Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś szefem firmy – jak możesz kontrolować pracowników?

Stanisław Siwak [email protected] Fot. Krzysztof Łokaj
Pracodawca może śledzić twoją pracę w służbowym komputerze.
Pracodawca może śledzić twoją pracę w służbowym komputerze.
Szef firmy może kazać pracownikowi zapłacić za prywatne rozmowy. Sprawdzenie stanu monitora nie jest nadużyciem.

Gdy załatwiasz prywatne sprawy

Jeśli załatwiasz prywatne sprawy przez służbowy telefon pracodawca może ukarać cię zwrotem kosztów tych rozmów. Szef firmy może instalować kamery w zakładzie, ale musi o tym powiadomić pracowników.

Zdarza się, że pracownicy wykorzystują komputery do surfowania po Internecie. Pracodawcy instalują więc oprogramowanie śledzące ich pracę na służbowym komputerze. Mogą to robić, ale wcześniej powinni uprzedzić podwładnych, że nie powinni korzystać z komputera w celach prywatnych i że kontrola będzie przeprowadzana.

- Sprawdzanie rozmów telefonicznych, aktualnego stanu monitora pracownika, monitorowanie pracowników przy pomocy kamer ani sprawdzanie twardego dysku nie jest żadnym nadużyciem ze strony pracodawcy, bo ma do tego prawo – informuje Dawid Baran z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie.

Tylko nie w bufecie

W żadnym zakładzie szef nie może montować kamer w toaletach, szatniach, czy bufetach, bo to jest już naruszanie prywatności. Nie wolno też udostępniać nagrań z kamer niepowołanym osobom. Do wyjątków należą takie firmy jak banki czy sklepy, gdzie pracodawca chroni zarówno mienie jak i zdrowie podwładnych, ze względu na groźbę napadu.

Za zgodne z prawem inspekcja pracy uważa wykorzystywanie kamer do monitorowania pracowników w pomieszczeniach, w których świadczy on pracę. Szef przedsiębiorstwa może monitorować pomieszczenia, bo chce wiedzieć czy pracownicy pracują i jest to uzasadnione, bo w pracy jesteśmy po to, aby pracować. Według inspektów pracy nie ma to znamion indywidualnej inwigilacji podwładnych.

Jaka długość rozmowy

Niektórzy właściciele firm monitorują długość rozmów telefonicznych i sprawdzają numery, z którymi łączyli się pracownicy. Okazuje się, że taka kontrola jest zgodna z prawem. Szef nie może natomiast podsłuchiwać ani nagrywać prywatnych rozmów pracowników, a także w jakikolwiek sposób ich wykorzystywać.

Co jest dobrem osobistym

Nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia prawnego, czy pracodawcy wolno zaglądać do poczty elektronicznej kierowanej do pracownika na służbowy adres emaliowy. Przyjęto, że cała poczta elektroniczna oznaczona jako prywatna nie powinna być otwierana przez szefa firmy. Tak samo, jak tradycyjne koperty adresowane imiennie do podwładnego. Tajemnica korespondencji jest, bowiem w myśl prawa dobrem osobistym.

Podpis

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24