Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zatrzymać ciepło w domu?

Józef Lonczak
100 miliardów euro rocznie mają zaoszczędzić za 15 lat mieszkańcy Europy. Oszczędności te będą wynikiem mniejszego o 20 proc. zużycia energii niż obecnie.
100 miliardów euro rocznie mają zaoszczędzić za 15 lat mieszkańcy Europy. Oszczędności te będą wynikiem mniejszego o 20 proc. zużycia energii niż obecnie. FOT. ARCHIWUM
Średnio dwa z trzech budynków w Polsce nie spełnia norm zużycia energii. Docieplenie domów, zwłaszcza starszych, staje się koniecznością.

Choćby dlatego, że ceny gazu węgla i ropy rosną.

Kolejny powód przeprowadzenia modernizacji cieplnej budynku wynika z wprowadzenia unijnej dyrektywy dotyczącej jakości energetycznej budynków.

Ciepło nie tylko z kaloryfera

Wszyscy boleśnie odczuwamy jak wysokie ceny opału (gazu, węgla, drewna czy oleju opałowego) drenują nasze kieszenie. Z ogrzewania mieszkań, bowiem przy naszym klimacie zrezygnować nie możemy. Możemy jednak złagodzić wzrost kosztów, ale to wymaga nie tylko ocieplenia ścian, czy stropów, ale i innych działań składających się na tzw. termomodernizację budynku - co widać na załączonej infografice.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że przytulne ciepło w naszym pokoju zależy nie tylko od sprawnego kaloryfera grzejników, ale w również od dobrze zaizolowanej ściany zwłaszcza zewnętrznej, stropu i podłogi, czy dobrego okna, a także sprawnej wentylacji. Wszystkie te czynniki chronią zarówno wnętrze przed ucieczką energii cieplnej z wnętrza budynku i tym samym… złotówek z naszego portfela.

Zaplanuj dobrze inwestycję

Teraz, kiedy mamy czas pomyślmy o dociepleniu naszych domów - apelują fachowcy. Im szybciej podniesiemy termoizolacyjność naszego lokum, tym szybciej zaczniemy oszczędzać pieniążki płacone za ogrzewanie.

Owszem wiąże się to z wydatkami, czasem całkiem sporymi, ale Inwestycja taka może nam się zwrócić już po kilku latach. Zdaniem specjalistów im le[piej zaplanujemy działania w tej dziedzinie tym lepsze osiągniemy rezultaty.

Ocieplenie starych budynków

Jak zbadać podłoże pod izolację?

Dla określenia przyczepności podłoża należy wykonać prostą próbę. Wystarczy przykleić kilka kawałków styropianu (np. 10 x 20 cm) zaprawą klejową w różnych punktach ściany, ale nie przy mroźnych dniach. Po 3 dniach jemy je oderwać. Jeżeli rozerwanie nastąpi w styropianie to podłoże możemy uznac za wystarczająco wytrzymałe. W przypadku oderwania próbki wraz klejem i resztkami podłoża (np. tynku), wymaga ono gruntownego oczyszczenia oraz wzmocnienia przeznaczonymi do tego celu środkami - np. wzmacniaczem tynku Baumit PutzFestiger.
Jan Głuszak, Jan Głuszak, doradca techniczny w firmie BJS Rzeszów
Najwięcej ciepła dom traci przez przegrody zewnętrzne. Dlatego by oszczędzać racjonalnie warto od nich zacząć. Chodzi o to, aby przy najmniejszych nakładach uzyskać największe oszczędności. Następna sprawa to właściwa kolejność, czyli najpierw ergooszczędna izolacja, a następnie inne sposoby zatrzymania energii cieplnej w budynku.

Większość starszych budynków nie spełnia wymagań norm dotyczących energooszczędności. Mówiąc inaczej takie budynki są po prostu drogie w eksploatacji. To zmusza właścicieli i lokatorów do ponoszenia nadmiernych wydatków bieżących. Okazuje się, że koszty te można znacznie ograniczyć chociażby ocieplając ściany zewnętrzne, jeśli do tej pory nie zostało zrobione.

- Ściany zewnętrzne powinny mieć izolacje termiczna ze styropianu lub wełny mineralnej o grubości minimum 10 - 12 cm. Natomiast dla stopów ta grubość nie powinna być mniejsza jak 20 -25 cm - mówi Jan Banaś, współwłaściciel Przedsiębiorstwa-Produkcyjnio-Usługowego BISBUD w Rzeszowie.

- Jednak w przypadku budynków starych sama termomodernizacja nie jest procesem łatwym. Bywa, że tynki zewnętrze nie są dostatecznie związane z podłożem i tym samym nie są stabilnym podłożem pod właściwą warstwę izolacji termicznej - mówi Sławomir Cichoński z firmy Baumit.

Zobowiązania wobec Unii

Konieczność modernizacji cieplnej budynków unika nie tylko ze względów czysto ekonomicznych. Okazuje się, że zmiany w polskim prawie budowlanym, podyktowane są również wymogami, jakie stawia naszemu krajowi Unia Europejska. Obligują one każdego właścicieela budynku do właściwego ocieplenia ścian i termomodernizacji domów i mieszkań.

Ocenie energetycznej poddane zostaną nie tylko lokale mieszkalne, ale także budynki zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Bez specjalnego certyfikatu nie będziemy można domu (mieszkania) oddać do użytku, sprzedać, a nawet wynająć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24