Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przebudują drogi w centrum Rzeszowa? Decyzja ma zapaść lada dzień

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Na wysokości biurowca ZUS miasto zaplanowało budowę ronda.
Na wysokości biurowca ZUS miasto zaplanowało budowę ronda. Krzysztof Kapica
Rzeszowski radny PiS zarzuca władzom miasta niewłaściwe i zbyt późne przygotowanie przetargu na przebudowę ulic w rejonie biurowca ZUS. Jego zdaniem, gdyby inwestycję zaplanowano lepiej, roboty już by trwały.

Sprawa budowy nowego układu drogowego w rejonie ul. Batorego, Śniadeckich, Styki i Placu Głowackiego została poruszona podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Jerzy Jęczmienionka z PiS wytykał władzom miasta złe przygotowanie przetargu na tę inwestycję. Jego zdaniem można było ogłosić i rozstrzygnąć go wcześniej, dzięki czemu prace już by trwały.

- Tymczasem budowa nawet się nie zaczęła, pomimo, e kolej już dawno zakończyła przebudowę wiaduktu, czyli swoją część inwestycji – zwrócił uwagę radny PiS.

Zdaniem Marka Ustrobińskiego, wiceprezydenta Rzeszowa, poszukiwania wykonawcy rozpoczęto w odpowiednim czasie.

- Przetarg ogłosiliśmy już w lutym. Kiedy wydawało się, że będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą, jedna z firm odwołała się od tego rozstrzygnięcia. Nakazano nam jeszcze raz przeanalizować oferty i ponownie wybrać wykonawcę, co zrobiliśmy. Ale i od tego rozstrzygnięcia wpłynęło odwołanie

– mówi wiceprezydent Rzeszowa, który radnemu Jęczmienionce zarzucił, że kreuje własną rzeczywistość.

- Nie mamy wpływu na to, co w ofertach piszą firmy budowlane, a każdy ma prawo oprotestować rozstrzygnięcie przetargu. Wykonawcy korzystają z tej możliwości tym bardziej, gdy jak w tym przypadku zamówienie jest warte sporo pieniędzy – mówi Marek Ustrobiński.

Odwołaniem jednej z firm zajmuje się Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie. Prezydent Tadeusz Ferenc informuje, że z powodu epidemii ten urząd działa ostatnio w ograniczonym czasie, ale na jego prośbę pracownicy KIO mają się zebrać i zająć się sprawą dotyczącą dróg w Rzeszowie.

- Mamy nadzieję, że KIO szybko rozstrzygnie protest i nie będzie już kolejnych odwołań od rozstrzygnięcia przetargu. Chcemy jak najszybciej podpisać umowę z wykonawcą i zlecić prace

– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Przebudowa układu komunikacyjnego w ścisłym centrum Rzeszowa to drugi etap prac w tej okolicy. Pierwszym była budowa nowego wiaduktu kolejowego nad jezdnią w rejonie ulic Batorego i Żółkiewskiego. Po przebudowie wiaduktu, pod spodem powstało miejsce na dodatkowe pasy ruchu i chodniki, które ma wybudować miasto. Inwestycja będzie jednak znacznie większa i obejmie wykonanie nowego układu drogowego między ulicą Siemieńskiego, a placem Głowackiego i al. Piłsudskiego w rejonie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Miasto chce budować tutaj drogę, która poprowadzi spod wiaduktu na wprost, w rejon ulicy Styki. Następnie stąd kierowcy pojadą przez rejon ul. Śniadeckich i Orzeszkowej do skrzyżowania w rejonie ZUS. W tym miejscu drogowcy zaplanowali rondo. Prace potrwają nawet dwa lata.

W rejonie ul. Lwowskiej planowana jest budowa tunelu pod rondem Pobitno.

Wielkie inwestycje drogowe w Rzeszowie. Takie plany ma miasto [FOTO]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24