jak otoczenie biznesowe wpływa na rozwój firm i przedsiębiorczości?

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Nowoczesne parki biznesowe działają jak małe miasteczka. Dają nieograniczone możliwości rozwoju firmom z każdej branży. Oferują niższe koszty najmu, funkcjonalność oraz bogate zaplecze. A wszystko to w sąsiedztwie restauracji, parkingów i węzłów komunikacyjnych.

Podkarpacki Park Biznesowy uzupełnia kompleks, w którym obok budynków Inkubatora Technologicznego znajduje się Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” i Centrum Wystawienniczo–Kongresowe G2A Arena. Projekt uzupełnia więc gospodarczy ekosystem wokół Rzeszowa. Inwestycje w otoczenie biznesowe już przynoszą efekty. W tutejszych zakładach produkcyjnych i halach logistycznych pracuje ponad 7,5 tys. osób.

Nowo zbudowany Park Biznesowy to 4–kondygnacyjny kompleks biurowo–usługowy, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. W budynku można też zorganizować spotkania biznesowe. Obiekt składa się z części usługowej i 21 biur o powierzchni od 10 do 200 m kw.

Podkarpacki Park Biznesowy powstał m.in. dzięki finansowaniu udzielonemu przez polski bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podkarpacki Park Biznesowy to przestrzeń rozwoju dla innowacyjnych firm i start-upów. Powstał po to, by tworzyć korzystne warunki działalności małych i średnich firm, przede wszystkim tych, które działają w obszarze motoryzacji, technologii informatycznych oraz informacyjnych i komunikacyjnych – mówi Krystian Kapinos, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Czym są parki biznesowe?

Zadaniem parków biznesowych jest stworzenie kompletnej oferty dla przedsiębiorstw w jednym miejscu: biur, powierzchni wystawienniczych, zaplecza magazynowego, konferencyjnego, punktów usługowych. A to wszystko w sąsiedztwie restauracji, parkingów i węzłów komunikacyjnych.

Ich przewagą nad konwencjonalnymi biurami jest także możliwość adaptacji pod indywidualne potrzeby najemcy. Parki biznesowe powstają poza zatłoczonymi centrami i zapewniają niższe koszty najmu. Funkcjonują jak małe miasteczka z zapleczem, które daje niemal nieograniczone możliwości rozwoju.

Jak otoczenie biznesowe wpływa na rozwój firm i przedsiębiorczości?

Parki są świetnymi inkubatorami przedsiębiorczości i innowacyjności gospodarki. Poza udostępnianiem powierzchni inicjują różnego rodzaju projekty prorozwojowe. Ich oferta kierowana jest do firm z każdej praktycznie branży. Usadawiają się w nich zarówno start-upy, jak i małe podmioty, które nie muszą prowadzić działalności w centrum miasta.

Dominują wśród nich firmy IT, automotive, farmaceutyczne, consultingowe oraz prawnicze. W dobie zmiennych warunków gospodarczych stawiają one na funkcjonalność i efektywność siedziby.

Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw

Małe i średnie firmy generują prawie połowę polskiego PKB, są więc kluczowe dla gospodarczego rozwoju Polski. Główne cechy tego sektora to: zdolność do szybkiego reagowania na potrzeby rynku, otwartość na postęp, umiejętność tworzenia nowych miejsc pracy, niski koszt stanowisk pracy i działanie we wszystkich działach gospodarki.

Do tego dochodzi ogromny potencjał rozwojowy. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mają charakter regionalny. Są związane z miejscem swojej działalności i wpływają na jego rozwój. Jest ono także dla nich źródłem zaopatrzenia i najczęściej głównym rynkiem zbytu.

Jednocześnie Polska ma najmniej w całej Unii Europejskiej firm w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co pokazuje, że istnieje jeszcze duża przestrzeń dla działalności MŚP. Sektor ten jednak napotyka wiele barier rozwojowych, które utrudniają rozwój przedsiębiorczości.  

Należą do nich między innymi: niski poziom inwestycji, trudności w dostępie do finansowania i wrażliwość na zewnętrzne warunki funkcjonowania.

Niewątpliwie zmniejszenie choćby części tych barier pozwoliłoby na szybszy rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz jeszcze większy wpływ na całą polską gospodarkę.

Jako polski bank rozwoju wspieramy przedsiębiorców w całym kraju. Także na Podkarpaciu pomagamy w tworzeniu warunków do rozwoju działalności gospodarczej.

Rozwojowi przedsiębiorczości sprzyja odpowiednie środowisko, w którym można nawiązywać relacje z innymi firmami. Dlatego projekty takie jak Podkarpacki Park Biznesowy są niezwykle ważne i – zgodnie z naszą misją – dostarczamy im finansowania - mówi dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Konrad Skomra.

Jak działa BGK?

BGK, który udzielił finansowania dla Podkarpackiego Parku Biznesowego, to polski bank rozwoju. Jest jedyną taką instytucją w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski poprzez realizowane programów i udzielanie finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

Model biznesowy BGK skupia się na 8 obszarach: rozwoju przedsiębiorczości, przemysłu; infrastrukturze, transporcie i logistyce; mieszkalnictwie; ochronie zdrowia; spójności społecznej i terytorialnej; finansach publicznych oraz bezpieczeństwie strategicznym.
W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś BGK jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24